reklama

Recenzja książki: Wilken. Cyrk Półmroku

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, że młode pokolenie interesuje się wszelkiego rodzaju bohaterami legend i podań – wampirami, wilkołakami czy „żywymi trupami” – świadczy ogromna ilość książek poruszających tę tematykę, od pewnego już czasu regularnie pojawiających się na rynku wydawniczym. Pomysłową publikacją wpisującą się w ten nurt, która serwuje czytelnikowi elementy zaskoczenia, jest seria „Wilken” autorstwa Di Toft. Druga część, „Wilken. Cyrk Półmroku” to książka dużo mroczniejsza i zdecydowanie bardziej intrygująca, a przez to bardziej wciągającą niż część pierwsza, „Wilken. Bracia krwi”.

Po wyjściu (w miarę) cało ze starcia z wilkołakiem Lucasem Scale’m, trzynastoletni Nat i jego przyjaciel wilken Woody, muszą zapewnić sobie bezpieczne schronienie. Postanawiają dołączyć do cyrku, którego właścicielem jest dziadek Nata. Nat wraz ze swoją mamą i Woody’m wyruszają zatem koleją z Wielkiej Brytanii do miejsca przeznaczenia, jakim jest Francja. Podczas podróży Nat spotyka mężczyznę, który przedstawia mu się jako kierownik NocnejZmiany, organizacji zwalczającej upiory. Prosi chłopca o pomoc w zlikwidowaniu klanu wampirów grasujących w jednym z miasteczek Francji, w zamian oferując mu amnestię. Chłopak, choć niechętnie, przystaje na propozycję. We Francji dołącza do Nata Alex Fish, agentka NocnejZmiany. Na chłopca czeka w nowym miejscu wiele ciekawych, ale też mrożących krew w żyłach przygód. Nat poznaje artystów Cyrku Półmroku, musi zmierzyć się z bandą wampirów oraz pomóc Woody’emu odnaleźć pozostałe, legendarne wilkeny.

„Wilken. Cyrk Półmroku” to książka, która wciągnie czytelnika już od pierwszej strony. Akcja biegnie niezwykle szybko, zdarzenia zdają się zmieniać niemalże z minuty na minutę. Dynamizmu powieści dodają błyskawicznie zmieniające się wątki. Kiedy czytelnik zagłębi się w przygodach Nata i jego przyjaciela Woody’ego, natychmiast przenoszony jest w zupełnie nowe rejony powieści, by poznać tajemnice klanu wampirów i zamieszkiwanego przez nie czarnego zamczyska.

Na kartach książki Di Toft czytelnik powita starych, znanych z poprzedniej części bohaterów oraz pozna postaci zupełnie nowe, będące uczestnikami przygód opisanych w tomie drugim. I tak oprócz dobrze sobie znanych przyjaciół, takich jak tytułowy wilken Woody, Nat wraz z rodziną czy przyjaciółka wilkołak Półksiężyc, czytelnik pozna artystów Cyrku Półmroku – fauny, harpie i palczaki – oraz odważnych agentów NocnejZmiany. Grozę z pewnością wzbudzą w czytelniku postacie wampirów z królową klanu na czele, śmiertelnych wrogów, którym muszą stawić czoła Nat, Alex i Woody wraz z przyjaciółmi. 

„Wilken. Cyrk Półmroku” to książka, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom powieści, w których niebagatelne role odgrywają upiory i wampiry. Powieść zachwyca mroczną, pojawiającą się na każdej stronie atmosferą, trzyma czytelnika w nieustannym napięciu oraz serwuje mu serię zupełnie nieprawdopodobnych zdarzeń. Autorka nie koncentruje się na szczegółach, wręcz ich unika, by niepotrzebnie nie zabrnąć w ślepy zaułek. Opisuje za to zdarzenia w dość powierzchowny sposób, pozostawiając czytelnikowi możliwość dopowiedzenia i wyobrażenia sobie detali. Dzięki temu akcja biegnie błyskawicznie, a czytelnik ma wrażenie jakby sam uczestniczył w opisywanych zdarzeniach. Powieść tak jak jej poprzedniczka pozostawiona została z otwartym zakończeniem, sugerującym dalsze części serii. Wszyscy ciekawi nowych przygód wilkena Woody’ego i jego przyjaciela Nata muszą uzbroić się w cierpliwość. Trzecia bowiem część serii, „Wilken. Czas złego wilka”, pojawi się na rynku najprawdopodobniej dopiero na jesień 2011 roku. 

Tagi: Wilken. Cyrk Półmroku, Wilken. Cyrk Półmroku recenzja, Wilken. Cyrk Półmroku książka, Di Toft Wilken. Cyrk Półmroku, Di Toft recenzja, Di Toft książka, Di Toft

Kup książkę Wilken. Cyrk Półmroku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wilken. Cyrk Półmroku
Książka
Inne książki autora
Wilken, t. 3. Czas złego wilka
Di Toft0
Okładka ksiązki - Wilken, t. 3. Czas złego wilka

Nat Carver i jego wierny przyjaciel, wilken Woody, dowiadują się, że ich śmiertelny wróg zwołuje bandę występnych wilkołaków. I to właśnie oni dwaj będą...

Wilken. Bracia krwi
Di Toft0
Okładka ksiązki - Wilken. Bracia krwi

Nat i jego ekscentryczni dziadkowie mieszkają w pobliżu dziwnego, nawiedzonego lasu. Nat marzy o psie, ale to stworzenie, które dziadek wynalazł...

Zobacz wszystkie książki tego autora