Recenzja książki: Trzynaście krzeseł

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Opowieści o duchach chyba nigdy nie wyjdą z mody. Niezależnie od wieku, lubimy poczuć dreszczyk emocji i strachu, a snute – zwłaszcza wieczorem i w blasku świec – opowiadania uczucia te z nawiązką przywołują. Trzynaście krzeseł Dave’a Sheltona to szkatułkowa, trzymająca od pierwszej strony w napięciu powieść dla miłośników historii w duchu opowieści Edgara Allana Poe’go.

recenzja Trzynaście krzeseł

Jack to nastolatek, który – wiedziony ciekawością – zagląda do tajemniczego, „nawiedzonego” domu. W jednym z pokoi odkrywa, że spotyka się tam przy stole grupa osób – kobiet, mężczyzn i dzieci – by opowiadać sobie nawzajem straszne i mrożące krew w żyłach historie. Jack zajmuje trzynaste krzesło przy stole, a przed nim oraz przed pozostałą dwunastką palą się świece – po jednej na każdego uczestnika spotkania. Nietuzinkowi goście po kolei opowiadają sobie historie – gdzieś zasłyszane i takie, które wydarzyły się wiele lat temu lub całkiem niedawno. Słuchając opowieści, Jack odnosi wrażenie, że z dużym prawdopodobieństwem mogły się one wydarzyć naprawdę. A może to tylko tak przekonujące umiejętności retoryczne opowiadających?

Każda z opowieści rozgrywa się w innym miejscu i czasie. Są historie, które zdają się liczyć dziesiątki czy setki lat, ale też takie, które wydają się całkiem współczesne. Nieodzownym ich elementem jest śmierć – nagła, niespodziewana, zadana w walce czy też z zimną krwią i premedytacją. Wertując kolejne historie, czytelnik z zainteresowaniem śledzi zaskakujące wydarzenia, obsesje czy frustracje bohaterów. Napięcie towarzyszy każdej historii. Jest sporo dreszczyku emocji, trochę krwi i szczypta makabry. Wszystko to sprawia, że od powieści naprawdę trudno się oderwać.

Uwagę zwraca zróżnicowana narracja, bowiem każda z osób opowiadających swoją historię dźwiga inny bagaż doświadczeń, inną ma też wrażliwość. Bohaterów różni wiek i przeżyte traumy. Jest opowieść obcokrajowca, która mocno wyróżnia się na tle innych (z uwagi na błędy w składni czy odmianie słów). Jest opowieść małej dziewczynki, która doświadcza prześladowania w szkole. Jest historia marynarza, opowieść z bazy na biegunie południowym czy opowieść o straszliwym drzewie.

Każdy rozdział powieści Trzynaście krzeseł opatrzony jest sugestywną, czarno-białą ilustracją. Raz jest to zakrwawiona brzytwa, innym razem – wykrzywiona przerażeniem twarz. Rysunki świetnie komponują się z mroczną atmosferą powieści i stanowią świetne preludium kolejnej, strasznej historii.

Książka Trzynaście krzeseł kierowana jest do nastolatków i dorosłych czytelników. Całość mocno trzyma w napięciu, rozbudza wyobraźnię i dostarcza niebanalnej rozrywki – jak kinowe horrory. Od lektury trudno się oderwać, zakończenie zaś z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika.

Tagi: Horrory i opowieści o duchach dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Trzynaście krzeseł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trzynaście krzeseł
Autor
Książka
Trzynaście krzeseł
Dave Shelton
Inne książki autora
Biblioteka. Śledztwa Emily Lime
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

Daphne wyjeżdża do ekskluzywnej szkoły z internatem im. Świętej Rity. Kocha książki, więc oprócz nauki pragnie zostać również asystentką biblioteczną....

Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime

Nowy semestr w Szkole Świętej Rity przyniósł kolejne problemy. Pojawienie się nowej dyrektorki nie wróży nic dobrego, szczególnie bibliotece. W dodatku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy