Biblioteka. Śledztwa Emily Lime


Tom 1 cyklu Śledztwa Emily Lime
Ocena: 4.75 (4 głosów)

Daphne wyjeżdża do ekskluzywnej szkoły z internatem im. Świętej Rity. Kocha książki, więc oprócz nauki pragnie zostać również asystentką biblioteczną. Okazuje się jednak, że wszystko wygląda inaczej niż się tego spodziewała. W szkolnej podłodze są dziury po kulach, w jadalni czuć niewyobrażalny odór, a co najgorsze - w bibliotece nie pracuje... żaden bibliotekarz!

Jeśli dołożyć do tego serię przestępstw - napad na pobliski bank, włamanie do szkoły oraz fakt, że sprawca jest cały czas na wolności - sprawa przedstawia się naprawdę kiepsko. Ale okazuje się, że w bibliotece pracuje Emily Lime - asystentka i to z nie lada zdolnościami detektywistycznymi. Czy Emily i Daphne poradzą sobie ze znalezieniem przestępcy?

Informacje dodatkowe o Biblioteka. Śledztwa Emily Lime:

Wydawnictwo: Dwukropek
Data wydania: 2020-09-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788381411790
Liczba stron: 289
Tytuł oryginału: An Emily Lime Mystery

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

- Włamali się! - obruszyła się Emily Lime. - I nieodpowiednio obchodzili się z książkami! To prawdziwa zbrodnia!


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime - opinie o książce

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime
Dave Shelton
Wydawnictwo: Dwukropek @wydawnictwo_dwukropek

Książka o bibliotece? Coś dla mola książkowego, takiego jak JA :)
Biblioteka odgrywa bardzo ważną rolę, ale to bibliotekarze są tu najważniejsi.
Bardzo intrygująca i wciągająca akcja.
I przepiękna okładka...

Daphne wyjeżdża do ekskluzywnej szkoły z internatem im. Świętej Rity. Kocha książki, więc oprócz nauki pragnie zostać również asystentką biblioteczną. Okazuje się jednak, że wszystko wygląda inaczej niż się tego spodziewała. W szkolnej podłodze są dziury po kulach, w jadalni czuć niewyobrażalny odór, a co najgorsze - w bibliotece nie pracuje… żaden bibliotekarz!

Jeśli dołożyć do tego serię przestępstw – napad na pobliski bank, włamanie do szkoły oraz fakt, że sprawca jest cały czas na wolności – sprawa przedstawia się naprawdę kiepsko. Ale okazuje się, że w bibliotece pracuje Emily Lime - asystentka i to z nie lada zdolnościami detektywistycznymi.

Czy Emily i Daphne poradzą sobie ze znalezieniem przestępcy?
Opis pochodzi ze strony wydawnictwa @dwukropek

Link do opinii

Biblioteka zrobiła na mnie wrażenie. Z wejścia umieszczonego kilka metrów nad głównym poziomem rozciągała się panorama labiryntu regałów! Biblioteka była ogromna, imponująca, wspaniała… dopóki mózg nie zorientował się, że patrzy na puste półki! Gdzieniegdzie stały nieliczne książki. Wyjątek stanowił bogato zaopatrzony dział kryminalny. Na stanie biblioteki jest biblioteczny kocur Bestia. W świątyni książek bez książek rządzi mała dziewczynka Emily. Po „profesjonalnej” rozmowie kwalifikacyjna Dafne zostaje przyjęta na okres próbny z przywilejem stemplowania książek.

W szkole im. Świętej Rity roi od dziwaków, a „dziwaczka” to normalne określenie na… wszystkich. Dziwaczna zbieranina dziewcząt i nauczycielek z jednej strony zaciekawia, a z drugiej może z lekka szokować innością. George Daffers jedyny chłopiec w żeńskiej szkole też jest dziwny. To po prostu alternatywne środowisko szkolne. To, co zwykle bywa normalne, tu nie ma racji bytu – wybuchowe lekcje chemii, odwieczna tradycja na przywitanie nowej uczennicy, stołówkowe (nie)możliwości, biblioteka bez książek, wstrząsowa metoda pielęgniarki, wiedza zakonnicy Adelajdy o półświatku. Plejada dziwaczek i dziwactw. Nawet Bestia jak na kota jest dziwny – okropnie się złości, gdy ktoś hałasuje w bibliotece!

Włamanie do biblioteki i krew na podłodze dają do myślenia. Emily, Daphne i George łączą siły. Kochają książki i mają trochę oleju w głowie, a choć są „cherlawymi uczniakami”, to podejmują się rozwiązania kryminalnych zagadek. Seria przestępstw zastanawia, i to bardzo. Kto i czego szuka w szkole? Dlaczego ktoś włamuje się do biblioteki, w której nie ma, co ukraść? Gdzie się podziała Werka Gumowe Ucho? Dlaczego zostawiła maskotkę? Co się stało Wrzaskunowi? Kto napadł na bank?

Wciągnęła mnie kryminalna akcja i wszechobecne dziwactwa. Z zainteresowaniem obserwowałam poczynania młodych amatorów detektywów i kibicowałam im. Uczniowie dobrze dedukowali, choć z różnych powodów, w tym niezdarności chłopca, ich działania przybierały nieoczekiwany zwrot i mnie bawiły. Śledztwo „umilała” im angielska pogoda. Sposób działania detektywów to niekonwencjonalne metody, czasem absurdalne hipotezy, niedorzecznie przekonujące argumenty połączone z grupową inteligencją i sprytem oraz tajną bronią. Spodobał mi się pomysł Emily na lekarstwo na myślenie będące poniżej standardów.

Autorka stawia na czytanie książek i odwiedzanie bibliotek, a nawet pomaganie bibliotekarzom. Odczarowuje bibliotekę. Pokazuje, że w świątyni książek może dojść do przestępstwa i nie musi być nudno, a wiedza z książek przydaje się zawsze i wszędzie. Przy okazji czytelnik dowie się, jakie umiejętności powinien posiadać bibliotekarz. A wszystko zaczyna się od okładki. Ona od razu zwraca uwagę. Z dolnej półki spomiędzy książek nieco złowieszczym i czujnym wzrokiem patrzy dziewczynka. Ukryta za dwoma książkami zerka przed siebie. Liczne czarno-białe ilustracje autora dobrze komponują się z tekstem i dają chwilę wytchnienia oczom młodego czytelnika.

Chodź, twoja biblioteka cię potrzebuje. (s. 140)

Powieść dla dzieci Biblioteka to dynamiczna akcja, nietuzinkowe osobowości, dziwactwa i przestępstwa, a w tym wszystkim biblioteka, książki i miłośnicy ich czytania na tropie zagadek i tajemnic. W lekkim stylu i atmosferze niepewności, z językowymi perełkami, niebezpiecznie i zabawnie, dziwnie i zaskakująco, ale przygodowo i ciekawie.

Link do opinii
Inne książki autora
Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime

Nowy semestr w Szkole Świętej Rity przyniósł kolejne problemy. Pojawienie się nowej dyrektorki nie wróży nic dobrego, szczególnie bibliotece. W dodatku...

Trzynaście krzeseł
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Trzynaście krzeseł

Jack, zwabiony delikatnym światłem sączącym się zza zasłon w oknie na piętrze, zakrada się do tajemniczego opuszczonego domu. Kiedyś słyszał o tym domu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy