Wojna w Jangblizji. W Domu

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2014-07-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7856-231-3
Liczba stron: 480

Ocena: 0 (0 głosów)

Gdy księżniczka Nana budzi się w Jangblizji, sądzi, że najtrudniejszy etap podróży ma już za sobą. Nareszcie wróciła do domu. Szybko jednak przekonuje się, że dopiero teraz wyzwania zaczynają się piętrzyć a każdego dnia życie jej i przyjaciół będzie narażane na coraz większe niebezpieczeństwa. Ojczyzna nie jest już taka, jaką księżniczka zapamiętała. Wojna, trwająca od ponad roku, wyniszcza kraj i zadaje śmierć istotom.

Nana bardzo szybko doświadcza, że właściwe wybory nie zawsze są łatwe a konsekwencje nieuniknione. Wraz z przyjaciółmi przemierza pogrążoną w wojnie ojczyznę, aby dotrzeć do ukrywających się w lasach sprzymierzeńców. Każdy kolejny krok jest dla nich próbą siły, przyjaźni i lojalności.

Tymczasem pozostający w Tamtym Świecie książę Roan całą uwagę poświęca poszukiwaniom ojca. Spotyka wielu wygnanych Jangblizjan i poznaje ich nietuzinkowe historie. Razem planują powrót do Jangblizji.

"Wojna w Jangblizji. W domu" to kolejne spotkanie z niezwykłymi istotami z Jangblizji, których walka o wolność będzie trwać jeszcze bardzo długo. To także pełna emocji konfrontacja dwóch światów, których mieszkańcy nie wiedzą, że łączy ich tak wiele i że od lat mają ogromny wpływ na wspólne losy.

Agnieszka Steur -pochodzi z Wałbrzycha. Od lat mieszka w Holandii.
Swoje doświadczenia emigracyjne i pasję do dwujęzyczności przeniosła na karty powieści fantasy. Absolwentka Uniwersytetu Amsterdamskiego. Od lat rzeczniczka nauki języka polskiego dzieci urodzonych i wychowywanych w polsko-holenderskich rodzinach. Autorka licznych publikacji na temat dwujęzyczności. Wielokrotnie nagradzana za twórczość literacką. Otrzymała m.in. wyróżnienie w konkursie o nagrodę marszałka senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt. „Polacy na ścieżkach świata – blaski i cienie”(2008).

Dotąd ukazały się: „Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie”(2012), „Słowa do użytku wewnętrznego. Voedsel voor de ziel”(2013)

Kup książkę Wojna w Jangblizji. W Domu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2015-01-23, Przeczytałem,
Lepszy świat trzeba sobie wywalczyć  Światy równoległe, między którymi istnieją przejścia. Zamieszkujące je istoty - inne, ale zarazem w pewien sposób podobne. To podstawowy pomysł Agnieszki Steur na cykl Wojna w Jangblizji. Do tego solidna domieszka idei ekologicznych, antywojennych, utopijnych. Całość ubrana w barwną, przykuwającą oko, choć niezbyt wyrafinowaną literacką szatę.Drugi tom cyklu, zatytułowany W domu, kontynuacja W Tamtym Świecie rozgrywa się w obu rzeczywistościach. W Jangblizji ogarniętej wojną oraz w świecie ludzi, zwanym przez Jangblizjan Tamtym Światem. Ma dwa zasadnicze wątki i kilka mniej rozbudowanych, w tym dotyczący uwięzionej w wieży królowej Zary. Towarzyszymy zatem naprzemiennie księżniczce Nanie i jej przyjaciołom, zarówno ziemskim, jak i pochodzącym z jej świata, jak również bratu Nany, księciu Roanowi. Księżniczce wraz z rodzeństwem, Ewą i Dawidem, udaje się przejść z Tamtego Świata do Jangblizji. Podążający ich śladem Obsydian ma mniej szczęścia. Przenosząc się z Tamtego Świata, niespodziewanie trafia w inne miejsce w Jangblizji, wprost w ręce żołnierzy Szmaragdowej Pani. Nana szybko orientuje się, że musi podjąć się trudnej dla niej roli przywódczyni powstańców przygotowujących się do walki ze znienawidzonym wojskiem pustoszącym ich kraj. Książę Roan również chce wrócić do swojego ogarniętego pożogą kraju, by stanąć do walki ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wojna w Jangblizji. W Domu

"Wojna wygląda ładnie i kolorowo tylko w książkach".


