Recenzja książki: Wszyscy pójdziemy do nieba?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd (Hbr 9,27), a wyrok sądu będzie nieodwołalny. Książka Wszyscy pójdziemy do nieba? wyjaśniając trudne sprawy dotyczące czasów ostatecznych, próbuje przekonać czytelnika o autentyczności nauki, która przez Kościół katolicki została podana do wierzenia.

Ponieważ następujące po doczesnym pielgrzymowaniu życie będzie trwać wiecznie, warto mieć pewność, którą drogą iść, by móc zająć przygotowane dla nas miejsce w niebie. Rozpoczynając swoje rozważania, Fabrice Chatelain ustosunkowuje się do zmartwychwstania Chrystusa (Apostołowie widzieli i dotykali Pana, o czym zaświadczają). Dowodzi, że Bóg, który jest Miłością, z miłości stworzył świat (Księga Rodzaju jedynie metaforycznie opisuje stworzenie świata), a człowieka do miłości uzdolnił. Omówione przez autora zagadnienia: pokusy nieprzyjaciela (grzech pierworodny) i upadłego anioła (symbolizowany przez węża) pozwolą czytelnikowi docenić przyjście na świat Zbawiciela, rozdziały poświęcone życiu Świętej Rodziny oraz publicznej działalności Chrystusa stanowią przypomnienie treści poznanych podczas katechezy, natomiast kwestie związane z paruzją, zmartwychwstaniem ciała i sprawiedliwym sądem bezpośrednio nawiązują do tytułu książki.

Treść publikacji Wydawnictwa Promic bogata jest w owocne przemyślenia. Zadowolą czytelnika wyważone refleksje dotyczące sakramentów, modlitwy i liturgii, kierownictwa duchowego, życia parafialnego, a także władzy, przyjemności oraz żądzy posiadania dóbr tego świata. Niektóre zagadnienia przedstawione zostały w postaci pytań i odpowiedzi (piekło, spowiedź, świętość). To jeszcze nie wszystko: Jakie pułapki zastawia demon, aby oddalić człowieka od Boga? Co to znaczy być chrześcijaninem? Czy można ukochać na zapas? No i czy poza Kościołem nie ma zbawienia? I na te pytania czytelnik odnajdzie odpowiedzi.

By uwiarygodnić doktrynę dotyczącą czasów ostatecznych, Fabrice Chatelain w swoich rozważaniach przytacza podłoże biblijne, stanowisko Tradycji oraz Magisterium Kościoła. Nie brakuje w lekturze fragmentów Pisma Świętego Starego- i Nowego Testamentu (wraz z siglami), odwołań do dokumentów soborowych, kanonów synodalnych, edyktów, wypowiedzi papieskich oraz Ojców Kościoła, passusów z ksiąg liturgicznych. Specjalistyczna treść przedstawiona została w prosty sposób, językiem całkowicie zrozumiałym, nawet przez czytelnika bez teologicznego przygotowania. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, autor zaznacza, w jakich kwestiach Kościół nie wypowiedział się oficjalnie. Pomocne są wcięcia w tekście oraz przypisy dolne, które oprócz pozycji bibliograficznych, pełnią również rolę wyjaśniającą.

Ponieważ konsekwentny w swoich zamierzeniach Bóg stworzył nas do życia wiecznego, wszyscy jesteśmy nieśmiertelni. Czy w takim razie Wszyscy pójdziemy do nieba? Odpowiedź znajduje się w zasięgu naszych możliwości, bo to od nas samych zależy, w jakim stanie zmartwychwstaniemy (do życia wiecznego czy na wieczne potępienie).

Kup książkę Wszyscy pójdziemy do nieba?

Zobacz opinie o książce Wszyscy pójdziemy do nieba?