Recenzja książki: Wyklęta

Recenzuje: Joanna Żelazny

Tajemnice, konspiracje, burzliwe emocje… To tylko część wrażeń, jakie niesie lektura Wyklętej - nowej serii Joss Stirling, która podbiła serca czytelników sagą o braciach Benedictach.

Rezolutna nastolatka Raven Stone, wychowywana przez ukochanego dziadka po stracie rodziców, uczęszcza do elitarnej szkoły, o której marzą setki dzieciaków. Jednak nawet wystrój wytwornego zamku z odrobiną nowoczesności, arystokratyczne maniery czy najwyższy poziom zapewnianej edukacji nie są w stanie zrekompensować poczucia samotności, towarzyszącego dziewczynie w nowym semestrze. Brak najbliższej przyjaciółki oraz nienawiść ze strony szkolnej elity nie ułatwiają życia Raven. Do czasu, gdy na horyzoncie pojawia się dwóch przystojnych i tajemniczych chłopców - Joe Monster i Kieran Storm, wydaleni z poprzedniej szkoły. Miotając się pomiędzy fascynacją nowymi uczniami oraz martwieniem się o los zaginionej przyjaciółki, Raven nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji znajomości z intrygującym Kieranem.

Wyklęta idealnie ukazuje okrucieństwo i hierarchię panujące wśród nastolatków. Gardzenie niezamożnymi, niepopularnymi i nieśmiałymi rówieśnikami, nie mające podstaw konflikty oraz groźby rzucane z ukrycia świetnie oddają okrutną rzeczywistość, z którą mierzyć się musi większość dzieciaków. Momentami obraz ten przypomina fabułę amerykańskiego filmu o rozpieszczonych, bogatych nastolatkach, które pod maskami bezlitosnych katów skrywają niskie poczucie własnej wartości i lęk.

Postaci stworzone przez Joss Stirling reprezentują różne wartości i typy osobowości. Historia opowiedziana z perspektywy kilku bohaterów pozwala na samodzielne dokonanie oceny opisywanych sytuacji oraz stworzenie własnej interpretacji niektórych wątków. I choć pewne rozwiązania fabularne są możliwe do przewidzenia, nie umniejsza to przyjemności wynikającej z lektury.

Wartka akcja, tajemniczy atmosfera i napięcie budowane ze strony na stronę sprawiają, że Wyklęta wyróżnia się wśród najnowszych powieści młodzieżowych. Fascynujące umiejętności bohaterów, szereg wrażeń związanych z głównym wątkiem oraz historia intrygującego uczucia, rodzącego się między bohaterami - wszystko to sprawia, że Wyklęta to książka, którą pochłania się w jeden wieczór!

Tagi: Wyklęta, Wyklęta recenzja, Wyklęta książka, Joss Stirling Wyklęta, Joss Stirling recenzja, Joss Stirling książka, Joss Stirling

Kup książkę Wyklęta

Zobacz opinie o książce Wyklęta
Książka
Wyklęta
Joss Stirling
Jak cię wykraść, Phoenix?
Joss Stirling0
Okładka ksiązki - Jak cię wykraść, Phoenix?

Jak cię wykraść, Phoenix? to elektryzująca i wybuchowa powieść o braciach Benedictach. Phoenix należy do gangu złodziei o paranormalnych zdolnościach....

Naznaczona
Joss Stirling0
Okładka ksiązki - Naznaczona

Szesnastoletnia Kate wie, jak zniknąć i zatrzeć po sobie wszelkie ślady. Tym razem stała się jednak mimowolnym świadkiem tragedii. Musi ukryć się przed...

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix