Recenzja książki: Spowiedź Hitlera 3. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Opowieści o skarbach od zawsze rozpalały ludzką wyobraźnię. Ludzie marzyli o sztabach złota, skrzyniach pełnych złotych monet, nieprzebranych stosach pereł, rubinów, szmaragdów, diamentów, sznurach szafirów i diademów lśniących w świetle słońca. Sen z powiek spędzały im starannie popakowane paczki z setkami dolarów, funtów brytyjskich czy niemieckich marek. Majątek, zaginiony, czekający na odnalezienie, niczyj, wręcz proszący o zajęcie się nim, był tematem setek powieści o piratach, poszukiwaczach skarbów, dzielnych łowcach przygód.

Była też czarna strona tych historii. Od zawsze kwitł rabunek, sponsorowany przez władze różnych krajów, który sankcjonował grabież majątków, złota, pieniędzy i dzieł sztuki. Nazywano to różnorako. Czasem nabywaniem, czasem nacjonalizacją, czasem przejmowaniem w imię dobra państwa.

Trzeci tom cyklu Spowiedź Hitlera to kontynuacja już znanych i popularnych opowieści, które Adolf Hitler, kanclerz III Rzeszy, wiódł z żydowskim lekarzem Eduardem Blochem. Tom pierwszy, zatytułowany Szczera rozmowa z Żydem, obejmował początki nazizmu i dojście Hitlera do władzy. Tom drugi – Szczera rozmowa 20 lat po wojnie – lata powojenne i zagadka prawdziwej śmierci przywódcy Rzeszy. Najnowsza część porusza wiele zagadnień, które propaganda Goebbelsa ukazywała jako słuszne, a które nie były niczym innym, jak zwykłym łajdactwem i kradzieżą na masową skalę. Przedstawionych rozmów nie należy traktować jako dokumentu historycznego. To fikcyjna opowieść, alternatywna wersja historii, w której Adolf Hitler nie popełnił samobójstwa pod koniec kwietnia 1945 roku, ale przeżył i spokojnie obserwował rozwój wydarzeń z bezpiecznej perspektywy.

Oprócz interesującego zagadnienia zaginionego majątku nazistów, w ostatniej rozmowie Hitlera z Blochem pojawiają się także tematy dotyczące upodobań wodza Rzeszy, jego stosunku do jedzenia mięsa, do alkoholu, do narkotyków, kobiet i słodyczy. Poznajemy poglądy Hitlera na wychowywanie młodzieży niemieckiej, na temat okultyzmu i jasnowidzów, a także – co ciekawe – zagadnienie nowej bazy faszystów na Antarktydzie.

Skarb nazistów, podobnie jak skarb Templariuszy, wciąż pozostaje w sferze mitu. Wiadomo, że masowy rabunek, prowadzony na rozkaz Hitlera w całej Europie musiał zaowocować olbrzymimi składami złota, szlachetnych kamieni i zbiorów zrabowanych dzieł sztuki. Lwia ich część nigdy nie została odnaleziona. Nieco majątku odkryły amerykańskie wojska – zupełnie przypadkiem, jak wyjaśnia to Hitler Blochowi.

Upodobania Niemców do dokumentacji wszelkich działań, także w zakresie grabieży, przyczyniły się do ogólnego wyobrażenia, jak wiele mienia pożydowskiego zgromadzono w wyniku mordowania ofiar obozów koncentracyjnych. Zapiski prowadzone przez buchalterów Goeringa pokazują, ile obrazów, rzeźb, biżuterii, broni, dywanów i innych skarbów III Rzesza odebrała prawowitym właścicielom. Nietrudno się zorientować, że gros z tych przedmiotów nigdy nie wróciło w pierwotne ręce. Nie wiadomo, co się z nimi stało. Być może zasiliły prywatne, zamknięte kolekcje po drugiej stronie Atlantyku. Być może zaginęły, spłonęły, zostały zniszczone podczas działań wojennych. A być może, jak sugeruje rozmówca Blocha, spoczywają w bezpiecznym miejscu, czekając na sprzyjające okoliczności polityczne.

W książce szczegółowo omówiono dwa ze znanych tematów, które od zakończenia wojny co kilka lat rozgrzewają umysły czytelników gazet. Co się stało ze „złotym pociągiem" Hitlera i gdzie ukryto słynną Bursztynową Komnatę. Czy rzeczywiście istnieją przesłanki ku temu, aby stwierdzić, że oba te skarby wciąż są w Polsce? Ukryte w wodach jeziora, zasypane w lochach pod Wałbrzychem? A jeśli tak, to jak udało się je tam umieścić?

Wywiad-rzeka Blocha z Hitlerem nie jest dokumentem historycznym. To swobodna interpretacja losów nazizmu i Hitlera, analiza powstania III Rzeszy i przyczyn jej upadku. To niehistoryczny zapis pogawędek dwóch przeciwników, których los zetknął ze sobą na początku XX wieku. Taka forma prowadzenia rozmowy znana jest od antyku. Dość wymienić Alkibiadesa i inne dialogi oraz definicje Pseudo-Platona czy setki, jeśli nie tysiące wywiadów, których udzielali i będą udzielać współcześni politycy, artyści i duchowni. Wyłania się z nich obraz świata widzianego ich oczami, często – próba ukazania siebie w jaśniejszym świetle, rozgrzeszenia win, szukania uzasadnienia dla popełnionych czynów. Tak jest i tutaj. Pomimo prób zaprezentowania się jako jednostka wybitna, Hitler, odarty z celebry, jest tylko małym, złym, zakompleksionym człowiekiem, któremu udało się zburzyć spokój świata. Potem pozostał na zawsze tym kim był. Największą pomyłką i tragedią Niemiec.

Pozbawiony straży przybocznej, słuchających go tłumów i wielbicieli, ukazuje nam twarz oszusta, mordercy i tchórza.

Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem to lektura dla osób, które chciałyby w przystępnej formie poznać dzieje nazizmu pod wodzą Adolfa Hitlera. Forma, daleka od naukowych rozważań, pozwoli zrozumieć genezę II wojny światowej. To alternatywna wersja zakończenia tej wojny. Rzecz warta uwagi.

Kup książkę Spowiedź Hitlera 3. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach

Zobacz opinie o książce Spowiedź Hitlera 3. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht 0
Okładka ksiązki - Spowiedź Goebbelsa

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku. Bez tego błyskotliwego mówcy...

Adolf Hitler. Mój dziennik
Christopher Macht 0
Okładka ksiązki - Adolf Hitler. Mój dziennik

Gdy Hitler wchodził na mównicę, Niemcy wiwatowali na jego cześć i wpadali w ekstazę. Niektórzy porównywali to zjawisko do stanu hipnozy i ekstremalnej...