Wojna w Jangblizji. W Tamtym 安iecie

ISBN: 978-83-7856-071-5
Doda/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 4.67 (3 g這s闚)

Przygoda w 鈍iecie Ludzkich

Tomasz Mann powiedzia kiedy, 瞠 Mie fantazj nie znaczy co sobie wymy郵a. To znaczy tworzy co z tego, co istnieje. Stwierdzenie to jest szczególnie prawdziwe w przypadku historii, które balansuj na granicy fikcji i rzeczywisto軼i, które – cho stworzone przez wyobra幡i – kryj w sobie odbicie realnego 鈍iata. Zazwyczaj za pomoc fantasmagorii mo瞠my nie tylko oderwa si od rzeczy przykrych, od smutku czy bólu, ale fantastyka jest tak瞠 znakomitym sposobem, aby ukaza pewne stany czy zachowania - szczególnie te, z których dotychczas nie zdawali鄉y sobie sprawy. Ewolucja, a tak瞠 post瘼 technologiczny, jaki mia miejsce w ostatnich latach, wykreowa nowe modele zachowa, które przyjmujemy jako pewnik, nad którymi si nie zastanawiamy, bezrefleksyjnie czyni帷 co, nawet kosztem innych. Dopiero spojrzenie na swoje czyny przez pryzmat innej osoby b康 dzi瘯i ukazaniu danego zachowania w kontek軼ie historii zmusza nas do refleksji i do zastanowienia si nad sob i nad 鈍iatem.

Odbicie 鈍iata ludzi, zachowanie niejednokrotnie zas逝guj帷e na pot瘼ienie, znajdujemy w powie軼i Wojna w Jangblizji. W Tamtym 安iecie. Historia spisana przez Agnieszk Steur, opublikowana nak豉dem wydawnictwa Poligraf, przenosi nas co prawda do innych 鈍iatów, istniej帷ych wy陰cznie w wyobra幡i autorki, a jednak bardzo zbie積ych z tym, co nas otacza. Mnogo嗆 wra瞠, które otaczaj czytelnika po wej軼iu w 鈍iat powie軼i, bod嬈ów pochodz帷ych od rozmaitych Rodzajów i emocji, zapiera dech w piersiach, wci庵aj帷 w skomplikowan histori, której akcja rozgrywa si niejako na dwóch p豉szczyznach. Powie嗆 jest znakomitym materia貫m do pracy z dzie熤i i m這dzie膨, dostarczaj帷 tematów do dyskusji dotycz帷ej miedzy innymi dyskryminacji, lojalno軼i czy ochrony 鈔odowiska. To czyni z niej lektur polecan nie tylko m這dym czytelnikom, ale i wszystkim, którzy potrafi za spraw historii Agnieszki Steur oraz w豉snej wyobra幡i wyruszy w dalek podró. Podró, której pocz徠ek wyznacza Wschodnia Wie瘸.

Zgodnie ze s這wami Królowej Zary Karmit Namin, od dwudziestu lat w豉dczyni Jangblizji, podleg豉 jej kraina to miejsce mlekiem i miodem p造n帷e. Nasz 鈍iat przypomina gigantyczny dysk zawieszony w przestrzeni. Niewidzialna si豉 utrzymuje nas w miejscu (…). Na pó軟ocy znajduje si pa雟two Owcowatych (…), a za nim le膨 Jeziora Pó軟ocy. Siedem zbiorników wodnych, chyba najpi瘯niejsze miejsce w naszym 鈍iecie. P造nni tam mieszkaj帷y zajmowali si ogrodnictwem wodnym (…). Ich tereny by造 p造waj帷ymi dywanami kwiatów – pisze Królowa, wspomnieniami z przesz這軼i rozpraszaj帷 mroki wie篡, w której zosta豉 uwi瞛iona oraz samotno嗆. Schwytana przez si造 Szmaragdowej Pani i umieszczona w celi chronionej zakl璚iem, mo瞠 jedynie próbowa zapisywa przesz這嗆 walcz帷 tym samym z niewiadom przysz這軼i. Mój 鈍iat to samotno嗆 i strach – mówi, zamartwiaj帷 si nie tylko o swój lud, ale równie o m篹a, który zagin掖 w Wielkiej Bitwie, jak równie o dzieci – ksi篹niczk Nan i ksi璚ia Roana. Z jej wspomnie dowiadujemy si nie tylko o zwyczajach czy polityce Jangblizji, ale równie o wrogu, który zaatakowa znienacka.

Mówi o niej Szmaragdowa Pani, cho nikt tak naprawd nie wie, sk康 dok豉dnie pochodzi. Prawdopodobnie jest Amfibiat, ale niewiele osób widzia這 j osobi軼ie – komunikuje si za po鈔ednictwem genera豉 Fladjusa, pi瘯nego i 鄉iertelnie niebezpiecznego Lotnego. Wiadomo jednak, 瞠 jej pot璕a jest nieograniczona. W Wielkiej Bitwie w 4128 roku poleg這 tysi帷e jangblizja雟kich wojowników, pod jej panowaniem s wszystkie ludy w Zachodniej i Po逝dniowej krainie, za pozostali, którzy nie przeszli na jej stron, s zmuszeni kry si po lasach, b康 tak jak Myszowaci – pod ziemi.

Trosk Królowej przysparzaj tak瞠 nieznane losy jej m篹a – cho my wiemy, 瞠 wraz ze swoim genera貫m, Psowatym Madim Madilusem król Taro trafia do Tamtego 安iata. Tu tak瞠 zostaj umieszczone dzieci królowej, przeniesione w rzekomo bezpieczne miejsce w trakcie zmaga wojennych. Mieszkaj one z Koniowatym Maratonusem i Owcowat Irys oraz ich wiernym przyjacielem Fitelisem i wspólnie b璠 musia造 stawi czo豉 nowej rzeczywisto軼i. Ta za w mniemaniu Jangblizjan jest pe軟a zagadek i skomplikowanych regu, których wszyscy b璠 musieli si nauczy. Przekonani, 瞠 s jedynymi mieszka鎍ami Jangblizji, b璠 musieli równie pozna bolesn prawd o polityce swojego kraju, o rz康ach ojca i o zes豉niach, jakie od lat maj miejsce, a tak瞠 o zakazie 陰czenia si w pary przez istoty ró積ych gatunków.

W Tamtym 安iecie, po鈔ód Ludzkich, którzy niejednokrotnie dzia豉j irracjonalnie, niemoralnie i nieetycznie, dzieci b璠 musia造 nie tylko si zadomowi, ale równie przekonaj si, jak wiele odcieni mo瞠 mie prawda oraz jak 豉two jest wyda na kogo wyrok i skrzywdzi go tylko dlatego, 瞠 jest inny, 瞠 ma marzenia, 瞠 kocha. Metamorfoz przejd nie tylko dzieci (które zreszt doskonale si aklimatyzuj w tym nieznanym, ale ciekawym 鈍iecie), ale równie król Taro, który b璠zie musia dokona rachunku sumienia i przyzna, 瞠 zbyt szybko przyzwyczai si do my郵enia o miesza鎍ach jak o wynaturzonych stworzeniach, których nale篡 si pozby.

Czy jednak nie jest zbyt pó幡o na takie refleksje? Czy król ma jeszcze szans powróci do swojego królestwa? Jakie niebezpiecze雟two czyha na dzieci i czy rzeczywi軼ie pochodzi ono z ich rodzimej krainy? Na te pytania poszuka musimy odpowiedzi w powie軼i Agnieszki Steur, cho Wojna w Jangblizji to dopiero pierwsza cz窷 przygody i pasjonuj帷ej podró篡, w któr zabiera nas autorka.

W ksi捫ce króluje prostota przekazu. Nie znajdziemy tu skomplikowanej formy, równie sama konstrukcja fabu造 jest do嗆 schematyczna. Jest w tym jednak pewien urok, polegaj帷y cho熲y na tym, 瞠 ksi捫k mo積a poch這n望 bardzo szybko, nie ma równie problemu z interpretacj zachowa Ludzkich. W Tamtym 安iecie odnajdziemy równie portret nas samych, ludzi, dla których Internet czy bankowo嗆 elektroniczna to cz窷 codzienno軼i, podobnie jak niszczenie przyrody. Zderzenie ró積ych kultur (i 鈍iatów) staje si okazj do wymiany informacji pomi璠zy ksi捫璚 par a ich nowymi przyjació軛i – Dawidem i jego siostr. To w豉郾ie to odniesienie do realnego 鈍iata sprawia, 瞠 zarówno wydarzenia opisane na kartach powie軼i, jak i jej bohaterowie, a szczególnie ksi捫皻a, s nam szczególnie bliscy. Dlatego ci, którzy si璕n po ksi捫k Agnieszki Steur, wyczekiwa b璠 ukazania si kolejnego tomu historii, ciekawi, jakie rozwi您ania problemów królewskiej pary i ich dzieci planuje autorka. Zatem - do zobaczenia w Tamtym 安iecie.

Kup ksi捫k Wojna w Jangblizji. W Tamtym 安iecie

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Wojna w Jangblizji. W Tamtym 安iecie
Inne ksi捫ki autora
Wojna w Jangblizji. W Domu
Agnieszka Steur0
Ok豉dka ksi您ki - Wojna w Jangblizji. W Domu

Gdy ksi篹niczka Nana budzi si w Jangblizji, s康zi, 瞠 najtrudniejszy etap podró篡 ma ju za sob. Nareszcie wróci豉 do domu. Szybko jednak...

Wojna w Jangblizji. We wn皻rzu
Agnieszka Steur0
Ok豉dka ksi您ki - Wojna w Jangblizji. We wn皻rzu

Jak wygl康a 鈍iat, gdy wojna si ko鎍zy? Co dzieje si z bohaterami, gdy odg這sy walki cichn? Czy wygrana z wrogiem jest gwarancj „篡li d逝go i...

Recenzje miesi帷a
M鎩 Wielki Tydzie