Recenzja książki: Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Po powieści detektywistyczne młodzi czytelnicy wciąż sięgają z wielką przyjemnością. Obietnica dynamicznej akcji, frapująca zagadka kryminalna, nietuzinkowi bohaterowie i niebanalne miejsce akcji – to cechy, które powinny wyróżniać książki należące do tego gatunku. Z zadaniem stworzenia interesującej powieści detektywistycznej dla młodych czytelników znakomicie poradził sobie pisarz Dave Shelton, który w książce Biblioteka. Śledztwa Emily Lime zabiera swoich odbiorców w pełną niesamowitych przygód podróż do niezwykłej angielskiej szkoły w drugiej połowie XX wieku.

Dafne po wydaleniu ze szkoły otrzymuje list z nowej placówki. Dziewczynka zostaje zaproszona do Szkoły Świętej Rity dla Energicznych Dziewcząt, by tam kontynuowała naukę. Nie mając specjalnego wyboru, Dafne wyjeżdża do internatu, a po drodze, na dworcu kolejowym otrzymuje książkę. Bagażowy twierdzi, że o przekazanie jej poprosiła go pewna starsza kobieta, zauważywszy szkolny mundurek Dafne. A że książka pochodziła z biblioteki Szkoły Świętej Rity, Dafne będzie mogła ją tam zwrócić, wyświadczając tym samym przysługę starszej pani.

Jak się wkrótce okazuje, książka Szkarłatna furia. Śledztwo Smeetona Westerby’ego J.H. Buchanana – staje się kluczem do rozwiązania zagadki włamania do szkolnej biblioteki. Zresztą włamanie to tylko jedna z wielu sytuacji, które zaskoczną Dafne. Szkoła Świętej Rity to zupełne przeciwieństwo placówki dla grzecznych i ułożonych dziewcząt. Tutaj natknąć się można na dziury w podłodze po kulach armatnich. Można wziąć udział w wybuchowej (dosłownie!) lekcji chemii. Można też przejść wykopanym przez uczennice tunelem do spiżarni, by w nocy wykraść dżem. Można również zostać – jak Dafne – pomocnicą zastępcy bibliotekarza i uwikłać się w zagadkę kryminalną.

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime to książka, która zabierze młodego czytelnika w czasy mu nieznane. W lata, kiedy po świecie jeździły jeszcze lokomotywy parowe, a mężczyźni przygładzali swoje fryzury brylantyną. Ten posmak dawnych lat przywodzi na myśl klasyczne kryminały Agathy Christie – z tym że książka Dave’a Sheltona kierowana jest do zdecydowanie młodszych odbiorców.

Bohaterowie powieści są bardzo charakterystyczni. Nawet ci drugoplanowi obdarzeni zostali cechami, które mocno wyróżniają ich na tle innych postaci. Jest Dafne, początkowo nieco zagubiona dziewczynka, która jednak szybko odnajduje się w nietypowej szkole i bez wahania postanawia włączyć się w rozwiązanie zagadki włamania. Jest pocieszny George, który nie wiadomo dlaczego jako jedyny chłopiec uczęszcza do szkoły dla dziewcząt. Jest wreszcie tytułowa Emily Lime, zakochana w książkach dziewczynka, która ponad kontakty z ludźmi przedkłada obcowanie z literaturą. Jest niezwykle dumna z funkcji zastępcy bibliotekarza, a każde uszkodzenie lub zniszczenie książki traktuje jak cios wymierzony we własne serce. Oburza się, denerwuje, ale też stara się utrzymać w bibliotece należyty porządek i szacunek dla książek.

Akcja książki płynie bardzo szybko, a rozgrywa się właściwie na przestrzeni kilku dni. Czytelnik wraz z bohaterami poznaje zakamarki szkolnych korytarzy, tajemniczego mieszkańca biblioteki czy całą plejadę zdumiewających nauczycieli. Z jednej strony wydają się oni najgorszymi belframi, jakich świat widział, jednak chwilę później okazuje się, że są całkiem ludzcy i świetnie rozumieją potrzebę rozrabiania i szaleństw uczennic Szkoły Świętej Rity.

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime to historia, którą zdajemy się poznawać przez krzywe zwierciadło. Coś, co w „normalnych” okolicznościach wydaje się oburzające, w Szkole Świętej Rity uchodzi płazem. Mało tego: jest początkiem całkiem udanej i pełnej śmiechu zabawy. Dzięki temu czytelnik będzie miał mnóstwo powodów zarówno do zdumienia, jak i do tego, by szczerze się zaśmiać.

Można odnieść wrażenie, że książka Dave’a Sheltona to dopiero początek opowieści o przygodach Emily Lime i jej bibliotecznych pomocników: Dafne i George’a. Jeśli tak jest, być może z kolejnych książek autora czytelnik dowie się, za co Dafne została wyrzucona ze starej szkoły i co w szkole dla dziewcząt robi George? A może na horyzoncie pojawią się jeszcze inne tajemnice, które warto będzie rozwiązać?

Tagi: bóg

Kup książkę Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Biblioteka. Śledztwa Emily Lime
Autor
Książka
Inne książki autora
Trzynaście krzeseł
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Trzynaście krzeseł

Jack, zwabiony delikatnym światłem sączącym się zza zasłon w oknie na piętrze, zakrada się do tajemniczego opuszczonego domu. Kiedyś słyszał o tym domu...

Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime
Dave Shelton0
Okładka ksiązki - Podejrzany ołówek. Śledztwa Emily Lime

Nowy semestr w Szkole Świętej Rity przyniósł kolejne problemy. Pojawienie się nowej dyrektorki nie wróży nic dobrego, szczególnie bibliotece. W dodatku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

- Włamali się! - obruszyła się Emily Lime. - I nieodpowiednio obchodzili się z książkami! To prawdziwa zbrodnia!


Więcej
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy