Spowiedź carycy Katarzyny II

Katarzyna II Wielka jest uznawana za jedną z największych postaci, które zasiadły na carskim tronie Rosji! To również kobieta, która kochała seks i nigdy się z tym nie kryła. Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, zapewne zrecenzowałaby skandalizującą książkę ,,50 Twarzy Greya", jednym słowem: - Nuda!

Co takiego czyniła wieczorami? Jak wyglądała legendarna Bursztynowa Komnata, w której spędzała czas? I co robiła w swym ,,Pokoju Rozkoszy"? Ile jest prawdy w tym, że jeden z jej kochanków przeprowadzał testy mężczyznom, którzy w przyszłości mieli znaleźć się w jej sypialni? I jak do tego wszystkiego odnosił się jej mąż Piotr, człowiek, który w również miał zasiąść na rosyjskim tronie? Na te wszystkie pytania władczyni odpowiada w rozmowie ze swoim kochankiem, przyszłym królem Polski Stanisławem Poniatowskim.

Poznajcie zatem historię bodaj największej królowej romansów wszechczasów!

Informacje dodatkowe o Spowiedź carycy Katarzyny II:

Spowiedź carycy Katarzyny II - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Christopher Macht będąc miłośnikiem historii próbuje przybliżyć czytelnikom znane i kontrowersyjne postaci w zaskakującej formie spowiedzi głównych bohaterów. Po Hitlerze, Himmlerze, Goebelsie, Stalinie czy Leonardzie da Vinci oddaje głos Carycy Katarzynie II, która otwiera przed nami drzwi do rosyjskiego dworu, ale i do własnej alkowy.

Na swojego kronikarza, czy też powiernika wybiera Stanisława Poniatowskiego, jednego ze swoich kochanków, którego w pewnym momencie sadza na tronie Polski. Forma pytań i odpowiedzi nadaje książce lekkości, której brakuje wielu biografiom, tylko czy rzeczywiście rozmowę tych dwojga można nazwać szczerą? Jeśli tak, to ewidentnie caryca moderuje ją w zakresie, który jej odpowiada, pomijając odpowiedzi na niewygodne, czy zbyt dociekliwe pytania. A przecież właśnie na te pikantne kąski najbardziej liczyłam!

Choć zdecydowanie nie wyczerpuje tematu, to książka ukazuje drogę Katarzyny ze Szczecina do Rosji, zdradza smaczki z życia na dworze carskim, w których nie pomija intryg i spraw łóżkowych wspominając niektórych z jej licznych kochanków. Opowiada też sporo o jej niedojrzałym mężu, Piotrze, o jego dziwactwach i okrucieństwie.

Sama Katarzyna jawi się nam jako kobieta inteligentna, przewidująca i twarda, która wie czego chce nie tylko w polityce, ale i w alkowie i nie boi się po to sięgać.

Przyznam, że ta forma tak inna od dość sztywnych i naszpikowanych wieloma szczegółami biografii z jednej strony okazała się bardzo przyjemna w odbiorze, tym bardziej że wzbogacona o grafiki przybliżające postaci historyczne, o których mowa i pisana dużą, wyraźną czcionką. Z drugiej jednak musiałam oswoić się z nowoczesnym językiem, hasztagami nawiązującymi do każdego rozdziału, bo nijak nie przystawały mi do tamtych czasów. Jej lektura był ciekawym doświadczeniem, jednak pozostanę miłośniczką tradycyjnych biografii.

Avatar użytkownika - Bibliotecznie
Bibliotecznie
Przeczytane:2023-05-14,

Christopher Macht to niemiecki pisarz o polskich korzeniach. Pasjonuje się historią, szczególnie usytuowaną w czasach II wojny światowej. "Spowiedź carycy Katarzyny II" to jego pierwsza książka nie związana z tą tematyką.

Muszę przyznać, że niewiele wiedziałam o życiu Katarzyny, a właściwie Zofii Augusty, więc z rozmowy tej poznałam wiele ciekawych faktów związanych z carycą. Nie wiedziałam na przykład, że urodziła się w Szczecinie. Była córką pruskiego generała, a o tym, że zostanie żoną Piotra III zadecydowała caryca Elżbieta Piotrowna, czyli jej teściowa. Imię Katarzyna zyskała dopiero po prawosławnym chrzcie, który musiała przyjąć, kiedy przeprowadziła się do Rosji.

Stworzenie wywiadu na podstawie zapisków Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był kochankiem carycy, było ciekawym konceptem. Dzięki temu suche fakty historyczne zyskały emocjonalną otoczkę. O swoich losach opowiada sama Katarzyna, odpowiadając na pytania Stanisława Augusta. Najbardziej chyba zaskoczył mnie obraz Piotra III, jaki odmalowała w swych opowieściach Katarzyna, zdradzając tajemnice ich prywatnych pokoi. Zainteresowany głównie zabawkami i nadużywający alkoholu car? Brzmi co najmniej dziwnie...

