Quantcast

Recenzja książki: Światłość i mrok

Recenzuje: Zosia Czyńska

Światłość i mrok Małgorzaty Niezabitowskiej (Wydawnictwo Znak) to zachwycająca opowieść o miłości, która potrafi przekroczyć wszelkie granice. O uczuciu, które nie chce słuchać zasad, stosować się do reguł, pokornie znosić ograniczeń. Zamiast tego wybucha jak ogień i pali na swojej drodze wszystko, bo jedynym jego celem jest połączenie kochanków.

recenzja Światłość i mrok

Akcja powieści rozpoczyna się w przededniu II wojny światowej. Na żydowskim weselu córki chasyda przyjaciel pana młodego, Polak, prosi do tańca żydowską dziewczynę. Młodzi łamią wszelkie konwencje, przekraczając prawo, które zakazuje kontaktu chasydzkiej dziewczyny i goja. Wybucha skandal.

Nieświadomy popełnionego błędu Janek Worotyński, zakochany w pięknej Chanie Zingelbojm, postanawia podjąć walkę o serce dziewczyny. Nie ma jednak pojęcia, jak trudna będzie to droga i jak wiele przyjdzie mu zapłacić za upragnione szczęście.

Małgorzata Niezabitowska, autorka, dziennikarka, rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego, zaprosiła czytelników w świat dawnych obyczajów, tradycji przedwojennych kresowych społeczności, do utraconej krainy szczęścia i marzeń, które przerwała II wojna światowa. Autorka barwnie odtwarza piękno kresowych obyczajów, będących tyglem mieszających się społeczeństw: żydowskiego, polskiego i ukraińskiego. Ukazuje hermetyczne, choć przenikające się światy ludzi, którzy żyli obok siebie, pielęgnowali tradycje, często wymagające zachowania odrębności, izolowania się i trwania w oddzielnych enklawach.

Oprócz trudnej miłości, przenikającej dwa światy: polski i żydowski, autorka ukazuje także inne relacje. Barwnie odtwarza niezwykle zmysłową, pełną fizyczności relację dworskiej panny z chłopskim synem, prostym ukraińskim chłopem, która rozgrywa się w sielskiej scenerii wołyńskiej wsi. To, co byłoby niemożliwe w mieście, doskonale sprawdziło się na wsi, która – choć tradycyjna – stała się scenerią romansu jak z zakazanej powieści. Doskonałe skontrastowanie żywiołowej, sensualnej miłości z ginącym światem II Rzeczpospolitej jest mocnym akcentem, który pozwala odczuć to, co utracono na zawsze – rzeczywistość wiejskich dworów i sąsiadujących z nimi chłopskich chat, osadzonych w scenerii pięknej przyrody i pielęgnowanych tradycji. W tym pozornie sielankowym świecie toczą się ludzkie losy i rozgrywają dramaty, które w zestawieniu z nadchodzącą wojenną zawieruchą mogą się wydawać nieważne, a jednak stanowią oś powieściowego świata.

Małgorzata Niezabitowska stworzyła świat utkany z niespełnionych, trudnych marzeń. Zapisała go słowami szaleństwa, nadziei i rozpaczy, wyrażających uczucia, które przynoszą cierpienie i osobiste dramaty. Zaprosiła czytelników do rzeczywistości pełnej najwyższych emocji, gdzie wojna miesza się z pokojem, miłość z nienawiścią, a wiara w nadejście lepszego jutra z poczuciem beznadziei, że świat nigdy nie zmieni się na lepsze.

Gorąco polecam.

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Światłość i mrok

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Światłość i mrok
Książka
Światłość i mrok
Małgorzata Niezabitowska
Inne książki autora
Prawdy jak chleba
Małgorzata Niezabitowska0
Okładka ksiązki - Prawdy jak chleba

W grudniu 2004 roku Małgorzata Niezabitowska przeżywa szok, gdy dowiaduje się, że w IPN odnalazła się „teczka”, z której wynika, że była tajnym...

Składana wanna
Małgorzata Niezabitowska0
Okładka ksiązki - Składana wanna

Opowieść o pięciu rodach, przodkach autorki. Epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, gwałtownych namiętności oraz anegdot. W książce najważniejsze epizody...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy