reklama

Recenzja książki: Wielcy przyjaciele dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Na miano „przyjaciela dzieci” trzeba sobie zasłużyć. Co należy zrobić, by się nim stać? I czy komuś się to udało? Dzięki książce Wielcy przyjaciele dzieci czytelnik ma okazję poznać interesujące historie życia tych, dla których dziecko – jako pełnoprawny członek społeczeństwa – jest kimś, kto powinien mieć zagwarantowane prawa przestrzegane przez dorosłych.

recenzja Wielcy przyjaciele dzieci

Marek Michalak – pedagog nagrodzony Orderem Uśmiechu (najsłoneczniejsze z odznaczeń, a jego wyjątkowość polega na tym, że nadawane jest dorosłym wyłącznie na skierowany do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu wniosek dzieci), w porządku alfabetycznym przedstawił postaci dwudziestu czterech osób, zakwalifikowanych dzięki swym wyjątkowym zasługom w zaszczytne szeregi Dam i Kawalerów Orderu. Każdemu z bohaterów autor poświęcił osobny rozdział o schematycznej budowie: imię i nazwisko, jednozdaniowa charakterystyka, krótka myśl wprowadzająca, rozbudowany biogram, mapka z zaznaczonymi na niej miejscami charakterystycznymi dla danej osoby, a także zabawne ilustracje, kolorowe ramki z wyjaśnieniami trudnych zwrotów oraz myśli zebrane w zbiór Co powiedział…?, to elementy ułatwiające poznanie, zrozumienie i zapamiętanie treści.

Wśród Wielkich Przyjaciół Dzieci znaleźli się ludzie bardziej lub mniej znani, działający w czasie pokoju oraz wojny, w różnych dziedzinach życia, wśród zdrowych i trędowatych, pochodzący z wielu krajów świata (Polska, Szwecja, Finlandia, Portugalia, Pakistan, Tybet, Argentyna, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki). Są wśród nich przywódcy narodowi (Dalajlama, Nelson Mandela), lekarze (Wanda Błeńska, Hilary Koprowski, Ludwik Rajchman, Zbigniew Religa), artyści i pisarze (Danuta Muszyńska-Zamorska, Jerzy Henryk Chmielewski, Tove Jannson, Astrid Lindgren), aktorzy oraz reżyserzy (Anna Dymna, Steven Spielberg, Oprah Winfrey), sportowcy (Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski). Jest także Papież Franciszek, znana na całym świecie organizatorka pomocy humanitarnej Janina Ochojska oraz Malala Yousafzai (najmłodsza osoba na świecie nagrodzona Orderem Uśmiechu). Lektura udowadnia, że wszyscy oni, kochani przez rzesze dzieci, w pełni zasłużyli na uhonorowanie zaszczytnym Orderem Uśmiechu (na początku książki zamieszczono jego projekt wraz z krótką historią powstania).

Informacje dotyczące zaprezentowanych na łamach publikacji osób przedstawione zostały w sposób interesujący. Przejrzystość przekazu, różnorodna czcionka, zabawne ilustracje autorstwa Ewy Olejnik sprawiają, że czytelnik – z chęcią sięgający po lekturę – z łatwością odnajdzie odpowiedzi na pytania. Dowie się, w jaki sposób Hilary Koprowski uratował miliony istnień, kogo nazywa się „Korczakiem w spódnicy”, czy królowa mogła nigdy nie być księżniczką, kto jest symbolem wolności a kto aniołem XX wieku. O radosnego dyrygenta WOŚP nie trzeba pytać, a i mnóstwo innych jeszcze zagadnień bez wątpienia zainteresuje czytelnika. Dodatkowym atutem lektury jest przedłużająca jej żywotność twarda okładka.

Publikacja Wydawnictwa Dwukropek jest dowodem na to, że w pomaganie trzeba włożyć serce. A gdy do tego doda się odwagę, upór oraz pomysłowość, powstają dzieła warte naśladowania.

Tagi: Publikacje o konkrentnych miejscach i ludziach dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Wielcy przyjaciele dzieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wielcy przyjaciele dzieci
Książka
Inne książki autora
Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Order Uśmiechu - wspólny świat dzieci i dorosłych

Prezentowana książka to dokonana na 383. stronach historyczno-pedagogiczna analiza idei Orderu Uśmiechu osadzona w ramie teoretycznej pedagogiki Janusza...

Opowieści o tym, co w życiu ważne
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Opowieści o tym, co w życiu ważne

Z recenzji prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss: Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy