Recenzja książki: Witajcie w księgarni Hyunam-Dong

Recenzuje: Ewelina Olszewska

Książka Hwanga Bo Reum Witajcie w księgarni Hyunam-Dong skrywa o wiele więcej niż tylko opowieść o funkcjonowaniu księgarni i życiu jej pracowników. Z każdym rozdziałem powieść niesie wiele refleksji i mądrości, które zaskakują, intrygują i motywują.

Przyznam szczerze, że nie od początku poczułam klimat tej historii i dostrzegłam jej wartość. Powieść czyta się lekko i przyjemnie, całość otula niczym miękki kocyk, ale potrzeba nieco więcej czasu, by się w nią zaangażować i rzeczywiście zrozumieć, z czego wynika popularność tego tytułu. Subtelny przekaz, kilka prostych spostrzeżeń, odrobina refleksji i garść dobrych rad. Po lekturze czytelnik ma szansę uświadomić sobie, ta książka to coś więcej, niż tylko kolejna powieść obyczajowa.

Opowieść nie porywa od pierwszych stron. Jej urok i mądrość można zauważyć wraz z upływem kolejnych rozdziałów. Wtedy to mamy okazję lepiej poznać głównych bohaterów, zrozumieć ich rozterki, problemy, błędy. Mogłoby się wydawać, że spełnili marzenia, dobrze im się układa, nie oczekują od życia już więcej. Reum zaczyna jednak w nich czytać jak w otwartych księgach. Delikatnie i z wyczuciem wskazuje na drobne pęknięcia, których nie widać na pierwszy rzut oka, wskazując czytelnikom, że warto poszukać, co kryje się pod powierzchnią.

Witajcie w księgarni Hyunam-Dong to nieoczywista lektura, która wielokrotnie zaskakuje. Kiedy zagłębimy się w jej treść i poświęcimy jej więcej uwagi, można dostrzec wszystko to, co w innym przypadku może umknąć lub docenić drobiazgi, jakie pozornie nie mają większego znaczenia. Drobne smaczki i intrygujące niespodzianki. Podczas lektury da się zauważać subtelne nawiązania do kultury koreańskiej. Takich perełek można znaleźć w tej powieści o wiele więcej. Warto jednak odkrywać je samodzielnie podczas lektury

Biorąc pod uwagę ciężar kryjący się w sercach bohaterów powieści Witajcie w księgarni Hyunam Dong, jest to całkiem lekka i przyjemna lektura. Autorowi udało się to osiągnąć za sprawą przystępnego stylu i wybranego miejsca akcji. Zakątki księgarni, nawiązania do literatury, wątek parzenia kawy i możliwość „podglądania" klientów sprawiają, że całość nabiera lekkości, nie nuży i nie dłuży się.

Powieść Witajcie w księgarni Hyunam-Dong to historia dość prosta, a jednak dająca do myślenia i zwracająca uwagę czytelników na to, co rzeczywiście jest w życiu ważne. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Witajcie w księgarni Hyunam-Dong