Recenzja książki: Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, nie tylko pakujemy walizki i rezerwujemy noclegi, ale planujemy, jak wyglądać będzie urlop. Czy będzie to leżenie na plaży lub nad basenem, czy też wypoczynek zdecydowanie bardziej aktywny: górskie wędrówki lub zwiedzanie zabytków. Wybierając ten drugi sposób spędzania wakacji, warto zainspirować się publikacją Mirka i Magdy Osip-Pokrywków i podążyć szlakami św. Jana Pawła II.

Przepięknie wydany przewodnik zabierze czytelnika w podróż po regionach Polski, które odwiedził podczas swojego pontyfikatu, ale także w młodości i podczas posługi kapłańskiej Karol Wojtyła, a także w miejsca poświęcone kultowi Papieża Polaka. Autorzy przygotowali 23 trasy: piesze, rowerowe lub kajakowe, które wiele lat temu przebył Ojciec Święty. Cały zaś przewodnik podzielony został na rozdziały odnoszące się do poszczególnych regionów Polski. Mamy więc góry: od Tatr, przez Beskidy, Sudety i Bieszczady (i nie tylko), trasy spacerowe po Krakowie i Wadowicach, ale także drogi wodne: spływy Dunajcem, Brdą, Czarną Hańczą aż do pojezierzy. Krótko mówiąc: miejsc do wyboru jest sporo, w zależności od własnych upodobań, umiejętności i kondycji.

Z publikacji Szlaki św. Jana Pawła II można korzystać na wiele sposobów. Można zainspirować się danym regionem (miastem) i spróbować poznać go bardzo dokładnie, jak proponują autorzy. Studiując dokładne mapki przygotowane przez Mirka i Magdę Osip-Pokrywków, z pewnością się nie zgubimy i odwiedzimy miejsca mniej lub bardziej znane turystom czy pielgrzymom. Można też, będąc w danym miejscu, spróbować poszukać śladów świętego Jana Pawła II, wędrując od miejsc jego kultu, przez szlaki, którymi kiedyś podążał, aż do lokalizacji, które lata temu odwiedził Papież Polak.

Na kartach przewodnika autorzy zawarli naprawdę sporo ciekawostek i informacji, spośród których wielu próżno szukać w innych tego typu publikacjach. Mirek i Magda Osip-Pokrywka piszą na przykład o budynku, w którym przyjaciele kurowali Karola Wojtyłę w 1944 roku po potrąceniu go przez niemiecką ciężarówkę. Obok informacji nierozerwalnie związanych z pielgrzymkami Ojca Świętego, autorzy zamieszczają także ciekawostki związane z samymi miejscami, sanktuariami, miejscami kultu, do których zmierzał Jan Paweł II lub które zostały mu poświęcone. Bardzo interesująco opisany jest na przykład Szlak Pątniczy im. Jana Pawła II, usytuowany na drodze od Przemyśla aż do Kalwarii Pacławskiej.

To jednak nie wszystko, co oferuje przewodnik. Po lekturze książki nietrudno się domyślić, że autorzy rzeczywiście przebyli opisane trasy i odwiedzili przytaczane miejsca. Świadczą o tym chociażby rady, że daną trasę po deszczu lepiej ominąć i wybrać inną ścieżkę albo że droga wiedzie stromymi schodami. Autorzy opisują też funkcjonowanie muzeów, czas ich otwarcia, wielkość oprowadzanych grup czy odstępy czasowe w zwiedzaniu. Informacje te mogą okażać się bezcenne zwłaszcza dla osób planujących wyprawy z małymi dziećmi lub osób starszych, mających problemy z poruszaniem się.

Właściwie każde miejsce, o jakim wzmiankują autorzy, zostało opatrzone fotografią. Już samo wertowanie książki sprawia, że czytelnik nabierze ochoty na wycieczkę szlakami papieża. Zdjęcia nie tylko zachęcają do spacerów, ale także podpowiadają, z jakim terenem trzeba się będzie zmierzyć i pomogą dobrze przygotować się i stosownie ubrać do danej wyprawy.

Szlaki Jana Pawła II to inspirujący przewodnik, który może towarzyszyć czytelnikowi przez długie lata, nie sposób bowiem odwiedzić wszystkich opisanych przez autorów miejsc w jednym sezonie. Może się też okazać, że niektóre z polecanych szlaków na dłużej zapadną w serce i czytelnicy chętnie będą do nich regularnie wracać. Warto pamiętać, że książka kierowana jest nie tylko do osób mocno zaangażowanych w życie Kościoła. To dobra i cenna publikacja także dla wszystkich poszukujących, którzy być może wędrując szlakami Ojca Świętego, w końcu odnajdą Chrystusa.

Tagi: przewodniki

Kup książkę Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik
Książka
Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik
Magda Osip-Pokrywka; Mirek Osip-Pokrywka
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy