Recenzja książki: Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ludzkie życie łączy w sobie dobro i zło, wzloty i upadki oraz to wszystko, co składa się na zwykłą, szarą codzienność każdego z nas. Książka „Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa” jest kolejną w serii bajką z ćwiczeniami dydaktycznymi, przeznaczoną dla dzieci, rodziców i opiekunów.

Beata Naklicka – doświadczony pedagog opiekuńczo-wychowawczy oraz logopeda, poprzez swoje publikacje pragnie dotrzeć do szerokiego grona najmłodszych odbiorców. Pisząc językiem prostym i zrozumiałym, trafia w głębię dziecięcej wyobraźni, pobudzając do działania nie tylko umysły, ale także serca. Poruszona zostaje również pamięć, dzięki której przekazywane treści z pewnością przyczynią się do pogłębienia mądrości.

Autorka w ciekawy sposób zachęca do wsłuchania się w treść, zapamiętywania nabytej wiedzy oraz stosowania jej w codziennych sytuacjach. Przedstawia młodemu czytelnikowi przygody wiewiórki Prymulki, która na przyjęciu z okazji pierwszego dnia lata miała okazję wzbogacić swoją wiedzę o wiele nowych zagadnień. W gronie gości znaleźli się: grubiutki krasnal Tymuś ze swoim chudziutkim bratem Tusiem, przepięknej urody kolorowy motyl Ślicznotka, malutka wielokropkowa biedronka Tycia, niezwykle sympatyczny kolczasty jeżyk Stefanek, najmłodsza z rodziny zajęcy, zwinna Pyza, a także wolno czołgająca się dżdżownica Edgar. Wyjątkowość przyjęcia polegała na zabawie w przeciwieństwa, będącej doskonałym sposobem na pobudzenie wyobraźni dziecka.

Młody czytelnik, angażujący się wraz z Prymulką i jej miłymi gośćmi w wyszukiwanie naprzemiennych wyrazów, stanów i znaczeń, uczy się równocześnie właściwego postępowania w różnych życiowych sytuacjach. W tym momencie warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę dotyczącą jego indywidualnych postaw, ze szczególnym podkreśleniem pożądanej grzeczności oraz nagannej złośliwości. Dobre zachowania należy docenić i pochwalić, natomiast złe powinny zostać napiętnowane.

W miejscu podsumowania bajki z ćwiczeniami dydaktycznymi znalazły się „Pytania do bajeczki” oraz zestaw ćwiczeń, mający na celu utrwalenie poznanych treści poprzez porównywanie przeciwnych znaczeń (ładny-brzydki, mokry-suchy, zimny-gorący), łączenie w pary obrazków o odmiennych znaczeniach, układanie w ramkach odpowiednich elementów, a także wykonanie pracy plastycznej metodą rysunku.

Uzupełnienie historii stanowią kartonikowe obrazki, przedstawiające elementy wielokrotnie pojawiające się w bajce. Zadaniem dziecka jest naklejenie ich w odpowiednie miejsca, co świadczyć ma o stopniu przyswojenia przez nie przekazywanych treści.

Ponieważ wielorakość tego, co dzieje się wokół nas, wymaga różnorodnych i szybkich reakcji, wyborów i decyzji, dlatego tak bardzo ważna jest umiejętność odpowiednich postaw i zachowań. Książka „Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa” z pewnością nie zawiedzie w tym względzie ani dziecka, ani rodzica.

Kup książkę Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa

Zobacz opinie o książce Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa
Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory
Beata Naklicka0
Okładka ksiązki - Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory

Prymulka jest małą, ciekawą świata wiewiórką. Poznając jej przygody, każdy maluch rozwinie wyobraźnię, nauczy się klasyfikować poszczególne przedmioty...

Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości
Beata Naklicka0
Okładka ksiązki - Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości

Prymulka jest małą, ciekawą świata wiewiórką. Za sprawą jej przygód każdy maluch może rozwijać wyobraźnię i uczyć się. Tym razem dzieci dowiedzą się, że...