Achaja: Tom 1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2011-03-25
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375742282
Liczba stron: 688
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Tom 1 cyklu Achaja

Ocena: 5.06 (35 głosów)

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób.
Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

Tagi: Bestsellery Polskiej Fantastyki Mistrzowie Polskiej Fantastyki

Kup książkę Achaja: Tom 1

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Achaja: Tom 1

Córka księcia, wychowywana przez sadystyczna, młodsza od niej macochę, zostaje posłana do wojska, gdzie cierpi katusze, uczy się życia a to dopiero początek koszmaru jaki ją czeka. Czarodziej Meredith dostaje zadanie od samego boga. Jednak okazuje się, że rozróżnianie dobra od zła nie jest wcale takie proste. Stary skryba świątynny jest tak znudzony życiem, że korzystając z okazji postanawia zostać giermkiem błędnego rycerza. Wspólnie knują intrygi jakich świat nie widział. Jednak rabowanie ludzi nawet w tak wymyślny sposób nie przynosi Zaanowi prawdziwej satysfakcji i sławy, o której marzy. Razem ze swoim przyjacielem wymyślają znacznie bardziej niebezpieczny plan. Te trzy historie przeplatają się w znakomitej powieści napisanej przez polaka! Genialne pomysły, brutalność, duża dawka humoru. Idealne ukazanie świata w którym można człowieka zniżyć do najgorszego poziomu, upokorzyć, sprawić największe cierpienie i jak w takiej chwili odnaleźć wole walki. Od Achaii po prostu nie można się oderwać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - andziagandzia
andziagandzia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Super, wciągnęłam się mega
Link do opinii
Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2013-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zupełnie nie moje "klimaty literackie", aczkolwiek bardzo chciałam zapoznać się z twórczością Ziemiańskiego. I muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Chociaż nie przepadam za fantastyką historia Achai bardzo mnie zafascynowała. Chętnie sięgałam po kolejne części.
Link do opinii
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014, Fantasy/SF ,

Jako fan fantasy i oczywiście Sapkowskiego, przypadkowo kilka miesięcy temu usłyszałem o Andrzeju Ziemiańskim. Nie sięgnąłem od razu po jego twórczość, ale miałem już z tyłu głowy to nazwisko. Poszedłem oddać książki do biblioteki, a tam na wierzchu leżała „Achaja. Tom 2”. Więc sam los chciał, żebym przeczytał tą serie.

Nie można tu nie wspomnieć o panu Ziemiańskim- jednej z ikon polskiej fantasy. Urodził się 17 lutego 1960 we Wrocławiu (miasto odcisnęło dużo piętno na pisarzu) i jak mówi zaistniał dzięki decyzji trzech wielkich mocarstw w Jałcie. Inaczej jego rodzice nie spotkaliby się. Zadebiutował w 1979 opowiadaniem „Zakład zamknięty”.  Później napisał m.in. "Wojny urojone", "Bramy strachu", "Dziennik czasu plagi", "Zabójcy szatana", "Nostalgia za Sluag Side" . Młody, zdolny pisarz po wydaniu w 1990  „Przesiadki w przedpieklu” pod pseudonimem Patrick Shoughnessy zamilkł na ponad dekadę by powrócić w znakomitym stylu głośnymi opowiadaniami „Bomba Heisenberga”, „Toy Toy Fong”. „Achaja”, powieść napisana z wielkim rozmachem, która jest opus vitae Ziemiańskiego.

„Książę Archentar, jeden z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy” miał niezwykle wykształconą, silną córkę, Achaję. Młoda księżniczka jest jedyną potomkinią księcia z prawego łoża, co jest tylko ogromnym utrapieniem. Młodsza od niej macocha, Asija dzięki intrygom sprawia, że Achaja najpierw trafia do wojska i jest traktowana jak zwykły rekrut, a następnie dostaje się do niewoli. Na jej pośladku zostaje wypalony znak i do tej pory jest nikim. Pomoc dwóch niewolników i silna chęć przetrwani po kilku latach zmieniły księżniczkę Achaję w silną jak kilku mężczyzn, klnącą jak szewc i bardziej niebezpieczną w starciu niż mistrzowie fechtunku. Udaje się jej uciec z obozu, ale czy uda się jej uciec od przeszłości?

Oprócz wątku księżniczki Troy w opowiadaniu są jeszcze dwie historie. Przeplatają się one na zmianę w kolejnych rozdziałach.
Kolejnymi bohaterami są stary skryba świąteczny Zaan i Sirius, którzy się spotykają, gdy oboje nie mają nic do stracenia i szybko zaprzyjaźniają się. Marzeniem Zaana jest, żeby jego imię zostało zapamiętane na wieki, a w Siriusu widzi nadzieje do jego zrealizowania. Wspolnie dokonują oszustw, które zmieniły oblicze świata.

Trzeci wątek to historia maga Mereditha, który po spotkaniu z bogiem podejmuje się samobójczej misji, ale chyba każdy się pomylił, oprócz Wielkiego Kłamcy.

Opowiadanie oprócz mnóstwa wątków jest również wielopłaszczyznowa. Porusz mnóstwo problemów m.in.: co to jest dobro i zło, co człowiek jest w stanie zrobić by przetrwać, jak środowisko i inni ludzie wpływają na nas i jaki mamy wpływ na historie.

Książka ukazuje świat, w którym życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia. „Achaja” jest pełna przemocy i okrucieństwa. Jesteśmy światkami wojny, sadystycznych tortur, realiów obozu pracy, a wszystko to jest pokraszone ogromną indywidualizacją języka, siarczystymi przekleństwami.

