Recenzja książki: Służące

Recenzuje: Dorota Karolina Dęga

Problem rasizmu oraz segregacji rasowej, szczególnie na obszarach południowych USA w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku był bardzo poważny. Nielegalnie w latach sześćdzisiątych odrodził się Ku Klux Klan w odpowiedzi na wdrażanie w życie Ustawy o Prawach Obywatelskich. Ale nawet bez jego członków życie kolorowych na południu USA nie było łatwe. Ciągnące się latami niewolnictwo na południu pozostawiło w społeczeństwie tychże stanów pewnie "nawyki". Między innymi przeświadczenie o wyższości białych nad czarnymi.

Kathryn Stockett opisuje historię trzech kobiet: Skeeter - młodej dziewczyny, świeżo po studiach, pragnącej pracować jako pisarka lub dziennikarka, Aibileen - czarnej służącej, pracującej od kilku lat dla przyjaciółki panienki Skeeter, oraz Minny - również służącej, która już dziewiętnaście razy traciła pracę przez swój "niewyparzony język". Dzięki determinacji, uporowi, a przede wszystkim wielkiej odwadze decydują się one na krok, który na zawsze może odmienić życie ich oraz mieszkańców Jackson w stanie Missisipi . Pokonują granice dzielęce je same, pokładając w sobie nawzajem zaufanie, by zmienić rzeczywistość, w jakiej żyją.

Książka momentami wywołuje uśmiech na twarzy, by kilka stron później w oczach stanęły nam łzy. Autorka doskonale pokazuje nasze lęki, słabości oraz to, jacy potrafimy być okrutni dla kogoś, kto choć odrobinę się od nas różni. Mądre opowieści Aibileen o równości, o tym, że nieważne jest opakowanie, ale to, co kryje się w środku, zapadają na długo w pamięci tych, którzy sięgną po książkę. Świetna - i bardzo ważna książka.

Tagi: Służące, Służące recenzja, Służące książka, Kathryn Stockett Służące, Kathryn Stockett recenzja, Kathryn Stockett książka, Kathryn Stockett

Kup książkę Służące

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Służące
Książka
Służące
Kathryn Stockett
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje