Recenzja książki: Ucieczka przed życiem

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Dopóki nie przyjdzie nam wychowywać własnego dziecka, dopóty poddawać będziemy w wątpliwość stwierdzenie, że można kochać kogoś za bardzo. O dziecko trzeba się przecież troszczyć. Trzeba zapewnić mu dobry start w dorosłe życie. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy wysyłać je do najlepszych szkół, zapisywać na dziesiątki zajęć pozalekcyjnych, a w razie najmniejszych potknięć organizować korepetytorów. Ale czy to dobra droga? Na pytanie to stara się odpowiedzieć Ewa Bauer w swojej książce Ucieczka przed życiem.

Wanda Krzepczyństa to pewna siebie, stanowcza i – w swoim mniemaniu – doskonała kobieta. Życie jej nie rozpieszczało, w dzieciństwie i wczesnej młodości straciła najpierw matkę, a potem ojca. Wanda jednak się nie poddała. Ciężką pracą ugruntowała sobie wysokie stanowisko w banku i wiodła wraz z mężem, Marianem, godne i dostanie życie. Do szczęścia brakowało Krzepczyńskim tylko dziecka, które Wanda urodziła dopiero po czterdziestce. Przyzwyczajona do tego, że dużo od siebie wymaga, Wanda od najmłodszych lat stawiała przed swoją córeczką szereg zadań i obowiązków. Cecylia miała być grzeczna, cicha, spokojna, uprzejma, miała się dobrze uczyć, wyglądać zawsze czysto i schludnie. Kobieta postarała się nawet o guwernantkę, która uczyła dziewczynkę języka francuskiego. Krótko mówiąc: Wanda chciała stworzyć dziecko idealne.

Kiedy okazuje się, że Cecylka nie radzi sobie z wygórowanymi oczekiwaniami matki, Wanda jest rozczarowana i zagniewana. Cecylia popada w coraz głębsze puczucie winy, nie ma wsparcia w rodzicach, zamyka się w sobie. Gdy pęka fasada doskonałego dziecka i na wierzch wychodzą wady i niedoskonałości Cecylki, Wanda wmawia sobie, że przegrała, że jej misja się nie powiodła. Czy uda się nastoletniej dziewczynie przepracować lęki i traumę dzieciństwa, a w przyszłości znaleźć spokój i upragnione szczęście? Tego czytelnicy dowiedzą się z książki Ewy Bauer.

Powieść Ucieczka przed życiem dotyka ważnych, często skrywanych problemów, które obecne są w wielu rodzinach. Wydaje się, że pogoń za doskonałością nie jest niczym złym, że buduje charakter i uczy mężnego i wytrwałego dążenia do celu. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej. W obliczu porażek, gdy zabraknie wsparcia, dziecko uzmysławia sobie, że jest nic nie warte, że zasmuca tylko rodziców, co upośledza niszczy poczucie własnej wartości.

Autorka zwraca uwagę na to, że życie nie jest jedynie pasmem zadań, które należy wykonać. Życie to czas także na bliskość, rozmowę i wspólną zabawę. Do okresu dzieciństwa nie da się wrócić, a jeśli zabierzemy dziecku ten niepowtarzalny i wyjątkowy czas, wyrządzimy mu wielką krzywdę.

Książka napisana jest przystępnym językiem. Tematyka, rozwinięciee i zakończenie akcji nie odbiega od popularnych powieści obyczajowych ukazujących się na rynku wydawniczym. Warto byłoby tylko dopacować styl, sposób prowadzenia narracji. By zamiast potoczyzmów i języka „mówionego” pojawił się język literacki i więcej środków stylistycznych (niebanalne metafory, nieoczywiste porównania), które uszlachetnią i wygładzą opisywaną historię.

Ucieczkę przed życiem czyta się szybko, kilka zwrotów akcji czytelnika może zaskoczyć. Nie jest to, biorąc pod uwagę opisywany przez autorkę problem, lektura łatwa, ale z pewnością potrzebna. Zróbmy więc krok w tył i przyjrzyjmy się własnemu życiu z innej perspektywy, by sprawdzić, czy aby sami nie wpadamy w pułapkę doskonałości.

Kup książkę Ucieczka przed życiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ucieczka przed życiem
Książka
Inne książki autora
W nadziei na lepsze jutro
Ewa Bauer0
Okładka ksiązki - W nadziei na lepsze jutro

Młoda kobieta, która pragnie być szczęśliwa i przeciwności, które ją spotykają. Czy prawdziwa miłość istnieje? Historia Anny przeplata się...

Słoneczne jutro 
Ewa Bauer0
Okładka ksiązki - Słoneczne jutro 

Dramatyczne wydarzenia zmusiły Annę do opuszczenia Polski.Młoda matka nie zdawała sobie sprawy, co oznacza samotne macierzyństwo w obcym kraju...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje