W kieszonce

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-03-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788380080447
Liczba stron: 72

Ocena: 6 (1 głosów)

Recenzja: W kieszonce

Recenzuje: Karolina Mucha

Iwona Chmielewska wydaje się widzieć więcej. Tak, jakby w przeciwieństwie do wielu z nas nie pędziła przez codzienność, ledwo zauważając mijanych ludzi i rzeczy. Może właśnie dlatego potrafi dostrzec niezwykłość i piękno w zwyczajności? A dzięki temu swoimi kolejnymi książkami to, co pospolite – jak choćby okulary czy palce nóg – naznacza magią wyobraźni. Dlatego tych, którzy odkryli niezwykłość publikacji Iwony Chmielewskiej, nie trzeba namawiać do sięgnięcia po jej najnowsze dzieło.

 

Tym razem wraz z autorką zaglądamy do dziecięcych kieszonek. Co one kryją? Tylko z pozoru przypadkowe rzeczy. Bo przecież tutaj każdy przedmiot (choćby był najdrobniejszym kamykiem!) ma swoją historię, a dla właściciela kieszonki – również wartość emocjonalną. Czy to mały zajączek, czy spinacz do prania, czy kilka czereśni – wszystko ma określone znaczenie. Świadoma tego autorka rezygnuje z dosłowności i zdradzając zawartość kieszonek, używa wyłącznie określeń opisowych. Pisze: coś pachnącego, coś strasznego, coś pysznego, coś wesołego, coś smutnego itp. Zresztą, jak zwykle w jej książkach, tekst i ilustracje tworzą spójną całość, dopełniają się, a nie powielają.

 

Cenne jest także to, że Chmielewska nie od razu zdradza zawartość poszczególnych kieszonek. Za każdym razem stawia pytanie, np.: Co Jaś ma dziś w kieszonce?, Czy Tosia ma też coś wesołego? (ten nie całkiem składny szyk powtarza się wielokrotnie). Daje więc czytelnikom czas do namysłu, by dopiero później – za pomocą kolejnej ilustracji – udzielić odpowiedzi.

 

Co ciekawe, choć – poza okładką – nie pojawiają się tu wizerunki konkretnych dzieci, żadne z nich nie pozostaje anonimowe. Po trosze poznajemy Krzysia, Zuzię, Tosię, Alę, Jacka… Bo przecież zawartość ozdobnych kieszonek całkiem sporo mówi o ich właścicielach!

 

Książka W kieszonce – podobnie jak wcześniejsze publikacje Chmielewskiej – tchnie spokojem i wzrusza dużą przestrzenią pozostawioną dla wyobraźni oraz wrażliwości czytelnika. Tak charakterystyczny dla autorki minimalizm formy, oszczędność tekstu i ilustracji oraz brak żywych, intensywnych (zwykle kojarzonych z dziećmi) barw to chyba nie tylko pewien zabieg artystyczny, ale też dowód zaufania do odbiorców.

 

Jeśli tylko nie przekartkują tej książki w pośpiechu, szukając przysłowiowych „fajerwerków”, z pewnością młodsi i starsi czytelnicy docenią jej wartość.

Tagi: W kieszonce, W kieszonce recenzja, W kieszonce książka, Iwona Chmielewska W kieszonce, Iwona Chmielewska recenzja, Iwona Chmielewska książka, Iwona Chmielewska

Kup książkę W kieszonce

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W kieszonce
Inne książki autora
O wędrowaniu przy zasypianiu
Iwona Chmielewska0
Okładka ksiązki - O wędrowaniu przy zasypianiu

Ta piękna książka powstała z myślą o dzieciach, które nie chcą zasnąć, a takich jest zdecydowana większość. Krótki tekst tylko podpowiada, w co mogą zamienić...

Oczy
Iwona Chmielewska0
Okładka ksiązki - Oczy

Iwona Chmielewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy