Recenzja książki: Virion. Legenda miecza. Krew

Recenzuje: Danuta Awolusi

Losy Viriona, szermierza natchnionego znane są doskonale czytelnikom Andrzeja Ziemiańskiego. Kilka tomów już powstało. Fani mieli okazję poznawać wojownika od młodości, ja spotykam go w wieku dojrzałym w powieści zatytułowanej Virion. Legenda miecza. Krew. Polubiliśmy się!

recenzja Virion. Legenda miecza. Krew

Nie jest to moje pierwsze literackie spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim. Lata temu czytałam słynną Achaję i dałam się wciągnąć w tę opowieść. Teraz czytam Viriona i muszę przyznać, że autor jest twórcą, pisarzem, artystą słowa. Widać, że tworzenie prozy jest dla niego naturalne, że to powołanie. Warsztat, narracja, budowanie postaci – to wszystko działa doskonale, nad niczym nie trzeba się zastanawiać. A poczucie humoru jest na wagę złota.

Skupmy się jednak na samym Viironie. Szermierz natchniony traci pamięć. Znajduje go pewien młodzieniec i jego dwie siostry. Litują się nad starszym mężczyzną, którego nazywają „dziadkiem”. Oczywiście wiedzą, że mają do czynienia z kimś, kto jest zaprawiony w boju. Jednak prawda będzie się przed nimi odsłaniać stopniowo. Z czasem Virion (vel „dziadek") zaprzyjaźni się z młodzieńcem i będzie się z nim dzielił swoją życiową mądrością. Wspólnie dadzą radę wydostać się z każdej opresji, a podbramkowych sytuacji nie brakuje.

W tym samym czasie poznajemy losy Io – kobiety, która wyrusza śladem pewnego człowieka. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że ona sama jest niezwykła. Sprawna w walce, diabelnie inteligentna, nieustraszona, pewna siebie i bezczelna. Oczywiście, niebawem jej losy przetną się z wędrówką Viriona. I dopiero wtedy zacznie się dziać!

Najnowsza powieść Andrzeja Ziemiańskiego to mieszanka akcji, politycznych intryg, brutalnych scen walki, ale też wartkiej akcji. Tę książkę tworzą bohaterowie, ich relacje i oddziaływanie na siebie. Duet Viriona i młodzieńca ma w sobie coś rozczulającego. Ta dwójka jest po prostu świetna! A Io to prawdziwy majstersztyk. Kobieca bohaterka, jakiej potrzebowaliśmy w fantastyce.

Polecam nową powieść Ziemiańskiego nie tylko fanom gatunku. Virion dostarcza rozrywki, emocji, nuty refleksji. To prawdziwy pożeracz czasu! I z taką książką warto czas spędzać.

Tagi: fantastyka

Kup książkę Virion. Legenda miecza. Krew

Zobacz opinie o książce Virion. Legenda miecza. Krew
Książka
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Zapach szkła
Andrzej Ziemiański 0
Okładka ksiązki - Zapach szkła

Obsypane najbardziej liczącymi się w polskiej fantastyce nagrodami (Zajdla, Nautilusa, Sfinksa) opowiadania Ziemiańskiego: Autobahn nach Poznań; Bomba...

Achaja: Tom 2
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Achaja: Tom 2

Achaja była kiedyś księżniczką potężnego Królestwa Troy. Zdążyła jednak już o tym zapomnieć... Ucieka. Z piętnem niewolnicy i tatuażem dziewki z domu...

Paderborn
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona