Recenzja książki: Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Opisy niektórych zdarzeń mogą przyprawić o gęsią skórkę. I przyprawiają, o czym szybko przekona się czytelnik sięgający po książkę Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny. A zatem… Gotowi na mocne wrażenia?

Thomas Morris sięga w głąb historii medycyny, kiedy to panowała silnie zakorzeniona w ludzkich umysłach wiara w przesądy i moc ludowych tradycji. To, o czym pisze autor, dotyczy okresu obejmującego trzysta lat (od XVII do przełomu XIX i XX wieku): tylko nieliczne przypadki, które zapisano w rozdziale Niewiarygodne historie, nie są autentyczne. Treść pogrupowano w siedmiu częściach (każda poprzedzona została czarno-białą grafiką i opatrzona krótkim wprowadzeniem), z których czytelnik dowie się o niefortunnych zdarzeniach, pozna tajemnicze choroby oraz dyskusyjne środki lecznicze. Przyjrzy się przerażającym operacjom i zadziwi niesamowitymi wyzdrowieniami. Z dozą sceptycyzmu wczyta się w niewiarygodne historie. Będzie miał też okazję współczuć tym, na których czyhały ukryte niebezpieczeństwa.

W każdej z siedmiu części autor opisał konkretne przypadki. W obszerne komentarze własne wplótł cytaty zaczerpnięte z literatury źródłowej: zapisane pomniejszoną czcionką cytaty umieścił w postaci wcięć w tekście, podając równocześnie nazwisko relacjonującego dany przypadek chorobowy autora (wytłuszczona czcionka). Lektura pokazuje, że większość niefortunnych zdarzeń spowodowana została ludzką bezmyślnością, pozostałe są dziełem przypadku: godni pożałowania pomysłodawcy wraz ze swymi ryzykownymi przygodami nie tylko zadziwiają, ale przede wszystkim – bulwersują. Każda z opowiedzianych historii stanowi ostrzeżenie, z nich czytelnik dowie się, dlaczego niezdrowe jest połykanie noży, do czego można wykorzystać wino porto, jak za pomocą ołówka skręcić papierosa z arszenikiem. Co ciekawe, autor pokazuje też, dlaczego zbyt duża ilość ogórków może być zgubna, a ścisłe przykładanie się do nauki szybko okazuje się szkodliwe dla zdrowia. Rozwiązana zostanie też tytułowa Tajemnica eksplodujących zębów. Ciekawostek jest jeszcze więcej a każda kolejna – coraz bardziej szokuje.

Interesującą publikację Wydawnictwa Prószyński i S-ka przeznaczono nie tylko dla pracowników służby zdrowia. Sposób przekazu jest prosty, jasny i obrazowy, język – całkowicie zrozumiały, tekst – przejrzysty. Mnogość zawartych w lekturze faktów i ciekawostek wskazuje na kompetencje oraz ogrom pracy włożonej przez autora, który w swoich rozważaniach oparł się na czasopismach medycznych, podręcznikach chirurgii, artykułach naukowych i doniesieniach ówczesnych gazet. Na autentyczność przedstawionej treści wskazują daty i miejsca, szczegółowe opisy praktyk lekarskich, nazwiska lekarzy, nazwy instytucji, tytuły dzieł. Pomocą służą grafiki, sugestywne ilustracje, szkice (jest nawet szkic fragmentów noży wydobytych z żołądka pacjenta), dolne przypisy wyjaśniające, zawierające pozycje bibliograficzne przypisy końcowe (niestety, tylko obcojęzyczne) oraz alfabetyczny indeks.

Po książkę Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny warto sięgnąć, ponieważ dzięki niej czytelnik zyska pewność, że stosowane w czasach współczesnych metody leczenia szybko są w stanie zlikwidować ból i poprawić zdrowie. Nic, tylko się cieszyć!

Kup książkę Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny

Zobacz opinie o książce Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny
Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach
Thomas Morris0
Okładka ksiązki - Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach

Serce - najgłębsza tajemnica, dom duszy, esencja życia i źródło sił duchowych. Przez tysiące lat pozostawało niedostępne dla medyków zarówno...

Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach. Audiobook
Thomas Morris0
Okładka ksiązki - Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach. Audiobook