Recenzja książki: Virion. Legenda miecza. Krew

Recenzuje: Danuta Awolusi

Losy Viriona, szermierza natchnionego znane są doskonale czytelnikom Andrzeja Ziemiańskiego. Kilka tomów już powstało. Fani mieli okazję poznawać wojownika od młodości, ja spotykam go w wieku dojrzałym w powieści zatytułowanej Virion. Legenda miecza. Krew. Polubiliśmy się!

recenzja Virion. Legenda miecza. Krew

Nie jest to moje pierwsze literackie spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim. Lata temu czytałam słynną Achaję i dałam się wciągnąć w tę opowieść. Teraz czytam Viriona i muszę przyznać, że autor jest twórcą, pisarzem, artystą słowa. Widać, że tworzenie prozy jest dla niego naturalne, że to powołanie. Warsztat, narracja, budowanie postaci – to wszystko działa doskonale, nad niczym nie trzeba się zastanawiać. A poczucie humoru jest na wagę złota.

Skupmy się jednak na samym Viironie. Szermierz natchniony traci pamięć. Znajduje go pewien młodzieniec i jego dwie siostry. Litują się nad starszym mężczyzną, którego nazywają „dziadkiem”. Oczywiście wiedzą, że mają do czynienia z kimś, kto jest zaprawiony w boju. Jednak prawda będzie się przed nimi odsłaniać stopniowo. Z czasem Virion (vel „dziadek") zaprzyjaźni się z młodzieńcem i będzie się z nim dzielił swoją życiową mądrością. Wspólnie dadzą radę wydostać się z każdej opresji, a podbramkowych sytuacji nie brakuje.

W tym samym czasie poznajemy losy Io – kobiety, która wyrusza śladem pewnego człowieka. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że ona sama jest niezwykła. Sprawna w walce, diabelnie inteligentna, nieustraszona, pewna siebie i bezczelna. Oczywiście, niebawem jej losy przetną się z wędrówką Viriona. I dopiero wtedy zacznie się dziać!

Najnowsza powieść Andrzeja Ziemiańskiego to mieszanka akcji, politycznych intryg, brutalnych scen walki, ale też wartkiej akcji. Tę książkę tworzą bohaterowie, ich relacje i oddziaływanie na siebie. Duet Viriona i młodzieńca ma w sobie coś rozczulającego. Ta dwójka jest po prostu świetna! A Io to prawdziwy majstersztyk. Kobieca bohaterka, jakiej potrzebowaliśmy w fantastyce.

Polecam nową powieść Ziemiańskiego nie tylko fanom gatunku. Virion dostarcza rozrywki, emocji, nuty refleksji. To prawdziwy pożeracz czasu! I z taką książką warto czas spędzać.

Tagi: fantastyka

Kup książkę Virion. Legenda miecza. Krew

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Virion. Legenda miecza. Krew
Książka
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Inne książki autora
Zapach szkła
Andrzej Ziemiański 0
Okładka ksiązki - Zapach szkła

Obsypane najbardziej liczącymi się w polskiej fantastyce nagrodami (Zajdla, Nautilusa, Sfinksa) opowiadania Ziemiańskiego: Autobahn nach Poznań; Bomba...

Achaja: Tom 2
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Achaja: Tom 2

Achaja była kiedyś księżniczką potężnego Królestwa Troy. Zdążyła jednak już o tym zapomnieć... Ucieka. Z piętnem niewolnicy i tatuażem dziewki z domu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy