Recenzja książki: Wiggott przedstawia Fantastyczny Woskowy Świat. Upiorny pociąg

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Czy to, co straszne, może fascynować i bawić? Owszem, może. Wystarczy spojrzeć na fenomen święta Halloween czy popularność gabinetów strachu w wesołych miasteczkach. I taka właśnie jest – po części halloweenowa, po części groteskowa – książka Terry’ego Deary’ego Wiggot przedstawia Fantastyczny Woskowy Świat. Upiorny Pociąg.

Chłopiec, sierota, uczeń Szkoły Przestępczości, otrzymuje tajne zadanie. Musi wykraść supernowoczeny telefon z firmy Arfura Loafa i dostarczyć go tajemniczemu doktorowi Wiggotowi. I o ile samo wykradzenie komórki idzie jak z płatka, o tyle dostarczenie go Wiggotowi okazuje się już zadaniem niezwykle skomplikowanym. Gabinet Wiggota mieści się bowiem za jedną z woskowych ekspozycji w stworzonym przez doktora „Fantastycznym Woskowym Świecie”. Ścigany przez policję Chłopiec dociera do budynku, w którym mieści się woskowy świat, wsiada w wagonik, który ma doprowadzić go do celu, ale gdy wysiada przy pierwszej woskowej scenie, wnika w przedstawioną historię, a postaci niespodziewanie ożywają…

Upiorny pociąg to widowiskowa opowieść przepełniona czarnym humorem. Tutaj wielkie morskie potyczki kontrastują z pantalonami na guziki wypełnionymi mąką, a mroczna Tower rozbłyskuje cwanym geniuszem bohaterów, gdy na łożu tortur zamiast ofiary znajdzie się kat. Książka Terry’ego Deary’ego to zbiór kolejnych emocjonujących scen, które rozgrywają się w najbardziej mrocznych i plugawych momentach historii czy literatury. Są zatem londyńscy sprzedawcy zwłok, są najazdy wikingów, jest świat inspirowany losami Olivera Twista.

Jednak obok tego mroku, obok biedy, strachu i nędzy, pojawia się zabawa słowem, mistrzowskie dwuznaczności, cięte riposty i świetne porównania. Lekka warstwa językowa i czarny humor łagodzą upiorną atmosferę powieści. I choć wydaje się to absurdalne, podczas lektury można się szczerze roześmiać. I to nie raz!

Wsiadając wraz z Chłopcem do tytułowego Upiornego pociągu mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do starannie przygotowanego gabinetu strachów w lunaparku. Prezentowane sceny, gdzie w rolach głównych występują koszmarne woskowe postaci jeżą włosy na głowie. Nietrudno dojść do wniosku, że doktor Wiggot to prawdziwy entuzjasta makabry.

Innym zaskakującym połączeniem, jakie wykorzystano w powieści, jest zestawienie nowoczesności – smartfona najnowszej generacji zasilanego ludzkim mózgiem – z woskowymi scenami sprzed kilkuset lat. Chłopiec, mały obdartus, przemyka ulicami siedemnastowiecznego Londynu z najdroższym telefonem w kieszeni. 

Oczywiście, jeśli zagłębić się mocniej w opowieść, Upiorny pociąg to historia o odwadze i przyjaźni, która może narodzić się w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. Książka Terry’ego Deary’ego to bardzo wciągająca i spektakularna jeśli chodzi o estetykę oraz tło opisywanych wydarzeń opowieść. To publikacja, której ekranizację z przyjemnością zobaczyłoby się w kinie. Oczywiście w gwiazdorskiej obsadzie.

Tagi: dla dzieci horror

Kup książkę Wiggott przedstawia Fantastyczny Woskowy Świat. Upiorny pociąg

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wiggott przedstawia Fantastyczny Woskowy Świat. Upiorny pociąg
Inne książki autora
Ci paskudni Aztekowie
Terry Deary 0
Okładka ksiązki - Ci paskudni Aztekowie

Z książki "Ci paskudni Aztekowie" dowiesz się prawdy i tylko prawdy o Montezumie, Tezuciztecatlu i innych koleżkach, których imion nie da się wymówić...

Groźni rycerze w ponurych zamczyskach
Terry Deary 0
Okładka ksiązki - Groźni rycerze w ponurych zamczyskach

Ci "Groźni rycerze" przeniosą młodego czytelnika w czasy, kiedy błędni rycerze tłukli się wzajemnie w swych lśniących zbrojach, wymachując dziwaczną bronią...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje