Recenzja ksi捫ki: Wielki Ma造 Ludek

Recenzuje: Izabela Mikrut

Ju Rabelais stwierdzi, 瞠 „鄉iech jest prawdziwym królestwem cz這wieka”. W takim razie i軼ie królewskim dzie貫m mo積a nazwa ksi捫k Les豉wa Nowary „Wielki Ma造 Ludek”. To zbiór epigramatów, kontynuacja „安iata wed逝g Ludka” z 1995 roku. Nowara jawi si tu jako niezwykle utalentowany, pomys這wy i dowcipny aforysta. Na „Wielkiego Ma貫go Ludka” sk豉da si 280 przezabawnych, krótkich, cz瘰to paradoksalnych, opowiastek. Kim jest Ludek? Jest postaci, która widzi 鈍iat naiwnie. Jest przedstawicielem homo sapiens. Specyficznym przedstawicielem. Jego 鈍iat sk豉da si z mnóstwa absurdów. Ludek dostrzega nonsensy codziennego 篡cia, sam jest zlepkiem paradoksów. Bohater staje si pretekstem do uchwycenia wszelkich 鄉ieszno軼i, do wykpienia wad ludzi (w ko鎍u ma on sze嗆 miliardów wiernych kopii). Czasami wydaje si by malutki i niewa積y (nawet nie mo積a zrobi mu krzywdy, bo nie ma krzywd tak ma貫go rozmiaru). Cechuje go przeci皻na uroda (pi瘯no nie potrafi wyst瘼owa pod postaci Ludka) i przeci皻na inteligencja (ma m康ro嗆 wypisan na twarzy. Drukowanymi literami). Niekiedy brakuje mu talentu (odk康 próbowa naprawi 鈍iat, nikt nie chce mu po篡czy narz璠zi). Innym razem jaki si jako istota o nadprzyrodzonych zdolno軼iach (umie zbudowa zamek z jednego ziarenka piasku). Jest ambitny (ustawia wysoko poprzeczk... 瞠by móg szybko przej嗆 pod spodem), lojalny (nie zdradza tajemnic... to one go zdradzaj). Ma dusz artysty (tylko nie wie jeszcze, którego). Lubi zadawa podchwytliwe, daj帷e du穎 do my郵enia pytania („czy mo積a uzna za samobójc skaza鎍a, który stoj帷 ju przed plutonem egzekucyjnym nagle wykrzyknie „Pal!”?”). Ludek wyci庵a wnioski, nieodmiennie doprowadzaj帷 do ukazania paradoksów rz康z帷ych 鈍iatem („to prawda, 瞠 Ludek umie na 篡cie patrze bardzo trze德o. Ale, niestety, bardzo m皻nym wzrokiem”). Ludek nie wywy窺za si nad innych, zna swoje miejsce w szeregu. A 瞠 w豉軼iwego szeregu jeszcze nie znalaz... Ca豉 ksi捫ka jest zestawieniem historyjek o Ludku. Nowara stworzy bohatera, który spogl康a na 鈍iat z naiwno軼i dziecka – z jego zdziwie powstaj absurdalne (cho – logiczne, docieraj帷e do istoty rzeczy) stwierdzenia. Ludek zastanawia si nad 篡ciem, religi, przemijaniem, nad konstrukcj 鈍iata i wyborami moralnymi. Porusza tematy trudne i wznios貫, obok zainteresowania dla spraw przyziemnych. Na wszystko ma gotow odpowied, recept, rozwi您anie. Tylko 瞠 dobroduszno嗆 i 豉twowierno嗆, którymi kieruje si Ludek, doprowadzaj go do zaskakuj帷ych wniosków. Prostota cz窷ci pomysów Ludka a bawi. W ogóle Nowara mistrzowsko wykorzystuje wi瘯szo嗆 sposobów wywo造wania 鄉iechu. Rozbija stereotypowe zwroty, skostnia貫 w j瞛yku formu造, utrwalone powiedzenia (czasem „Ludkowi robota dos這wnie pali si w r瘯ach. A potem tygodniami leczy oparzenia”). Dzi瘯i Ludkowi Nowara demaskuje schematy my郵iwe („Ludek przemierzy niemal ca造 鈍iat. Zabrak這 mu jednego centymetra”). W „Wielkim Ma造m Ludku” dezautomatyzacji ulegaj dawne metafory i idiomy (Ludek ceni pióra, uwa瘸j帷, 瞠 s wieczne). W豉郾ie owo „dziecinne” i „naiwne” spojrzenie na 鈍iat pozwala na dos這wne traktowanie przeno郾i (Ludka nie gryzie sumienie, bo po豉ma這by sobie z瑿y). Nowara 鈍ietnie stosuje wszelkiego rodzaju gry sów, bawi si homonimami (Ludek uwa瘸, 瞠 瞠lazka z dusz s nie鄉iertelne). Twórca Ludka potrafi ujawnia zabawne absurdy, tkwi帷e w j瞛yku i w zachowaniach ludzi. Dostrzega logiczne, cho niespodziewane rozwi您ania. Czasami odwraca sensy prezentowanych sytuacji, innym razem konfrontuje ze sob pozornie bliskie pogl康y lub te zderza przeciwie雟twa. Humor w pigu販e. A raczej – mieszanka humoru, dowcipu i refleksji. Ksi捫ka Nowary nie tylko przynosi moc dobrej zabawy, ale i zach璚a do samodzielnych poszukiwa kolejnych paradoksów. I cho nie ka盥emu uda si dorówna Nowarze – historyjki z „Wielkiego Ma貫go Ludka” przypadn do gustu ka盥emu. Z czystym sumieniem i gor帷o polecam. W ko鎍u 鄉iech to zdrowie.

Tagi: Wielki Ma造 Ludek, Wielki Ma造 Ludek recenzja, Wielki Ma造 Ludek ksi捫ka, Les豉w Nowara Wielki Ma造 Ludek, Les豉w Nowara recenzja, Les豉w Nowara ksi捫ka, Les豉w Nowara

Kup ksi捫k Wielki Ma造 Ludek

Zobacz tak瞠