Recenzja książki: Tajemnice karcianych oszustów

Recenzuje: Krzysztof Grudnik

Wiek XXI, w którym przyszło nam żyć, jest wiekiem odkrywania wszelkich tajemnic. Zaczynając od "Tajemnic mnichów z Schaolin", przez "Seksualne tajemnice czarnych magów", tajemne życia polityków, tajemnice sukcesów gwiazd estrady, muzyków, aktorów itd. aż po "Tajemnice 'Kodu Leonarda da Vinci'". Książek ukazujących nam drugą stronę lustra, drugie dno i tym podobne jest w tej chwili całe mnóstwo. Wśród nich "Tajemnice karcianych oszustów". Któż z nas w dzieciństwie nie bawił się kartami? Kto nie powtarzał sztuczek pokazywanych przez kolegów (przed audytorium złożonym z innych kolegów)?

Przemysław Słowiński napisał książkę o ludziach, którzy z owych sztuczek uczynili swój fach, oraz o ich profesji. Pozycja ta omawia kilka najbardziej popularnych gier karcianych o charakterze hazardowym (między innymi poker, oczko i tym podobne) często w kilku różnych odmianach, w jakich występują w Europie i Ameryce. Opisuje szereg sztuczek i tricków wykonywanych przy konkretnych grach lub możliwych do zastosowania przy większości karcianych dyscyplin.

Tajemnice dotyczą różnych elementów gry. Od tasowania, przez rozdawanie, do przebiegu samej rozgrywki oraz sposobów obstawiania, podbijania i tak dalej. Zagrywki polegają na umiejętnym układaniu kart, ich znaczeniu (przez różne naginanie, nacinanie aż po specjalnie drukowane talie) itp.

Dodatkową atrakcją - najbardziej wciągającą częścią książki - jest szereg historii z życia najsłynniejszych szulerów świata. Całość ilustrowana jest licznymi zdjęciami, schematami i tabelami, które pozwalają łatwiej zrozumieć konkretną zagrywkę. W intencji autora książka miała nie tyle uczyć karcianych oszustów, ile przestrzegać przed nimi, chronić potencjalne ofiary. Czy w rzeczywistości jest do tego przydatna? Trudno powiedzieć. Z całą jednak pewnością najmłodsi czytelnicy znajdą wiele frajdy w imponowaniu koleżankom nowymi sztuczkami lub w ogrywaniu kolegów z kieszonkowego.

Kup książkę Tajemnice karcianych oszustów

Zobacz opinie o książce Tajemnice karcianych oszustów
Tajemnice karcianych oszustów
Słowiński Przemysław
Uciekinier
Słowiński Przemysław0
Okładka ksiązki - Uciekinier

Zbeletryzowana biografia najsłynniejszego iluzjonisty w dziejach sztuki magicznej. Urodzony w 1874 roku na Węgrzech Harry Houdini podbił Amerykę swoimi...