Katarzyna bez większego problemu mówiła szczerze między innymi o swoich wyczynach w alkowie. Nie jest tych przygód zbyt wiele i nie są jakoś bardzo pikantne, ale może jest to związane z tym, że w dzisiejszych bezpruderyjnych czasach po prostu mniej szokują.

Ze spraw technicznych wspomnę, że czcionka w książce jest powiększona. Dzięki temu rozmowę czyta się wygodnie. Formuła wywiadu-rzeki sprawia, że książkę czyta się szybko i płynnie. Kolejne rozdziały rozpoczynają się hasztagami nakierowującymi na poruszane w nich tematy.

Jeśli lubicie poznawać smaczki z życia znanych osób, ta książka przypadnie Wam do gustu.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2023-05-14,

CHRISTOPHER MACHT zaprosił nas już do wielu fascynujących, współczesnych, nierzadko zaskakujących wywiadów z wielkimi i kontrowersyjnymi postaciami z historii - na czele z Adolfem Hitlerem, Heinrichem Himmlerem, czy też Józefem Stalinem. Dziś mamy przyjemność poznać kolejną ekscytującą rozmowę tego autora, która to wypełnia sobą strony książki „Spowiedź Carycy Katarzyny II”. Pozycja ta ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Bellona.

Autor posłużył się tu niezwykle sprytnym zabiegiem natury sensacyjnej, który w piękny i zarazem jakże intrygujący sposób tłumaczy nam sposób przeprowadzenia tejże rozmowy pomiędzy Carycą i jej kochankiem - Stanisławem Poniatowskim. Oczywiście to barwny, inteligentny i pomysłowy krok, które napędza sobą koło zamachowe tej literackiej opowieści, gdyż tak też należy odbierać tę książkę - jako powieść w postaci fascynującego, nierzadko zabawnego i trzymającego w napięciu do ostatniej strony, wywiadu.

I tak też oto ta najpotężniejsza kobieta w XVIII-wiecznej Europie dzieli się tu z nami historią swojego życia, udzielając bardzo intymnych, szczegółowych i z pewnością nie pozbawionych pikanterii, odpowiedzi na ciekawe pytania przyszłego Króla Polski. A ten rozpoczyna rozmowę od rzeczy najbardziej intrygującej nas współczesnych, czyli romansów Carycy, plotek o ogromnej liczbie jej kochanków oraz rzeko nieokiełznanym temperamencie w łóżku.

Nie mniej ciekawie jest i dalej, gdy oto zostaje podjęty tu m.in. temat jej zamążpójścia za księcia Piotra III, jej trudnego małżeństwa z nim, okoliczności obalenia już Cara, jak i wreszcie jego śmierci, w której to miała mu ona bezpośrednio pomóc. By było jeszcze ciekawiej, pojawiają się tu dla nas tak interesujące kwestie, jak chociażby plany Carycy wobec Polski, powstanie Bursztynowej Komnaty, czy też wielkie reformy na czele z tymi, które dotyczyły losu biednych kobiet, młodych matek i sierot.

Na tę specyficzną, spisaną współczesnym nam językiem i tym samym ze wszech miar przystępną rozmowę składa się wszystko to, co w życiu Katarzyny II było najważniejsze - polityka, władza, namiętność, miłość oraz samotność, którą próbowała ona zagłuszyć spotkaniami z kolejnymi kochankami. Jednakże z tej niezwykle barwnej i wielowymiarowej scenerii wyłania się w mej ocenie bardzo autentyczny portret Carycy - kobiety mądrej, wyprzedzającej swoją epokę, pragnącej miłości i uwagi oraz wyrachowanej na polu polityki. Kobiety, często dziś bardzo surowo ocenianej, aczkolwiek to wydaje się tematem na dłuższą dyskusję...

Wielką siłą tej książki jest to, że przyjmuje ona postać ciekawej, nierzadko wręcz zabawnej na polu ironicznego spojrzenia na życie tytułowej bohaterki oraz wypełnionej namiętnością, relacji. Owszem, mamy tu do czynienia z wielką polityką, historycznymi faktami i licznymi ciekawostkami..., ale jednocześnie odnajdziemy tu także kwintesencję ludzkiego życia z nieudanym małżeństwem, romansami i zdradami, trudnym macierzyństwem oraz poczuciem pewnego niespełnienia, na czele. To zaś sprawia, że po tytuł ten może sięgnąć absolutnie każdy odbiorca - tak miłośnik historii, ciekawych ludzi, jak i relacji o burzliwych, ludzkich losach.

Warto docenić tu także znakomicie wplecione w tę rozmowę historyczne fakty z życia Carycy, które przyjmują postać biograficznych informacji, podpartych nierzadko grafikami malarskich obrazów, które ukazują Katarzynę w różnych chwilach i na różnych etapach jej życia. Wydaje się to ważnym i właściwym posunięciem autora, dzięki któremu nasza bohaterka nabiera przez to większego realizmu i prawdy.

Bardzo dobrze, niezwykle szybko i z wielkim zaciekawieniem upływa nam lektura tej książki, która jest po prostu intrygującą od pierwszych stron. To swoista podróż w czasie, która odsłania przed nami epokę Katarzyny II, ukazuje przewrotność i złożoność jej życia oraz pozwala odkryć nam w niej to, czego nie powiedzą nam historyczne i naukowe monografie. I oczywiście jest w tym fikcja, literacka konwencja i mrugnięcie okiem do czytelnika..., ale w zupełności nie przeszkadza nam to w tym, by bawić się przy tej lekturze świetnie.

Rzecz całą reasumując – książka Christophera Machta pt. „Spowiedź Carycy Katarzyny II”, to rzecz bardzo interesująca, świetnie pomyślana i mająca sobą wiele do zaoferowania. To ciekawe spojrzenie na jedną z najważniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych kobiet w dziejach nowożytnej Europy, której tak do końca chyba nikt nie jest dziś w stanie zrozumieć. Niemniej warto próbować to zrobić, sięgając chociażby właśnie po tę świetną książkę. Polecam.

Caryca Katarzyna II kobieta, którą kochano i nienawidzono, dla swojego kraju zrobiła wiele dobrego, u nas przyczyniła się do niełatwego czasu. Była kobietą niebanalną, władczą, umiejętnie dążącą do celu, a jednocześnie uwielbiającą cielesne rozkosze, seks.
W książce poznamy ją naprawdę blisko. Dowiemy się o tym, jak trafiła do Rosji, jak to się stało, że przejęła władzę, co takiego zrobiła dla kraju, jak wyglądało jej życie prywatne, erotyczne, relacje z mężem i wiele, wiele więcej. Dzięki książce jesteśmy w stanie dowiedzieć się o niej naprawdę dużo.

Książka jest w formie wywiadu, co zdecydowanie mi przypadło do gustu. Mamy pytania i dość obszerne odpowiedzi. Czyta się ją dość szybko, według mnie jest wciągająca.

Moim zdaniem Caryca Katarzyna II jest postacią naprawdę ciekawą i wartą bliższego poznania. Dzięki książce pt.: „Spowiedź carycy Katarzyny II” miałam okazję dość dużo się o niej dowiedzieć. Moim zdaniem warto przeczytać i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-04-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

Christopher Macht zasłynął ze swojej serii ,,spowiedzi" wielkich ludzi. Tym razem ,,na tapetę" wziął carycę Katarzynę II, która prowadziła dość ciekawe i rozpustne życie z czym wcale się nie kryła. Autor stara się nam odpowiedź na nurtujące pytania dotyczące jej życia w dość ciekawy sposób. Mianowicie ,,Spowiedź carycy Katarzyny II" to dialog pomiędzy tytułową rosyjską władczynią, a jej kochankiem, królem Polski, Stanisławem Augustem Poniatowskim. Muszę przyznać, że jest to dla mnie dość innowacyjna forma, z którą wcześniej się nie spotkałam i naprawdę bardzo mi się spodobała.

Caryca przybliża nam życie w ówczesnych czasach, nie ukrywa wielu niuansów ze swojego życia prywatnego i szczerze mówi o ekscesach, romansach, czy nieudanym małżeństwie.

Dawno nie czytałam tak lekko napisanej biografii, w której nie brakuje humoru i wielu ciekawostek historycznych przez które się płynie z przyjemnością. Książka niesamowicie wciąga i pokazuje jak silną postacią była caryca Katarzyna II. Jestem pewna, że z lektury będzie usatysfakcjonowany dosłownie każdy bez względu na zainteresowania.

Zdecydowanie polecam!

Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht 0
Okładka ksiązki - Spowiedź Goebbelsa

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku. Bez tego błyskotliwego mówcy...

Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca
Christopher Macht0
Okładka ksiązki - Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca

Adolf Hitler miał wiele tajemnic. Jedna z nich ma dzisiaj dokładnie dziewięćdziesiąt sześć lat. I od dawna mieszka w Polsce! To jednak nie wszystko. Do...