Recenzja książki: Sobotnia góra

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Pytaniem, które nurtuje chyba każdego człowieka, jest to dotyczące najważniejszej i najbardziej przydatnej umiejętności w życiu. Czy jest to siła? Odwaga? A może mądrość? Która z tych cech pozwoli przetrwać trudne sytuacje i wyjść z nich cało? A jeśli żadna z nich nie jest wcale najważniejsza? Na to pytanie odpowiada niezrównana Joanna Papuzińska w niewielkiej, ale wypełnionej treścią opowieści Sobotnia Góra.

Matka trzech dorosłych synów zapada na ciężką chorobę i niedługo potem umiera. Pogrążeni w żalu bracia pragną przywrócić ukochaną matulę do życia i czerpiąc z sugestii babki-zielarki, postanawiają wybrać się na Sobotnią Górę i stamtąd, z samego jej szczytu zaczerpnąć z magicznego źródła żywą wodę. Pierwszy wyrusza najstarszy z chłopców – żołnierz. Gdy ten nie wraca, w ślad za nim podąża drugi z braci – mądrala. Dni mijają, ale żaden z chłopców nie wraca do domu. Na pełną niebezpieczeństw wyprawę wyrusza w końcu najmłodszy z braci – Głuptaś. Czy to właśnie jemu uda się zaczerpnąć żywej wody i przywrócić życie ukochanej mamie? Czy odnajdzie też zaginionych braci?

Sobonia Góra to książka kierowana do najmłodszych, bo przedszkolnych dzieci. Swoją formą i narracją przypomina pełną mądrości przypowieść, z której warto czerpać nauki na przyszłość. Joanna Papuzińska w tej krótkiej formie pokazuje, że wcale nie trzeba mnożyć słów, by przekazać tak dużo treści. Narracja ograniczona została zatem do minimum, a mimo tego czytelnik ma wrażenie, jakby wyruszył wraz z bohaterami w pełną niebezpieczeństw i przepełnioną przygodami podróż.

Książkę Joanny Papuzińskiej przepięknie zilustrowała Anna Łazowska. Rysunki stanowią tło dla opisywanej historii i pomagają – zwłaszcza najmłodszym czytelnikom – przenieść się do wykreowanego przez autorkę świata. Ilustracje kipią kolorami, są szczegółowe i wykonane z najwyższą starannością.

Sobotnia Góra to publikacja, którą z powodzeniem przeczytać można wspólnie z dzieckiem w jeden wieczór. Warto jednak po lekturze książki zatrzymać się przy tej historii na dłużej, wspólnie wyciągnąć z niej wnioski i wytłumaczyć dziecku, co tak naprawdę w życiu ma największą wartość i o co z całych sił należy się troszczyć. Płynąca z książki mądrość i ciepło doświadczonego pisarza literatury dziecięcej sprawiają, że opowieść na długo zapada w pamięć czytelnika.

Tagi:

Kup książkę Sobotnia góra

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sobotnia góra
Książka
Sobotnia góra
Joanna Papuzińska
Inne książki autora
Zatopione Królestwo
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Zatopione Królestwo

Książka Joanny Papuzińskiej nie jest klasyczną rozprawą historycznoliteracką, nie ma w niej ani hermetycznego języka, ani właściwych współczesnej...

Złoty kłębek. Wiersze do snu
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Złoty kłębek. Wiersze do snu

Kontynuacja serii boardbooków z klasyką wierszy dla dzieci. Piękne wiersze cenionej poetki, do czytania w sam raz przed snem.                    ...

Zobacz wszystkie książki tego autora