Recenzja książki: Wysłannik śmierci

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

W pracy policjanta czasem trudno zachować zimną krew. Zwłaszcza gdy sprawa, nad którą się pracuje, okazuje się pośrednio dotyczyć prywatnych dramatów śledczego. W takiej sytuacji swojego głównego bohatera, Bernarda Granderę, stawia w powieści Wysłannik śmierci Mariusz Leszczyński.

recenzja Wysłannik śmierci

Kiedy policja odkrywa w Wiśle zwłoki młodej kobiety, przybyli na miejscu śledczy. Od razu pewni są, że trafiła im się sprawa niełatwa. Nic więc dziwnego, że wkrótce o pomoc poproszony zostaje doświadczony komisarz Grandera. Problem w tym, że policjant wciąż nie pogodził się z utratą córki, która zaginęła przed rokiem.

Powrót do pracy nie jest łatwy, jednak wraz z rozwojem śledztwa Grandera coraz bardziej angażuje się w sprawę. Wkrótce zaś komisarz zaczyna łączyć wątki swojego nowego śledztwa z zaginięciem córeczki. Osobista motywacja napędza Granderę, jednak czy nie zaszkodzi obu tym sprawom?

W powieści Wysłannik śmierci przedstawiona zostaje zawiła sprawa kryminalna, w której brak czarno-białych bohaterów.Nie ma w niej postaci jednoznacznie dobrych i złych, autor za sprawą fabuły swojej powieści podkreśla, że  w każdym człowieku drzemie cząstka zła. Od nas zależy zaś, czy będziemy w stanie nad nią zapanować.

Leszczyński, tworząc swojego głównego bohatera, korzysta z wielu klisz znanych z prozy gatunkowej. Choć więc Bernard Grandera jest doświadczonym śledczym, to jednocześnie zmaga się z własnymi demonami w postaci uzależnienia, problemów z agresją, ale także nieciekawą przeszłością rodzinną.

Wątek rodzinny przywołuję zresztą nie bez przyczyny – Leszczyński w swojej powieści szeroko zarysowuje relacje rodzinne głównego bohatera, co w powieściach kryminalnych nie zdarza się często. Autor tworzy skrajny obraz rodziny, dla której litera prawa, paradoksalnie, zdaje się nie mieć żadnego znaczenia.

Leszczyński stosuje metodę zaciemniania fabuły poprzez nagromadzanie kolejnych szokujących zwrotów akcji – zbrodni i odkryć śledczych, ale także podsuwania kolejnych informacji o Granderze. W efekcie intryga Wysłannika śmierci okazuje się bardzo złożona.

Autor powieści nie stroni od brutalności. Drastyczne i szczegółowe opisy zbrodni mogą z pełną mocą zadziałać na bardziej wrażliwych czytelników.

Powieść Mariusza Leszczyńskiego łączy elementy klasycznego kryminału, powieści sensacyjnej oraz thrillera. Obok szokujących wątków, autor skupia się także na warstwie psychologicznej bohaterów.

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Wysłannik śmierci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wysłannik śmierci
Książka
Wysłannik śmierci
Mariusz Leszczyński ;
Inne książki autora
Bez litości i przebaczenia
Mariusz Leszczyński0
Okładka ksiązki - Bez litości i przebaczenia

Seria brutalnych zabójstw kobiet zdaje się nie mieć końca. Prowadzone przez detektywa Cane'a śledztwo utknęło w martwym punkcie, a ofiar wciąż przybywa...

Krocząc wśród cierni
Mariusz Leszczyński0
Okładka ksiązki - Krocząc wśród cierni

William, dwudziestotrzyletni syn Johna Baxtera, angielskiego biznesmena, mieszka koło Londynu w miasteczku Winchester, wiodąc frywolne życie bawidamka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy