Recenzja książki: Skaza na niebie

Recenzuje: Piotr Piekarski

Skaza na niebie to znakomity zbiór opowiadań, pokazujący, że fantastyka naukowa wciąż może być gatunkiem żywym, nie tylko wybiegającym daleko w przyszłość, ale opowiadającym o sprawach ważnych w świecie, w którym żyjemy.

Nowa książka Tomasza Kołodziejczaka zawiera historie bardzo zróżnicowane. Mamy podróże w przyszłość i wyprawy poza granice znanego Wszechświata. Mamy historie z pogranicza fantasy i science fiction, opowieści przerażające jak najlepsze horrory, ale też opowiadania, w których Tomasz Kołodziejczak stara się ukazać rozwój zjawisk, jakie zachodzą w naszym świecie oraz możliwe ich konsekwencje. Są tu teksty o spotkaniach z przedstawicielami obcych cywilizacji i o tym, że czasem ludzie mogą być od siebie tak dalecy, jakby pochodzili z odległych galaktyk. Mamy historie o charakterze kryminalnym i opowiastki mocno humorystyczne. Mamy filozofię i naukę, technologię i psychologię, mamy wojnę i miłość. Mamy też próbę spojrzenia na ludzkość oczami kogoś z zewnątrz. Próbę bardzo interesującą – dodajmy.

Tomasz Kołodziejczak jest autorem o sporym dorobku i bardzo świadomym reguł gatunku, jaki uprawia. Zna też doskonale jego historię i często odnosi się do niej w swoim najnowszym zbiorku opowiadań. Skaza na niebie to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników science fiction. Gatunku, który – niesłusznie – nie cieszy się w Polsce takim zainteresowaniem, na jaki by zasługiwał.

Czytaj również: Tomasz Kołodziejczak - cytaty

Skaza na niebie ukazuje różne wymiary odkrywania rzeczywistości. Dotyka przyszłości technologii, nauki i całej ludzkości. Tomasz Kołodziejczak nie próbuje jednak przewidzieć w najdrobniejszych szczegółach, jak będzie wyglądał świat za – powiedzmy – tysiąc lat. Wskazuje pewne kierunki rozwoju i ich konsekwencje dla ludzi jako gatunku. I – niestety – nie są to wizje nadmiernie optymistyczne.

Tak, jak dawna science fiction opisywała konsekwencje upowszechnienia się klonowania, postępowania zmian klimatycznych, powszechnej robotyzacji, tak i Tomasz Kołodziejczak przestrzega przed konsekwencjami popularyzacji ostatnich wynalazków, upowszechnienia się mód, trendów, ale i zjawisk zupełnie od nas niezależnych. W pewien sposób Skaza na niebie przygotowuje czytelników na to, co nas czeka jako ludzkość. Lub co może – ale wcale nie musi – nas czekać.

Kontrapunktem dla historii o wymowie pesymistycznej są opowiadania, w których Tomasz Kołodziejczak bawi się pewnymi koncepcjami, tworząc na przykład własną wizję fizyki alternatywnej. Snuje lekkie, zabawne, humorystyczne historyjki, czasem grające z literackim kanonem, jednak zawsze skłaniają one do pewnej refleksji. Opowiadają o czymś – zazwyczaj ważnym lub przynajmniej ciekawym, wartym uwagi. Skłaniają do spojrzenia na naszą rzeczywistość w mniej oczywisty sposób.

Autor bawi się literaturą, czerpie z niej, inspiruje się nią i zaprasza czytelników do tej bardzo inspirującej gry. Warto wziąć w niej udział – nawet jeśli niektóre wnioski płynące z takiej zabawy będą dla ludzkości mało przyjemne.

Kup książkę Skaza na niebie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skaza na niebie
Książka
Skaza na niebie
Tomasz Kołodziejczak
Inne książki autora
Wstań i idź
Tomasz Kołodziejczak0
Okładka ksiązki - Wstań i idź

Tomasz Kołodziejczak - jedna z najciekawszych postaci polskiej fantastyki i komiksu, pisarz, wydawca, promotor kultury. Literacko debiutował w 1985 roku...

Kolory sztandarów
Tomasz Kołodziejczak0
Okładka ksiązki - Kolory sztandarów

Dominium Solarne. Poznaj najwspanialsze universum w historii polskiej science fiction. Gladius. Świat potomków ostatnich, prawdziwie wolnych kolonistów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy