Recenzja książki: Strażnicy światła

Recenzuje: Joanna Żelazny

Miranda, fotograf przyrody, postanawia spędzić rok na surowych, wrogich Wyspach Farralońskich. Na zapomnianym archipelagu, który odstrasza gniewem oceanu, wrogością atmosfery i nieżyczliwością natury. W poszukiwaniu własnego ja kobieta uwiecznia na zdjęciach dziki krajobraz, który współgra z targającymi nią emocjami. Spędzi na wyspie cztery sezony, podczas których sześcioro zamieszkujących archipelag biologów wpada w szał. Każdy z nich postaci prowadzi badania nad rozmaitymi gatunkami zwierząt. Miranda musi zmierzyć się nie tylko z oczekiwaniami swoich współlokatorów, ale również z ich osobliwym zachowaniem oraz niepisanymi zasadami, obowiązującymi wśród dzikiej natury. Jakie sekrety kryje niedostępny, zapomniany ląd? Czy Mirandzie odnajdzie się w tak trudnej sytuacji?


Jedna wyspa, cztery sezony, sześcioro biologów i główna bohaterka powieści. Wybuchowe połączenie intrygujących osobowości, które tworzą mroczną atmosferę książki. Zamknięci w sobie bohaterowie, pełni tajemnic i rezerwy w stosunku do współtowarzyszy, tworzą zarazem dziwną rodzinę, która daje głównej bohaterce poczucie wspólnoty.


Narracja, prowadzona jedynie z punktu widzenia Mirandy (z drobnym, kilkustronicowym, wyjątkiem), pozwala czytelnikom przeżywać emocje głównej bohaterki i rozmyślać nad biegiem wydarzeń. Za sprawą tego zabiegu czytelnicy poznają subiektywny opis i ocenę pozostałych bohaterów. Miranda przedstawia całą historię z własnej perspektywy - z perspektywy kobiety doświadczonej bólem i samotnością, która dostrzega głównie negatywne cechy współlokatorów.


Strażnicy światła to książka, która zabiera czytelnika w podróż pełną przeszkód, bólu i obojętności. Abyy Geni ukazuje nie tylko surowość i niedostępność, ale również piękno natury. Lawirując pomiędzy badaniem zachowań zwierzęcych i ludzkich, autorka kreśli wspaniałe portrety psychologiczne, które doskonale ukazują wzorce zachowania w obliczu samotności. Strażnicy światła to powieść pełna barwnych opisów krajobrazu, niesamowitych szczegółów dotyczących życia zwierząt, których nie spotyka się na co dzień. Książka Abby Geni wywołuje wiele refleksji i zapada w pamięć. Dzięki domysłom towarzyszącym lekturze oraz zaskakującemu zaskoczeniu Strażnicy światła zdecydowanie wpisują się na listę tytułów szczególnie godnych uwagi.

Tagi: Strażnicy światła, Strażnicy światła recenzja, Strażnicy światła książka, Abby Geni Strażnicy światła, Abby Geni recenzja, Abby Geni książka, Abby Geni

Kup książkę Strażnicy światła

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Strażnicy światła
Książka
Reklamy