reklama

Recenzja książki: Śniadanie z Arsenem

Recenzuje: Sławomir Krempa

Śniadanie z Arsenem Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to powieść obyczajowa, w której akcja toczy się błyskawicznie, a napięcie przełamywane jest poczuciem humoru. 

Lina do Polski przybyła z Litwy, pragnąc odciąć się od przeszłości, od wątpliwych interesów ojca, od jego długów. Osiadła w Gołdapi i próbuje ułożyć sobie życie. Nie wiąże się z nikim – ma poważniejsze problemy na głowie. Poza tym chyba wciąż nie zapomniała o mężczyźnie, którego poznała tu przed laty.

Chis jest pół-Polakiem, pół-Włochem, który ma w przyszłości zostać głową kalabryjskiej mafii. To człowiek, dla którego rodzina jest najważniejsza. Wie, że swoją pozycję musi potwierdzać każdego dnia. Do Gołdapi przybywa, by dokonać zemsty. I wie, że tylko dawne uczucia mogą mu w tym przeszkodzić. 

Śniadanie z Arsenem to powieść bardzo udana już na poziomie warsztatowym. Agnieszka Lingas-Łoniewska sprawnie szkicuje na kilku pierwszych stronach punkt wyjścia całej historii, prezentuje bohaterów i najważniejszy temat powieści, a później akcja błyskawicznie nabiera tempa. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy Chrisa i Liny. Autorka stosuje sprawdzoną technikę – w kolejnych rozdziałach sygnalizuje nowe wątki, zawiązuje je, błyskawicznie rozwija i… przerywa bieg zdarzeń, często w najciekawszym momencie, przeskakując do drugiego z narratorów – tak, by czytelnik nie mógł oderwać się od lektury. Śniadanie z Arsenem ma w sobie lekkość doskonałych komedii kryminalnych. Ale, wbrew pozorom, nie jest to czysta komedia. 

W nowej powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej znajdziemy oczywiście poczucie humoru, zabawne sceny, dialogi, gagi. Źródłem humoru jest w tej książce przede wszystkim szczególna przypadłość głównej bohaterki, która notorycznie myli związki frazeologiczne. Śmiechu jest jednak w tej powieści zdecydowanie mniej niż chociażby w Kolacji z Tiffanym czy Obiedzie z Bondem, które ze Śniadaniem z Arsenem łączy część bohaterów. Komedia momentami schodzi w książce na plan dalszy, ustępując elementom bardziej dramatycznym – Chris ma przecież zostać szefem kalabryjskiej mafii, musi mierzyć się więc z konsekwencjami tego faktu. Poczucie humoru służy w nowej powieści Lingas-Łoniewskiej przede wszystkim rozładowaniu napięcia, ma zmniejszyć „ciężar gatunkowy" powieści – Śniadanie z Arsenem to przecież przede wszystkim literatura rozrywkowa. 

I tu książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej sprawdza się świetnie. Wątek przygodowo-sensacyjny splata się z obyczajowym. Są tu kalabryjska mafia i polska „proza życia". Mamy też tajemniczy klejnot z przeszłości, który staje się przedmiotem pożądania wielu osób. Są wielkie dramaty i uczucie, które może pokonać wszelkie przeszkody. Wszystko to sprawia, że Śniadanie z Arsenem to idealna książka na Walentynki, ale to też lektura, która ogrzeje czytelnika w każdy zimowy wieczór. To literatura rozrywkowa na naprawdę dobrym poziomie. 

Tagi:

Kup książkę Śniadanie z Arsenem

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Śniadanie z Arsenem
Książka
Śniadanie z Arsenem
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Inne książki autora
Wszystko wina kota!
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Wszystko wina kota!

Romantyczna komedia omyłek. Bestsellerowa pisarka, Lidia Makowska, od lat tworzy popularne wśród kobiet powieści, wydając je pod pseudonimem Róża Mak...

Kiedy zniknę
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Kiedy zniknę

Co zrobiliście tamtego lata? Mateusz to utalentowany gitarzysta i autor pięknych piosenek. Razem z matką i siostrą mieszka w niewielkiej Rokietnicy. Kiedy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Immunitet
Remigiusz Mróz
Immunitet
Witraże
Agnieszka Lis
Witraże
Consilio
Danuta Marć
Consilio
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Czarne Wzgórza
Jutro pokochamy Rzym
Magdalena Kołosowska
Jutro pokochamy Rzym
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy