Recenzja książki: W świecie iluzji. Mroczna baśń

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Baśnie towarzyszą ludziom od wielu już lat. Wśród historii tych znajdziemy opowieści wywodzące się z krajów arabskich (jak Księga tysiąca i jednej nocy), Indii (Pańczatantra), Francji (baśnie Charlesa Perrault, m.in. Czerwony Kapturek, Kopciuszek czy Kot w butach.), Niemiec (baśnie braci Grimm), Danii (baśnie Hansa Christiana Andersena), a także nasze rodzime Baśnie i Legendy Polskie. Historie te bywały zmieniane, łagodzone i dostosowywane do oczekiwań odbiorców w różnym wieku. Wiele z nich doczekało się także teatralnych czy filmowych adaptacji. A gdyby pójść o krok dalej i opowieści te jeszcze bardziej zmodyfikować? Gdyby miały one alternatywne zakończenie albo wręcz rozgrywały się jako historie równoległe do tych, które tak dobrze znamy? Taki właśnie zabieg zastosowano w serii Mroczna baśń. Wśród wydanych dotąd sześciu tytułów znajdziemy alternatywne opowieści o Elsie i Annie, Belli i Bestii, Śpiącej Królewnie, Aladynie, Syrence Ariel i Mulan.

Mulan to młoda dziewczyna, postać wywodząca się z chińskiej legendy. Według tego podania Mulan, by chronić swojego starego i schorowanego ojca, przebiera się za mężczyznę i zamiast niego wstępuje do wojska. Tam w szeregach chińskiej armii pod wodzą młodego kapitana Shanga dziewczyna walczy z Hunami. Elizabeth Lim tworzy nieco inną historię Mulan. To nie młoda wojowniczka w męskim przebraniu zostaje ranna i porzucona w górach na pastwę losu. To Shanga, gdy bronił Pinga (tak bowiem przedstawiła się, udając chłopaka, Mulan swoim towarzyszom broni) dosięga cios Huna. Ciężko ranny kapitan nie ma szans doczekać świtu. Mulan zyskuje jednak szansę uratowania swojego dowódcy. W tym celu musi udać się do Diyu, Zaświatów, i przekonać króla Jamę, by darował życie Shangowi.

W świecie iluzji to powieść garściami czerpiąca z chińskich legend i wierzeń. Mityczna kraina umarłych Diyu, Jama, bóstwo świata podziemnego czy Meng Po, bogini zapomnienia, wypełniają opowieść i pozwalają czytelnikowi przenieść się do świata stosunkowo mało znanych tradycji i wierzeń Dalekiego Wschodu. Autorka wplata w opowieść także postawy i zachowania szczególnie cenione w dalekowschodnich systemach etycznych i konfucjonizmie. Młodzi bohaterowie żyją w imię zasady nabożności synowskiej, która przykazuje miłość, szacunek i dbanie o rodzinę i krewnych. To stąd w Mulan tak ogromna potrzeba zadowolenia rodziców i udowodnienia im swojej wartości. Dziewczyna ponad wszystko boi się reakcji ojca i matki, gdy ci prędzej czy później dowiedzą się o jej nielegalnym wstąpieniu do armii. Mulan drży na samą myśl o tym, że mogłaby ich przez to zawieść czy rozczarować.

Jednak obok wiary w wartość cnót dziewczyna czuje potrzebę wolności i niezależności. Rodzi się w niej bunt wobec zasad i przykazów, w myśl których muszą żyć chińskie kobiety. Mulan nie chce być tylko ozdobą przyszłego męża, matką i gospodynią. Dziewczyna pragnie wyrażać własne zdanie, chce się realizować i spełniać marzenia. Czy to aż tak wiele? Czy Mulan uda się żyć zgodnie z tym, co podpowiada jej serce?

W świecie iluzji to powieść rozgrywająca się w miejscu, w którym niczego nie możemy być pewni. Duchy, demony, niezliczone poziomy i komnaty Zaświatów sprawiają, że czytelnik będzie się czuł jak w gabinecie strachów. Liczne sceny walki, ucieczki i pogonie sprawiają, że opowieść jest bardzo dynamiczna, a kolejne obrazy przed oczyma czytelnika zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przystępny styl, wartka akcja i krótkie rozdziały nie pozwalają oderwać się od książki przed dotarciem do zakończenia.

Książkę Elizabeth Lim czyta się szybko, a historia jest zdecydowanie bardziej mroczna niż znana czytelnikom klasyczna legenda o Mulan. Alternatywna opowieść Elizabeth Lim pozawala dłużej cieszyć się towarzystwem ulubionych bohaterów, wraz z nimi przeżywać rozterki i wątpliwości, hartować odwagę i przekonać się, jakie wartości są w życiu najcenniejsze.

Książki z serii Mroczne Baśnie dostępne są w sprzedaży TUTAJ.

Tagi:

Kup książkę W świecie iluzji. Mroczna baśń

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W świecie iluzji. Mroczna baśń
Książka
Recenzje miesiąca
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
O melba!
Grażyna Bąkiewicz
O melba!
Pokaż wszystkie recenzje