Recenzja książki: Wiewiórka Prymulka poznaje kolory

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W świecie otaczającym człowieka roi się od barw. Wśród nich są kolory bardziej i mniej intensywne, matowe i metaliczne oraz odblaskowe, czyli takie, które dają efekt odbijania się promieni świetlnych od podłoża. Niektóre kolory powodują, że oko częściej i chętniej się na nich zatrzymuje, na innych zaś uwaga skupiona jest przez zaledwie chwilę.

Beata Naklicka – doświadczony pedagog opiekuńczo–wychowawczy oraz logopeda - poprzez swoje publikacje pragnie dotrzeć do szerokiego grona najmłodszych odbiorców. Pisząc językiem prostym i zrozumiałym, trafia w głębię dziecięcej wyobraźni, pobudzając do działania nie tylko umysły, ale także i serca. Porusza ona też zagadnienie pamięci, dzięki czemu przekazywane treści z pewnością przyczynią się do pogłębienia mądrości u dzieci. Bajka z ćwiczeniami dydaktycznymi „Wiewiórka Prymulka poznaje kolory” ma na celu przekazanie najmłodszym nowych treści oraz utrwalenie tych, które zostały przez nie wcześniej przyswojone.

Autorka opisując ciekawe przygody małej wiewiórki prowadzi czytelnika wiejską drogą, wśród rozciągających się łąk i pól. Wędrówkę Prymulki, która razem ze swoją mamą wybrała się do sklepu Pana Zająca umilało świecące słońce oraz cicho szeleszczące liście. Bardzo szybko oczom ich ukazał się niesamowity widok: długa i szeroka łąka pełna żółciutkich kaczeńców, czerwonych maków i niebieskich bławatków. Dodatkowe urozmaicenie stanowiły zielone łodygi i listki, ściśle związane z podziwianymi kwiatkami. Do każdego z kolorów mała bohaterka przyporządkowała rzeczy ze swego otoczenia.

Kolejnym etapem dokształcania był, stanowiący cel wędrówki, sklep jarzynowy. Leżące na półkach warzywa: żółte cytryny (jak kaczeńce), czerwone pomidory (jak maki) oraz zielona papryka (jak łodygi i listki) okazały się doskonałym sprawdzianem wcześniej zdobytych wiadomości. Bohaterka bezbłędnie dopasowała ich kolory do nazw kwiatów widzianych po drodze.

Nieznany Prymulce wcześniej kolor pomarańczy Mama Wiewiórka wykorzystała do kolejnego etapu edukacji. By wyjaśnić swojej żądnej wiedzy mądrej córce powstawanie kolorów, skierowała jej uwagę (czytelnika również) na różnobarwną tęczę oraz zaprosiła do zabawy w mieszanie farb. Powstające w ten sposób nowe kolory są zachętą do kontynuowania nauki „na żywo”.

Książka Beaty Naklickiej uzupełniona jest o kartonikowe obrazki przeznaczone do samodzielnej pracy. Zapamiętanie poznanych wiadomości ułatwiają „Pytania do bajeczki” oraz urozmaicone ćwiczenia, polecające dziecku wskazywanie elementów o wyznaczonym kolorze, łączenie w pary, wkładanie przedmiotów do odpowiednich koszyczków oraz mieszanie farb. Kolorowe ilustracje przyciągają uwagę i pobudzają wyobraźnię.

Bajka „Wiewiórka Prymulka poznaje kolory” z pewnością nie zawiedzie ani dziecka, ani rodzica. Efekty będą zadowalające. Warto więc po nią sięgnąć jak najszybciej.

Tagi: Wiewiórka Prymulka poznaje kolory , Wiewiórka Prymulka poznaje kolory recenzja, Wiewiórka Prymulka poznaje kolory książka, Beata Naklicka Wiewiórka Prymulka poznaje kolory , Beata Naklicka recenzja, Beata Naklicka książka, Beata Naklicka

Kup książkę Wiewiórka Prymulka poznaje kolory

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wiewiórka Prymulka poznaje kolory
Książka
Inne książki autora
Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości
Beata Naklicka0
Okładka ksiązki - Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości

Prymulka jest małą, ciekawą świata wiewiórką. Za sprawą jej przygód każdy maluch może rozwijać wyobraźnię i uczyć się. Tym razem dzieci dowiedzą się, że...

Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory
Beata Naklicka0
Okładka ksiązki - Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory

Prymulka jest małą, ciekawą świata wiewiórką. Poznając jej przygody, każdy maluch rozwinie wyobraźnię, nauczy się klasyfikować poszczególne przedmioty...

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje