Recenzja książki: Tsatsiki i wojna oliwkowa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Greckie krajobrazy nie mają sobie równych. Wie o tym każdy, kto choć raz odwiedził tę przepiękną kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecja, oblana słońcem, obiecuje beztroskę oraz atmosferę niekończącej się sielanki, kusi zapachem cytrusów i smakiem oliwek. Do takiej właśnie Grecji – przepełnionej tradycyjną architekturą, dziewiczymi plażami oraz tawernami z lokalnymi smakołykami – zaprasza Moni Nillson, autorka kolejnej już książki o Tsatsikim. Tsatsiki i wojna oliwkowa zaprasza: czas rozpocząć przygodę.

Dwunastoletni Tsatsiki Johansson – jak podczas każdych wakacji – i w tym roku przyjeżdża do Agios Ammos. Niby jest tak samo jak zawsze, a jednak inaczej: jest Tassos i Vasilis, którzy – skacząc do wody z najwyższej skały – łowią pieniądze wrzucane przez turystów; jest babcia przyjmująca gości w miejscowej tawernie; jest i gaj oliwny, do którego przychodzi się po pocieszenie, gdy życie jest ciężkie. Ale jest i Alva, piękna dziewczyna o czarnych, długich do ramion kręconych włosach i gładkiej brązowej skórze. Tsatsiki szybko przekonuje się, że Alva jest wyjątkowa: oczy jej błyszczą jaśniej niż gwiazdy na niebie; bez mrugnięcia okiem ratuje kolegów przed tym, żeby nie byli jeszcze większymi idiotami, niż są w rzeczywistości.

Z pewnością codzienność w Agios Ammos przebiegałaby sielankowo, gdyby nie problemy finansowe Yanisa, zmuszające go do sprzedania hotelu i gaju oliwnego. W tym momencie akcja nabiera rumieńców. Tsatsiki i Alva muszą znaleźć sposób na udaremnienie sprzedaży. I to za wszelką cenę: myślą, stojąc na głowie, myślą, rozdając ulotki w „parszywym dużym hotelu”, myślą, zrywając arbuzy, myślą każdego dnia i o każdej porze. Wreszcie – wymyślili. Czy uda im się zaprosić bogatych turystów do Father and Son? Jakie atrakcje czekają na najmłodszych? W chwili, gdy niepewna przyszłość mieszkańców Agios Ammos wyglądała na zażegnaną, trzeba było zmierzyć się z biznesmenem planującym przekształcenie gaju oliwnego w przynoszące imponujące zyski pole golfowe. Kto weźmie udział w ratowaniu wioski? Czy honor Taty Poławiacza Ośmiornic zostanie ocalony? Na te – i na wiele jeszcze innych pytań – czytelnik znajdzie odpowiedzi w zabawnej publikacji Wydawnictwa Zakamarki.

Książka Moni Nilsson to lektura przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej (młodszych i starszych). Nie brakuje w niej ciepła i poczucia humoru. Opisy greckich krajobrazów tak bardzo działają na wyobraźnię, że czytelnik nie ma trudności z wyobrażeniem sobie opisywanych miejsc. W tekst wplecione zostały również życiowe refleksje.

Tsatsiki i wojna oliwkowa to lektura o dzieciństwie i wszelkich jego przejawach; o nie zawsze łatwej relacji ojca i syna; o zaufaniu, wrażliwości, radości i przyjaźni; o wspomnieniach, dzięki którym łatwiej żyć; o pewności, że wszystko dobrze się skończy; wreszcie: o miłości – i nieważne, że bohaterami są dwunastoletnie dzieci – miłość istnieje naprawdę. Prosty język przekazu oraz mnóstwo zabawnych sytuacji sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgną po siódmą już książkę o pomysłowym Tsatsikim.

Tagi:

Kup książkę Tsatsiki i wojna oliwkowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tsatsiki i wojna oliwkowa
Książka
Inne książki autora
Tsatsiki i Per
Moni Nilsson0
Okładka ksiązki - Tsatsiki i Per

Tsatsiki chodzi do piątej klasy. Nic nie jest już takie jak dawniej, kiedy był mały. Mamuśka i Jens ciągle się kłócą, nowi sąsiedzi zawsze mają o coś pretensje...

Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic
Moni Nilsson0
Okładka ksiązki - Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic

Tsatsiki jedzie z Mamuśką do Grecji, żeby poznać swojego tatę. Jest bardzo przejęty – a jeśli Tata Poławiacz Ośmiornic nie okaże się takim tatą,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje