Recenzja książki: Święty pośród świętych. Wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II. Nasi patroni każdego dnia

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Kiedy w 2005 roku umierał Jan Paweł II, zgromadzeni w Watykanie wierni skandowali: Santo subito!, domagając się błyskawicznego wyniesienia papieża na ołtarze. On sam kanonizował ponad dwa tysiące osób, stojąc na stanowisku, że wszyscy zostaliśmy powołani do świętości, nie jest to wyłącznie domena średniowiecznych męczenników. Wśród nich są przedstawiciele niemal wszystkich kontynentów, narodów, stanów i zawodów, co świadczy o tym, że świętość nie uznaje ludzkich podziałów i ograniczeń.

Publikacja Święty pośród świętych. Wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II wydawnictwa Jedność to swoisty kalendarz świętości. Zaprezentowano tu sylwetki świętych patronujących kolejnym dniom w roku kalendarzowym, ze szczególnym uwzględnieniem tych postaci, które zostały wskazane przez papieża-Polaka. Mamy tu zatem przegląd świętych biskupów, męczenników, zakonników, ale także współczesnych postaci, które stanowić mogą przykłady na działanie Bożej łaski w świecie. Kontrowersyjne wydawać się mogą owiane legendą i bogate w cudowne zdarzenia losy męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale ich historie mogą świadczyć tylko o tym, jak wielkie znaczenie dla chrześcijaństwa ma kult świętych.

Książka może służyć jako interesujący przewodnik, pokazujący, jak różnorodne oblicza może mieć świętość jako stan bliski każdemu chrześcijaninowi, choć niezmiernie trudny do osiągnięcia. Są tu ludzie, którzy poświęcili się niesieniu pomocy innym, którzy mimo licznych trudności ratowali ludzkie życie w trudnych warunkach wojennych, są też ci, którzy mimo tortur i prześladowań nie wyrzekli się wiary, są biedni i bogaci, wykształceni i prości ludzie. Niektóre biografie mogłyby stanowić kanwę sensacyjnego filmu, pełnego scen przemocy, inne są opisami spokojnego, bogobojnego życia gdzieś w pustelni, zakończonego śmiercią, której towarzyszyły nadzwyczajne zjawiska.

Dzięki ułożeniu świętych jako patronów kolejnych dni zyskujemy barwny kalendarz, co z pewnością podnosi jego atrakcyjność. Mniej ciekawa byłaby książka, w której postaci ułożone byłyby po prostu alfabetycznie. Zastosowany tu klucz ułatwia odnalezienie patronów, związanych z ważnymi dla nas datami. A przy tym jest to fascynująca lektura, pokazująca, jak zmieniało się w ciągu wieków rozumienie oddania się Bogu, jak wiele form może ono przybierać, jak trudne decyzje musieli podejmować przyszli święci. Na końcu zamieszczono indeks imion i nazwisk, co pomaga w odnalezieniu interesujących nas postaci. Zaletą publikacji są także ilustracje, zdjęcia i ryciny przedstawiające wizerunki kanonizowanych.

Kup książkę Święty pośród świętych. Wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II. Nasi patroni każdego dnia

Zobacz opinie o książce Święty pośród świętych. Wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II. Nasi patroni każdego dnia
Gwiazdy na dobranoc
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Gwiazdy na dobranoc

Zbiór różnorodnych bajek, napisanych specjalnie do tej książki przez nasze popularne i lubiane gwiazdy kina, estrady czy telewizji. Wśród autorów są m...

Szkolne tablice geograficzne
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Szkolne tablice geograficzne

Książka zawiera tabele zestawione tak, aby czytelnik mógł odnaleźć szybko jak najwięcej informacji z dziedziny geografii. Tematyka tablic jest dostosowana...