Recenzja książki: Stara Flota 3: Wiktoria

Recenzuje: Damian Kopeć

Walczyć inteligentnie i bezwzględnie

Ci ludzie, którzy nie ulegli Rojowi, walczą. Walczą też ci, którzy byli (są?) pod wpływem Roju. Tacy jak chociażby Granger. Jedni walczą z Obcymi, inni walczą z Rosjanami. Każdy z takim wrogiem, jakiego sobie wybrał.


Walka z Rojem nie jest wcale coraz łatwiejsza. Kolejne okręty budowane w niezwykłym tempie ulegają szybkiej zagładzie w chłodzie kosmicznej próżni. Ich załogi zostają unicestwione. Kolejne planety zamieniane są przez Obcych w pogorzeliska. Jakby tego było mało, pojawia się kolejne rasa, która z sojusznika Roju chce podobno stać się sojusznikiem ludzi. Rasa, która skonstruowała najlepsze okręty Obcych, a sama dysponuje potężnymi krążownikami. Ludzie poszukują sposobu na przerwanie ciągle, niestety, realizowanego scenariusza zagłady, która jest coraz bliższa.


Wiceprezydent Isaacson funkcjonuje pod kontrolą prezydent Ivery. Może nie tak jak w przypadku zainfekowania wirusem Obcych, ale w sumie jest podobnie bezwolny. Jego rosyjski przyjaciel, Wołodia, namawia go do zabójstwa Małakowa, prezydenta Konfederacji Rosyjskiej. Plan ten - co zrozumiałe - podoba się Ivery. Co jednak każde z nich tak naprawdę myśli? Co knuje?


Nie tak ważne jest, jak się zaczyna, ważne, jak się kończy - w przypadku cyklu Stara Flota początek jest niezły, a koniec - ciekawy i zaskakujący. Teraz widać, że fabuła wszystkich powieści została dość dobrze przemyślana, a liczne nurtujące czytelnika zagadki doczekały się w końcu wyjaśnienia. Co prawda, niektóre z nich może nie są idealne, ale tylko wyobrażony punkt niematerialny ma w sobie coś teoretycznie idealnego. Nick Webb mocno stawia na czarne dziury i zjawiska relatywistyczne, na paradoksy mogące pojawiać się w silnie zakrzywionej czasoprzestrzeni. Kontynuje dotychczasowe wątki, nadal stawiając też na różne perspektywy: wydarzenia obserwujemy okiem dowódcy, żołnierza, polityka. Postaci są silną stroną jego książek. Nikt nie jest całkowicie jednoznaczny - no, może poza bliską ideału Proctor. Bohaterowie popełniają błędy, podtapiają się w jeziorach rozterek, potrafią mieszać ze sobą genialne pomysły i niezrozumiały toporny upór.


Trzeci tom cyklu Stara Flota, wdzięcznie zatytułowany Wiktoria, to spora dawka dylematów stale podrzucanych czytelnikowi: kto jest pod wpływem Roju? Kto jaką grę prowadzi? Nie możemy być niczego i nikogo do końca pewni. Zakończenie też dla wielu będzie zaskakujące. Dobre jest tempo akcji w tym tomie, wystarczająca - porcja kosmicznych walk, choć nie są one przesadnie błyskotliwe. Pewien niedosyt może wywoływać ograniczona rola Dolmasów, nowa rasa - Skiohra jest trochę ciekawsza i lepiej opisana. Ciekawie wypada też rola tajemniczych bytów, które potrafią podporządkowywać sobie inne rasy, od każdej z nich przejmując przydatne dla nich cechy.


Trylogia Stara Flota obficie korzysta ze schematów, nie jest wybitnie nowatorska czy zaskakująca. Jest za to solidną, przyjemną w lekturze space operą. Pozwala na kilkanaście godzin przenieść się w trochę inny świat, mocno zżyć się z postaciami, przeżywać wraz z nimi przygody. I o to chodzi w literaturze o charakterze rozrywkowym. Ma sprawiać przyjemność, zapewniać rozrywkę, bawić w szerszym tego słowa znaczeniu. Stara (ale jara) Flota to właśnie gwarantuje.

Kup książkę Stara Flota 3: Wiktoria

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stara Flota 3: Wiktoria
Autor
Książka
Inne książki autora
Stara Flota 1: Konstytucja
Nick Webb0
Okładka ksiązki - Stara Flota 1: Konstytucja

Gdy po długim okresie spokoju Ziemię ponownie zaatakowali obcy, kapitan Granger właśnie żegnał swój okręt. "Konstytucja", na której poprzednie...

Stara Flota 4: Niepodległość
Nick Webb0
Okładka ksiązki - Stara Flota 4: Niepodległość

Mieliśmy nadzieję – rozpaczliwą – że przybywają w pokoju. Myliliśmy się. Trzydzieści lat po drugiej wojnie z Rojem w przestrzeń zdewastowanej Ziemi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy