Recenzja książki: Vladek najmilszy wampirek na świecie. Zębastyczni przyjaciele

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Vladka, bohatera serii książek Anny Wilson, nie da się nie lubić. Pocieszny i fajtłapowaty, stanowi całkowite przeciwieństwo i zaprzeczenie malującego się w naszej wyobraźni obrazu krwiożerczego, przerażającego wampira. W drugim tomie przygód wampirka, książce Vladek najmilszy wampirek na świecie. Zębastyczni przyjaciele czytelnicy będą mieli okazję odkryć kolejne tajemnice zabawnego bohatera i miło spędzić czas, przeżywając wraz z nim niesamowite przygody.

Vladek nadal nie poczynił znaczących postępów jeśli chodzi o wampirzą edukację. Jedyne, co udaje mu się jako tako, to zamiana w nietoperza. Rodzice, rozczarowani synem, szukają sposobów, by stał się on wreszcie budzącym grozę wampirem. Przychodzi im nawet do głowy pomysł, by wysłać Vladka do ciotki, wujka i kuzyna, którzy mieszkają w Transylwanii i którzy mogliby podszkolić ich syna. Vladek za żadne skarby nie chce jednak wyjeżdżać, bo wie, że tym samym opuściłby lekcje w „ludzkiej" szkole, do której sekretnie uczęszcza. Ponieważ rodzina nie potrafi dojść do porozumienia, rodzice Vladka, Śmiertelina i Smoczysław, nie namyślając się długo, sami wybierają się na krótkie wakacje do Transylwanii. Mama zostawia jednak Vladkowi listę, na której spisuje wszystkie wampirze umiejętności, jakie wampirek musi opanować, nim rodzice wrócą z urlopu.

Druga część przygód Vladka to zabawna, kierowana do młodszych dzieci historia przygodowa. Główny bohater od pierwszych stron zaskarbi sobie sympatię czytelników, a seria śmiesznych przygód wampirka nie pozwala oderwać się od lektury przed jej ukończeniem.

W Zębastycznych przyjaciołach autorka ogromny nacisk położyła na relacje, jakie łączą dziadka i wnuka. Pokazuje, jak wiele ciepła, przyjaźni i zrozumienia rodzi się pomiędzy taką dwójką, jak dużo cierpliwości i wyrozumiałości drzemie w przedstawicielach starszego pokolenia, w przeciwieństwie do zazwyczaj zabieganych i martwiących się każdą porażką dziecka rodziców.

Na stronach książki nie mogło zabraknąć też Milki, szkolnej przyjaciółki Vladka, a także innych uczniów i nauczycieli wampirka. Nowe szkolne perypetie i przygotowania do castingu z pewnością spodobają się wszystkim miłośnikom przygód wampirka.

Tom drugi, podobnie jak książka otwierająca serię, został zilustrowany przez Kathryn Durst. Obrazki są czarno-białe, szczegółowe, dowcipno-przerażające i tym samym świetnie oddają panującą w książce atmosferę. Tutaj groza miesza się ze śmiechem, strach zestawiony zostaje z zabawą, dzięki czemu równowaga w książce zostaje zachowana. Mali czytelnicy momentami może nawet troszkę się przestraszą, by na kolejnej stronie wybuchnąć szczerym śmiechem.

Zębastyczni przyjaciele to godna uwagi kontynuacja pomysłowej serii. Książkę można czytać bez znajomości pierwszego tomu, bowiem najważniejsze fakty autorka w skrócie przybliża już na początku. Jednak warto nadrobić zaległości, by w pełni cieszyć się dobrą zabawą z Vladkiem i z zainteresowaniem wyczekiwać kolejnych części serii.

Tagi: wampir dla dzieci

Kup książkę Vladek najmilszy wampirek na świecie. Zębastyczni przyjaciele

Zobacz opinie o książce Vladek najmilszy wampirek na świecie. Zębastyczni przyjaciele
Autor
Vladek najmilszy wampirek na świecie
Anna Wilson0
Okładka ksiązki - Vladek najmilszy wampirek na świecie

Vladek – najmilszy wampirek na świecie to seria wyjątkowych książek dla dzieci. Rodzina Vladka mieszka w starym, ponurym domu. Ten klan od wieków...

Vladek najmilszy wampirek na świecie. Nocne strachy
Anna Wilson0
Okładka ksiązki - Vladek najmilszy wampirek na świecie. Nocne strachy

Vladek - najmilszy wampirek na świecie to seria wyjątkowych książek dla dzieci. Rodzina Vladka mieszka w starym, ponurym domu. Ten klan od wieków...