Recenzja książki: Spowiedź Leonarda da Vinci

Recenzuje: Piotr Piekarski

Spowiedź Leonarda da Vinci to fascynujący portret jednego z najwybitniejszych artystów i wynalazców wszech czasów. Christopher Macht portretuje Leonarda ze strony, z której praktycznie go nie znamy, ukazując, jakim mógł być człowiekiem, a wszelkie białe plamy z biografii twórcy wypełnia w sposób wiarygodny i ciekawy.

Spowiedź Leonarda da Vinci to publikacja z pogranicza fikcji literackiej i literatury faktu.  Christopher Macht wykorzystuje w swojej najnowszej książce konwencję znaną chociażby z Imienia Róży Umberta Eco. Oto pewnego dnia w niezwykły i tajemniczy sposób dotarł do niego pewien rękopis. Tym razem był to zapis rozmów, jakie na żądanie jednego z patronów przeprowadził z Leonardem da Vinci jego ulubiony uczeń, być może również kochanek, Giacomo Caprotti, znany jako Salai lub „Diabełek". Zapis taki – jak łatwo można się domyślić – miałby niezwykłą wartość historyczną, mistrz podczas rozmowy z bliskim mu uczniem mógłby się bowiem otworzyć i zdradzić odpowiedzi na pytania, które od setek lat nurtują badaczy.

I w książce Christophera Machta tak właśnie się dzieje. Leonardo da Vinci zdradza Caprottiemu, a przy okazji i czytelnikom, swe największe sekrety. Cofa się do czasów swego dzieciństwa, opowiada o młodości, rodzinie i najbliższych. Ujawnia sekret, stojący za uśmiechem Mony Lisy. Pokazuje nienasycony głód wiedzy, pragnienie doświadczania wciąż czegoś nowego, przekraczania granic, niszczenia barier. Mówi o swoich sposobach na bycie kreatywnym, ale też o zamiłowaniach kulinarnych. Salai i Leonardo rozmawiają o sławie, patronach, o tym, jak dostać pracę, a także snują wizje przyszłości, którą współczesny czytelnik doskonale zna.

Spowiedź Leonarda da Vinci mocno odbiega od typowych biografii wielkich ludzi. Zupełnie nie przypomina encyklopedycznej notatki czy sylwetki, jaką w szkole można by było zaprezentować uczniom. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Christopher Macht w swojej książce wykorzystuje fakty historyczne, domniemania i przypuszczenia badaczy, a następnie twórczo je rozwija – nie wszystkie więc informacje zawarte w książce należy uznać za pewne. Całość napisana jest w bardzo przystępny sposób, językiem współczesnym, najzupełniej zrozumiałym dla dzisiejszego odbiorcy. Spowiedź Leonarda da Vinci podzielona jest na rozdziały, które otwierają hashtagi, pozwalające szybko zorientować się, o czym opowiada dany rozdział lub błyskawicznie znaleźć interesujące nas informację. Książkę uzupełnia kalendarium życia Leonarda da Vinci oraz całkiem obszerna bibliografia, mogąca stanowić wskazówkę dla zainteresowanych zgłębianiem życia geniusza oraz tych odbiorców, którzy będą pragnęli wyłuskać z publikacji najważniejsze fakty.

Spowiedź Leonarda da Vinci to lektura pasjonująca, którą czyta się jednym tchem. Choć nie jest to, oczywiście, konwencjonalna biografia, warto sięgnąć po ten pełen emocji portret nietuzinkowego człowieka. Człowieka, któremu współcześnie zawdzięczamy więcej, niż można by się było spodziewać.

Tagi: Leonardo da Vinci wywiad

Kup książkę Spowiedź Leonarda da Vinci

Zobacz opinie o książce Spowiedź Leonarda da Vinci
Spowiedź Leonarda da Vinci
Christopher Macht
Adolf Hitler. Mój dziennik
Christopher Macht 0
Okładka ksiązki - Adolf Hitler. Mój dziennik

Gdy Hitler wchodził na mównicę, Niemcy wiwatowali na jego cześć i wpadali w ekstazę. Niektórzy porównywali to zjawisko do stanu hipnozy i ekstremalnej...

Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca
Christopher Macht0
Okładka ksiązki - Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca

Adolf Hitler miał wiele tajemnic. Jedna z nich ma dzisiaj dokładnie dziewięćdziesiąt sześć lat. I od dawna mieszka w Polsce! To jednak nie wszystko. Do...