W pierwszym tomie tej serii otrzymałam przedsmak tego, jak wygląda alternatywny świat Jangblizji, którego pogłębionej analizy byłam niezmiernie ciekawa. Grubość drugiego tomu wskazywała na to, że autorka rozbudowała w nim świat przedstawiony, pokazując czytelnikowi nieograniczoną moc swojej wyobraźni. I tak w istocie było.

Agnieszka Steur pochodzi z Wałbrzycha. Jest polonistką, nauczycielką, badaczką języka, pisarką, dziennikarką i felietonistką. Ukończyła Uniwersytet Amsterdamski, jest żoną i mamą mieszkającą w Holandii. Zagorzała zwolenniczka nauki języka polskiego dzieci urodzonych i wychowanych w polsko-holenderskich rodzinach. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień.

Księżniczka Nana wraz ze swoimi przyjaciółmi, przeniosła się z powrotem do świata Jangblizji. Jej ojczyzna nie jest już jednak tą samą krainą, gdyż wojna trwa nadal i na każdym kroku natknąć się można na niebezpieczeństwo. Tymczasem Roan, znajdujący się w ludzkim świecie, szukając nadal ojca, poznaje innych Jangblizjan.

Akcja drugiej części serii Agnieszki Steur toczy się dwutorowo, gdyż autorka przeplata między sobą losy Nany w Jangblizji oraz Roana na Ziemi. Zabieg taki potęguje ciekawość czytelnika, gdyż kończące się kolejne rozdziały z ważnymi dla bohaterów, wydarzeniami, podsycają apetyt na więcej. Poza tym, takie swoiste przechodzenie z jednego świata do drugiego, urozmaica lekturę, nie pozwalając poczuć znużenia.

"Wojna w Jangblizji. W domu" to jednak przede wszystkim, głęboko rozbudowany poprzez opisy świat Jangblizji, który będąc niezwykle kolorowym, zafascynował mnie panującymi w nim zasadami. W pierwszej części otrzymałam bowiem jedynie ogólny zarys funkcjonowania tej krainy, w związku z czym liczyłam więc na to, że druga zaspokoi mój apetyt. I tak się stało, gdyż Agnieszka Steur popuściła wodze swojej fantazji i przybliżyła mi Jangblizję w jej najmniejszym szczególe. W fabule poznałam nowych mieszkańców tej krainy, czy też dowiedziałam się o istnieniu mieszańców, którzy wykluczeni poza nawias jangblizjańskiego społeczeństwa, mogą się w końcu ujawnić. Przemierzanie tego świata wraz z bohaterami i poznawanie jego mieszkańców oraz zasad w nim panujących, okazało się świetną przygodą.

Druga część to także dające się odczytać analogie i nawiązania do zasad panujących w naszym społeczeństwie. Wbrew pozorom bowiem, Jangblizja posiada wiele wspólnych punktów z naszym światem. Wykluczenie społeczne, brak otwarcia na zmiany, czy też wewnętrzne walki to zjawiska, które znamy z własnego podwórka. Płaszczyznę tę zauważy z pewnością starszy czytelnik i być może skłoni go ona do chwilowej refleksji nad kondycją naszego społeczeństwa.

W drugim tomie nie mogło także zabraknąć ilustracji, które pierwszej części dodały uroku i pozwoliły pobudzać wyobraźnię czytelnika. Cieszę się, że w kontynuacji nie zabrakło tego elementu. Autorka narobiła mi także ochoty na smażone kwiaty.

Myślę, że do lektury "Wojny w Jangblizji. W domu" nie muszę zachęcać czytelników, którzy poznali pierwszy tom tego cyklu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście czytać tę serię od początku, gdyż liczne nawiązania do pierwszego tomu, mogą stanowić dla czytelnika nie lada problem.


Link do opinii
Inne książki autora
Wojna w Jangblizji. We wnętrzu
Agnieszka Steur0
Okładka ksiązki - Wojna w Jangblizji. We wnętrzu

Jak wygląda świat, gdy wojna się kończy? Co dzieje się z bohaterami, gdy odgłosy walki cichną? Czy wygrana z wrogiem jest gwarancją „żyli długo i...

Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie
Agnieszka Steur0
Okładka ksiązki - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

Królowa Zara jest przerażona, gdy wybucha w Jangblizji wojna. Jej dzieci, Roan i Nana, powierzone Owcowatej Irys, chronią się w Tamtym Świecie –...

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje