Recenzja książki: Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ludzkie życie łączy w sobie dobro i zło, wzloty i upadki oraz to wszystko, co składa się na zwykłą, szarą codzienność każdego z nas. Książka „Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa” jest kolejną w serii bajką z ćwiczeniami dydaktycznymi, przeznaczoną dla dzieci, rodziców i opiekunów.

Beata Naklicka – doświadczony pedagog opiekuńczo-wychowawczy oraz logopeda, poprzez swoje publikacje pragnie dotrzeć do szerokiego grona najmłodszych odbiorców. Pisząc językiem prostym i zrozumiałym, trafia w głębię dziecięcej wyobraźni, pobudzając do działania nie tylko umysły, ale także serca. Poruszona zostaje również pamięć, dzięki której przekazywane treści z pewnością przyczynią się do pogłębienia mądrości.

Autorka w ciekawy sposób zachęca do wsłuchania się w treść, zapamiętywania nabytej wiedzy oraz stosowania jej w codziennych sytuacjach. Przedstawia młodemu czytelnikowi przygody wiewiórki Prymulki, która na przyjęciu z okazji pierwszego dnia lata miała okazję wzbogacić swoją wiedzę o wiele nowych zagadnień. W gronie gości znaleźli się: grubiutki krasnal Tymuś ze swoim chudziutkim bratem Tusiem, przepięknej urody kolorowy motyl Ślicznotka, malutka wielokropkowa biedronka Tycia, niezwykle sympatyczny kolczasty jeżyk Stefanek, najmłodsza z rodziny zajęcy, zwinna Pyza, a także wolno czołgająca się dżdżownica Edgar. Wyjątkowość przyjęcia polegała na zabawie w przeciwieństwa, będącej doskonałym sposobem na pobudzenie wyobraźni dziecka.

Młody czytelnik, angażujący się wraz z Prymulką i jej miłymi gośćmi w wyszukiwanie naprzemiennych wyrazów, stanów i znaczeń, uczy się równocześnie właściwego postępowania w różnych życiowych sytuacjach. W tym momencie warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę dotyczącą jego indywidualnych postaw, ze szczególnym podkreśleniem pożądanej grzeczności oraz nagannej złośliwości. Dobre zachowania należy docenić i pochwalić, natomiast złe powinny zostać napiętnowane.

W miejscu podsumowania bajki z ćwiczeniami dydaktycznymi znalazły się „Pytania do bajeczki” oraz zestaw ćwiczeń, mający na celu utrwalenie poznanych treści poprzez porównywanie przeciwnych znaczeń (ładny-brzydki, mokry-suchy, zimny-gorący), łączenie w pary obrazków o odmiennych znaczeniach, układanie w ramkach odpowiednich elementów, a także wykonanie pracy plastycznej metodą rysunku.

Uzupełnienie historii stanowią kartonikowe obrazki, przedstawiające elementy wielokrotnie pojawiające się w bajce. Zadaniem dziecka jest naklejenie ich w odpowiednie miejsca, co świadczyć ma o stopniu przyswojenia przez nie przekazywanych treści.

Ponieważ wielorakość tego, co dzieje się wokół nas, wymaga różnorodnych i szybkich reakcji, wyborów i decyzji, dlatego tak bardzo ważna jest umiejętność odpowiednich postaw i zachowań. Książka „Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa” z pewnością nie zawiedzie w tym względzie ani dziecka, ani rodzica.

Tagi: Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa, Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa recenzja, Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa książka, Beata Naklicka Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa, Beata Naklicka recenzja, Beata Naklicka książka, Beata Naklicka

Kup książkę Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa
Inne książki autora
Seria "Wiewiórka Prymulka"
Beata Naklicka0
Okładka ksiązki - Seria "Wiewiórka Prymulka"

Prymulka jest małą, ciekawą świata wiewiórką. Za sprawą jej przygód każdy maluch może rozwijać wyobraźnię - nie tylko nauczy się klasyfikować...

Wiewiórka Prymulka poznaje kolory
Beata Naklicka0
Okładka ksiązki - Wiewiórka Prymulka poznaje kolory

Prymulka jest małą, ciekawą świata wiewiórką. Za sprawą jej przygód każdy maluch może rozwijać wyobraźnię - nie tylko nauczy się klasyfikować i nazywać...

Recenzje miesiąca
Kult
Łukasz Orbitowski;
Kult
Save you
Mona Kasten
Save you
Siostry, psy i wariaci
Maite Carranza, Julia Prats
Siostry, psy i wariaci
Sedno życia
Katarzyna Kielecka
Sedno życia
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Sławomir Nieściur;
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Magia Serbithów
Małgorzata Lisińska
Magia Serbithów
Pochyłe niebo. Ćma
Ewa Cielesz
Pochyłe niebo. Ćma
Pokaż wszystkie recenzje