Szukaj mnie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-08-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788379610075
Liczba stron: 408

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Recenzja: Szukaj mnie

Recenzuje: Justyna Gul

Tajemnice przeszłości

 

Często marnujemy swoje życie, wegetując w pracy, która nie przynosi nam żadnej satysfakcji, pozbawiając się wszelkiej radości, pasji, ograniczając swoje trwanie wyłącznie do wypełniania obowiązków narzuconych przez innych. Niekiedy wynika to z braku wiary we własne możliwości, z ograniczeń i błędnych przekonań, wykształconych w toku rozwoju, rzadziej z rzeczywistego braku możliwości zmiany. Niestety, kiedy przyzwyczaimy się już do naszej egzystencji, kiedy pogrążymy się w marazmie, ciężko jest dobrowolnie opuścić strefę komfortu, zrezygnować z niewygodnego, ale jednak bezpiecznego miejsca w przestrzeni, narazić się na niezadowolenie czy sprzeciw otoczenia. Zmiana zazwyczaj wiąże się wtedy z tragedią, która wstrząsa w posadach naszym światem – może to być utrata pracy, choroba, bądź śmierć bliskiej osoby i… spadek.

 

Dla Julii ciotka Aurelia nie była bliską osobą. Kobiety widywały się sporadycznie, ale to właśnie niemal czterdziestoletnia pracownica korporacji otrzymała niezwykły pośmiertny prezent od ciotki. Stos kartonów wypełnionych gromadzonymi przez emerytowaną nauczycielkę języka polskiego książkami i dokumentami stał się początkiem nowego etapu w życiu Julii, otwierając ją na nowe możliwości, a może nawet i na miłość. Ta niezwykła historia, pobudzająca wyobraźnię i powodująca tęsknotę za zmianą stała się kanwą powieści Weroniki Wierzchowskiej. Szukaj mnie, opublikowana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, łącząca przeszłość z teraźniejszością, zachwyci nawet najbardziej wymagające czytelniczki. Książce daleko do banalnego romansu historycznego, to raczej opowieść o niezwykle silnej kobiecie, która wywarła wpływ na kolejne pokolenia.

 

Klepiesz godziny w biurze, marnotrawiąc czas na rycie nosem w komputerze, a wieczory spędzasz z grubym jak beka kotem, spijając się winem i ogłupiającą telewizją. To nie jest prawdziwe życie, obie to wiemy. Pora to zmienić – pisze ciotka Aurelia w liście pozostawionym krewnej. Przy okazji proponuje Julii pewną grę, w której stawką jest poznanie rodzinnej historii, a może nawet i coś więcej. Zadanie polega na skompletowaniu pamiętnika jej prababki, Józefy Jasińskiej, zaś Aurelia zostawiła tropy prowadzące do kolejnych części. Julia rozpoczyna układanie kolejnych stronnic niczym puzzli, podejmując przy tym działania, na które nigdy wcześniej by się nie zdecydowała. Pomagają jej w tym niestrudzone przyjaciółki, choć w tym przypadku kobieta nie potrzebuje dodatkowej motywacji. 

 

Wraz z postępami gry poznajemy fascynującą opowieść sprzed lat, a przy okazji obserwujemy, jak na naszych oczach rozkwita Julia, zmieniając się ze znudzonej pracownicy w ciekawą wszystkiego kobietę, świadomą swojej wartości. W drodze do prawdy (i skarbu) Julia będzie musiała porozumieć się z niejakim Aleksandrem Żegotą, hrabią Bnińskim, a w rzeczywistości z zapalonym numizmatykiem oraz z emerytowanym oficerem komunistycznego urzędu bezpieczeństwa, majorem Bnińskim, który przeprowadzał dla ciotki Aurelii śledztwo w sprawie najcenniejszej rodzinnej pamiątki - złotej broszy, którą prababka podarowała księciu. Z racji tego, iż staruszkowi udało się wytropić klejnot, Julia będzie musiała podjąć starania w celu odzyskania go, co nie będzie łatwe i będzie wymagało pomocy pięknej pani konserwator, doktor Krystyny Knut. A to dopiero początek drogi do prawdy i fascynującej przygody, dzięki której Julia zrozumie, co to znaczy naprawdę żyć!

 

O tym, jaka niespodzianka czeka na bohaterkę (a właściwie bohaterki, które dzieli niemal sto pięćdziesiąt lat) możemy się przekonać dzięki Weronice Wierzchowskiej. Powieść Szukaj mnie uwodzi prostotą, a jednocześnie wartką akcją, napięciem rosnącym z każdą kolejną częścią pamiętnika. To powieść intrygująca, zwracająca uwagę niezwykłym pietyzmem, z jakim autorka skonstruowała postacie występujące w książce, wszystkie bez wyjątku starannie dopracowane i nie pozbawione charakterystycznych cech osobowości. Czytelnikom pozostaje tylko niecierpliwie czekać na rozwój sytuacji, a – po zakończeniu książki – na kolejną powieść autorki. 

Tagi: Szukaj mnie, Szukaj mnie recenzja, Szukaj mnie książka, Weronika Wierzchowska Szukaj mnie, Weronika Wierzchowska recenzja, Weronika Wierzchowska książka, Weronika Wierzchowska

Kup książkę Szukaj mnie

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szukaj mnie
Inne książki autora
Tancerka
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Tancerka

Poznaj historię Heleny Cholewickiej, jednej z najwybitniejszych polskich baletnic XIX stulecia. Do egzaminów wstępnych szkoły baletowej przystępuje...

Życie tak zwyczajne
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Życie tak zwyczajne

Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi...

Recenzje miesiąca
Escape book
Ivan Tapia
Escape book
Post scriptum
Milena Wójtowicz
Post scriptum
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
Maja Lidia Kossakowska
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
O Chinach
Henry Kissinger
O Chinach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy