reklama

Recenzja książki: Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Po powieści detektywistyczne młodzi czytelnicy wciąż sięgają z wielką przyjemnością. Obietnica dynamicznej akcji, frapująca zagadka kryminalna, nietuzinkowi bohaterowie i niebanalne miejsce akcji – to cechy, które powinny wyróżniać książki należące do tego gatunku. Z zadaniem stworzenia interesującej powieści detektywistycznej dla młodych czytelników znakomicie poradził sobie pisarz Dave Shelton, który w książce Biblioteka. Śledztwa Emily Lime zabiera swoich odbiorców w pełną niesamowitych przygód podróż do niezwykłej angielskiej szkoły w drugiej połowie XX wieku.

Dafne po wydaleniu ze szkoły otrzymuje list z nowej placówki. Dziewczynka zostaje zaproszona do Szkoły Świętej Rity dla Energicznych Dziewcząt, by tam kontynuowała naukę. Nie mając specjalnego wyboru, Dafne wyjeżdża do internatu, a po drodze, na dworcu kolejowym otrzymuje książkę. Bagażowy twierdzi, że o przekazanie jej poprosiła go pewna starsza kobieta, zauważywszy szkolny mundurek Dafne. A że książka pochodziła z biblioteki Szkoły Świętej Rity, Dafne będzie mogła ją tam zwrócić, wyświadczając tym samym przysługę starszej pani.

Jak się wkrótce okazuje, książka Szkarłatna furia. Śledztwo Smeetona Westerby’ego J.H. Buchanana – staje się kluczem do rozwiązania zagadki włamania do szkolnej biblioteki. Zresztą włamanie to tylko jedna z wielu sytuacji, które zaskoczną Dafne. Szkoła Świętej Rity to zupełne przeciwieństwo placówki dla grzecznych i ułożonych dziewcząt. Tutaj natknąć się można na dziury w podłodze po kulach armatnich. Można wziąć udział w wybuchowej (dosłownie!) lekcji chemii. Można też przejść wykopanym przez uczennice tunelem do spiżarni, by w nocy wykraść dżem. Można również zostać – jak Dafne – pomocnicą zastępcy bibliotekarza i uwikłać się w zagadkę kryminalną.

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime to książka, która zabierze młodego czytelnika w czasy mu nieznane. W lata, kiedy po świecie jeździły jeszcze lokomotywy parowe, a mężczyźni przygładzali swoje fryzury brylantyną. Ten posmak dawnych lat przywodzi na myśl klasyczne kryminały Agathy Christie – z tym że książka Dave’a Sheltona kierowana jest do zdecydowanie młodszych odbiorców.

Bohaterowie powieści są bardzo charakterystyczni. Nawet ci drugoplanowi obdarzeni zostali cechami, które mocno wyróżniają ich na tle innych postaci. Jest Dafne, początkowo nieco zagubiona dziewczynka, która jednak szybko odnajduje się w nietypowej szkole i bez wahania postanawia włączyć się w rozwiązanie zagadki włamania. Jest pocieszny George, który nie wiadomo dlaczego jako jedyny chłopiec uczęszcza do szkoły dla dziewcząt. Jest wreszcie tytułowa Emily Lime, zakochana w książkach dziewczynka, która ponad kontakty z ludźmi przedkłada obcowanie z literaturą. Jest niezwykle dumna z funkcji zastępcy bibliotekarza, a każde uszkodzenie lub zniszczenie książki traktuje jak cios wymierzony we własne serce. Oburza się, denerwuje, ale też stara się utrzymać w bibliotece należyty porządek i szacunek dla książek.

Akcja książki płynie bardzo szybko, a rozgrywa się właściwie na przestrzeni kilku dni. Czytelnik wraz z bohaterami poznaje zakamarki szkolnych korytarzy, tajemniczego mieszkańca biblioteki czy całą plejadę zdumiewających nauczycieli. Z jednej strony wydają się oni najgorszymi belframi, jakich świat widział, jednak chwilę później okazuje się, że są całkiem ludzcy i świetnie rozumieją potrzebę rozrabiania i szaleństw uczennic Szkoły Świętej Rity.

Biblioteka. Śledztwa Emily Lime to historia, którą zdajemy się poznawać przez krzywe zwierciadło. Coś, co w „normalnych” okolicznościach wydaje się oburzające, w Szkole Świętej Rity uchodzi płazem. Mało tego: jest początkiem całkiem udanej i pełnej śmiechu zabawy. Dzięki temu czytelnik będzie miał mnóstwo powodów zarówno do zdumienia, jak i do tego, by szczerze się zaśmiać.

Można odnieść wrażenie, że książka Dave’a Sheltona to dopiero początek opowieści o przygodach Emily Lime i jej bibliotecznych pomocników: Dafne i George’a. Jeśli tak jest, być może z kolejnych książek autora czytelnik dowie się, za co Dafne została wyrzucona ze starej szkoły i co w szkole dla dziewcząt robi George? A może na horyzoncie pojawią się jeszcze inne tajemnice, które warto będzie rozwiązać?

Tagi:

Kup książkę Biblioteka. Śledztwa Emily Lime

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Biblioteka. Śledztwa Emily Lime
Książka
Cytaty z książki

- Włamali się! - obruszyła się Emily Lime. - I nieodpowiednio obchodzili się z książkami! To prawdziwa zbrodnia!


Więcej
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy