Recenzja książki: Siostry, psy i wariaci

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Czy zdarzyło się Wam zazdrościć wyglądu, charakteru, popularności starszemu rodzeństwu, przyjaciołom lub znajomym? Czy marzyliście o tym, by pewnego dnia, znaleźć się na ich niezaprzeczalnie lepszym miejscu? Rozterki takie przeżywała Marina, pospolita czternastolatka, żyjąca w cieniu swojej idealnej, pięknej i lubianej przez wszystkich starszej siostry Angeli. Do czasu, gdy Angela złapała ospę wietrzną, a jedynym sposobem na to, by nie przepadły pieniądze za obóz językowy w Irlandii, okazało się wysłanie nań... Mariny. Oczywiście wystylizowanej na Angelę, by organizatorzy i uczestnicy nie odkryli zamiany.

Siostry, psy i wariaci to szalona, pełna zwrotów akcji, zupełnie nieprzewidywalna opowieść o sprawach, które trapią nastolatków. Są tu nieustające kompleksy związane z wyglądem, są buzujące emocje, pojawiające się znikąd uczucia, jest czające się za rogiem zakochanie. To jednak nie wszystko. Marina (vel Angela) musi poradzić sobie w nowej roli wygadanej, pewnej siebie i zawsze pięknej dziewczyny. Musi też stawić czoła dwóm uczestniczkom kursu językowego – Antavianie i Luci – które są jędzowate, złośliwe i tylko czekają, by dokuczyć dziewczynie i odbić Marinie (tfu, Angeli!) Patricka – jej chłopaka (a raczej: chłopaka jej siostry). Na stronach powieści poznajemy też C.C., nastolatka uzależnionego od gier i internetu, który wyjeżdża na obóz językowy w ramach odwyku od komputera. To jednak nie wszystko. W powieść istotną rolę odgrywać będzie włoska mafia, porwane psy i rodzina aktywistów walczących o prawa zwierząt. Koktajl emocji i mocnych wrażeń gwarantowany!

Powieść Maite Carranzy i Julii Prats napisana jest językiem stylizowanym na ten, jakiego używają nastolatki, dużo jest tu wtrąceń z języka angielskiego, dużo też słów używanych właśnie przez młodych ludzi. Czytelnik ma więc wrażenie, jakby przeniósł się do grupy nastolatków, która analizuje swoje problemy – z rodzicami, szkołą, wyglądem czy uczuciami. Młodzi bohaterowie powieści starają się czerpać z życia to, co najlepsze, jednak nie zawsze zgodnie z panującymi zasadami. Zdarza im się kłamać i kombinować. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, jednak to, co przeżyją i jakie zadziwiające przygody staną się ich udziałem, z pewnością na zawsze zapadnie im w pamięć. Sprawi też, że wyciągną z tego stosowną naukę na przyszłość.

Książkę Siostry, psy i wariaci czyta się błyskawicznie. Powieść kierowana jest do młodzieży nieco starszej, zwłaszcza z uwagi na dość wyrazisty, miejscami – mocny język i podjęty temat pierwszych miłosnych fascynacji. 

Powieść Maite Carranzy i Julii Prats to komedia pomyłek i niedopowiedzeń, gdzie zaskakujące fakty wychodzą na światło dzienne w zupełnie niespodziewanych momentach, a stadko rozbrykanych psów dopełnia obrazu całości. Książka Siostry, psy i wariaci to jednak przede wszystkim opowieść o samoakceptacji, o tym, że nie musimy udawać kogoś innego, by znaleźć prawdziwą przyjaźń, miłość i by być lubianym. To także przestroga i mocny głos w sprawie uzależnień młodych ludzi od technologii. Autorki mocno akcentują również kwestię ochrony praw zwierząt. Wszystko to czynią w niewymuszony, lekki, ale dający do myślenia sposób.

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Siostry, psy i wariaci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siostry, psy i wariaci
Książka
Siostry, psy i wariaci
Maite Carranza, Julia Prats
Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Strasznie fajna wichura
Katarzyna Sobczak
Strasznie fajna wichura
Pokaż wszystkie recenzje