Ogromnym plusem jest to, że Ziemiański stworzył świat, gdzie miga nie kipi z każdej strony, a oprócz kilku magów, którzy dni swoich świętości dawno mają za sobą i bogów nie ma żadnych elfów, krasnoludów. Nie można pominąć kilku pomysłów autora. Najbardziej spodobali mi się „szermierze natchnieni”.

Mimo wszystkiego książka mogłaby być lepiej napisana. Czyta się szybko (618 str. w 3 dni), ale niektóre fragment są mocno przegadane, a niektóre niedopowiedziane co mocno mnie irytowało. Oczywiście poraża też rasistowskie podejście do kobiet.

Jeżeli chcecie przenieś się w mroczny świat bez cenzury, gdzie nad wszystkim piecze sprawuje tajemniczy Zakon, to sięgnijcie po „Achaje” Ziemiańskiego, tylko ostrzegam ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Rewelacja http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/07/achaja-tom-1-ziemianski-audiobook.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fene
Fene
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uwielbiam. Genialna książka!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Jaszczura
Jaszczura
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dobra książka, wiele wątków, ciekawa... warto było.. chociaż tom pierwszy i drugi super a przez trzeci ciężko mi przebrnąć taki za bardzo wojenny jak na mój gust
Link do opinii
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Fantastyka to gatunek, który cenię i lubię. Polscy autorzy zdecydowanie się w nim sprawdzają. Czy tutaj też tak było? Andrzej Ziemiański jest laureatem 10 nagród literackich i właścicielem dość kontrowersyjnego stylu. Jego książki mają tyle samo zwolenników co przeciwników. To chyba dobrze, wszyscy są ciekawi co też wymyślił. Achaja, królewska córka państwa Troy pod wpływem licznych intryg swojej macochy zostaje wysłana na wojnę. Tam nikt jej nie oszczędza, a może nawet traktują ją trochę surowiej. Czy przetrwa tę próbę? Naczytałam się mnóstwo negatywnych opinii o tej książce, ale i tak musiałam po nią sięgnąć. Słusznie? Mi się spodobała i to bardzo. Książka jest brutalna, mocna, ale ja takie lubię. Akcja toczy się szybko, więc kolejne strony wprost przeciekają nam przez palce. Świat i historia wymyślona przez autora są ciekawe. Główna bohaterka Achaja jest silna, przebiegła i zdecydowana. No cóż, nasz autor jej nie oszczędza i to jest mu często zarzucane. A co ma być ciągle tak cukierkowo, musimy się trochę pomartwić o jej życie. Równolegle toczą się jeszcze dwa wątki: dwóch oszustów Zaana i Siriusa oraz czarodzieja Mereditha. Są też bardzo interesujące i jestem ciekawa czy połączą się z wątkiem głównej bohaterki. Czytałam opinie o pogardzie dla kobiet, która została zaprezentowana w tej książce. No cóż, jest tu kilka bardziej intrygujących fragmentów, ale mnie zupełnie nie uraziły. Fantastyka jest według mnie mocna i brutalna, nie ważne czy bohaterami są mężczyźni czy kobiety. To jednak tylko moje skromne zdanie. Okładka całkiem ciekawa. Z pewnością sięgnę po kolejny tom. Wy musicie się zastanowić.
Link do opinii
Avatar użytkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2014,
Książka bardzo dobra. Szybko się czyta, wciągająca. Dla mnie najbardziej interesujące rozdziały o Achai.
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Autor nie oszczędza ani bohaterów ani czytelników. Achaja szybko z roli księżniczki zostaje zrzucona w otchłań piekła za sprawą macochy i egocentrycznego ojca pragnącego chwały. Miała być żołnierzem ale nim stanie się nim na dobre ląduje w swoistym obozie jako niewolnica.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nadirail
Nadirail
Przeczytane:2012-09-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Najlepsza saga jaką w życiu przeczytałam :) Polecam :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - granat86
granat86
Przeczytane:2010-02-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Świetnie napisana książka, szybko się czyta.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-28,
Link do opinii
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2021-05-19, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Próbowałam, nie dałam rady. Nie zainteresował mnie ani jeden z trzech wątków powieści. Styl autora mnie drażnił. Postacie wydały mi się co najmniej nieciekawe, a na tyle często zachowywały się nielogicznie, że nie miałam do nich cierpliwości. Zrezygnowałam mniej więcej w połowie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-02-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Właśnie skończyłem czytać książkę Andrzeja Ziemańskiego "Achaja" Tom 1. Nie będę pisał recenzji tej książki. Napiszę tylko, że to jedna z najlepszych książek fantasy jakie przeczytałem. I mogę ją polecić każdemu fanowi fantasy. To tyle.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 35 książek 2017,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, gimnazjum, 2017,

Nie do końca jest to mój typ fantastyki, ale wiem, za co ludzie są w stanie takie książki kochać. Osobiście nie pokochałam, ale może uda mi się z Achają jeszcze zaprzyjaźnić...

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 2, Przeczytałem,
Inne książki autora
Breslau forever
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Breslau forever

Staszewski to najlepszy pies wrocławskiej komendy (nie mylić z pieskiem noszącym w zębach teczkę za przełożonym). Prowadzi śledztwo w idiotycznej sprawie...

Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 1
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 1

Osiem lat przyszło czekać fanom świata księżniczki Achai na kontynuację ich ulubionego cyklu. Kontynuacja jest o tyleż sensacyjna, co... zaskakująca -...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy