Recenzja książki: Tajemnica Coca Coli

Recenzuje: Patryk Obarski

Co stanie się, gdy przeciętny człowiek pozna największy sekret międzynarodowej korporacji? Tego dowiaduje się główny bohater debiutanckiej powieści Michała Matlengiewicza Tajemnica Coca-Coli

Pijemy ją ze szklanych butelek, kolorowych puszek i tekturowych kubeczków. Coca-Cola, mimo upływu lat, wciąż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych napojów na świecie. A co stałoby się, gdyby przepis na Coca-Colę wpadł w niepowołane ręce? 

Ray jest młodym mężczyzną, który na maturalnym balu popełnia ogromną gafę, przez którą postanawia… uciec z rodzinnej miejscowości. W nowym mieście – za sprawą przypadkowo poznanej dziewczyny – postanawia zacząć od nowa. Dostaje się na staż do redakcji lokalnej gazety i za wszelką cenę próbuje udowodnić swoją wartość w nowej pracy. 

Kiedy bezrefleksyjnie ogłasza, że zdobędzie przepis na Coca-Colę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozyskanie go będzie kosztowało Raya tak wiele zachodu! Czy chłopakowi uda się dotrzeć do najpilniej strzeżonego przepisu na świecie? 

Tajemnica Coca-Coli to pełna humoru i nieprzewidywanych zdarzeń powieść, która spodoba się nie tylko fanom popularnego gazowanego napoju. 

Michał Matlengiewicz w swojej debiutanckiej powieści tworzy swoisty pamiętnik młodego mężczyzny, który wchodzi w dorosłe życie. Już od pierwszych stron autor burzy stereotypowe postrzeganie męskiego bohatera, związane z atrybutami siły, dominacji i stanowczości, tak powszechne w literaturze popularnej. Zamiast tego Matlengiewicz kreuje swojego bohatera na dość niezdarnego fajtłapę, który to jednak pragnie żyć w zgodzie z sobą. 

Autor Tajemnicy Coca-Coli duży nacisk kładzie na wszechobecne w powieści poczucie humoru. Michał Matlengiewicz sprawnie prowadzi fabułę, a komizm językowy w jego powieści nie jest nudny i sztampowy, wypada bardzo naturalnie. 

Tym samym Tajemnica Coca-Coli staje się nie tylko powieścią przygodową. To także powieść komediowa, w której głównemu bohaterowi zdarzają się liczne wpadki. Uważni czytelnicy odnajdą jednak w Tajemnicy Coca-Coli także wątki, którym warto przyjrzeć się bliżej – autor pisze chociażby o roli wstydu w życiu człowieka. W przypadku Raya, bohatera powieści, wstyd i poniżenie stają się impulsem do sporych zmian w życiu, ale również i do ucieczki od prowadzonego dotychczas życia. 

Ray zostaje uwikłany także w ciekawy konflikt etyczny. Bohater rozdarty jest pomiędzy zawodową sumiennością a moralnością. Michał Matlengiewicz w swojej powieści nie ucieka także od wątków obyczajowych – autor mówi nie tylko o pierwszej pracy, ale także pierwszej miłości.

Tajemnica Coca-Coli jest przede wszystkim jednak zabawą z popularnym symbolem kulturowym, jakim jest Coca-Cola. Skrywany przez firmę przepis, którego poszukuje w powieści Ray, od lat pozostaje jedną z największych światowych tajemnic. Matlengiewicz zręcznie wykorzystuje ten temat do opowiedzenia własnej historii. 

Książkę Michała Matlengiewicza odczytać można na wiele różnych sposobów – jako komedię, powieść przygodową czy obyczajową, a nawet inicjacyjną. I ma szansę spodobać się szerokiemu gronu odbiorców. 

Tagi: Humor przygoda USA coca-cola

Kup książkę Tajemnica Coca Coli

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnica Coca Coli
Książka
Tajemnica Coca Coli
Michał Matlengiewicz
Reklamy