Recenzja książki: Wyśnione życie

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Rozważania na temat alternatywnej rzeczywistości, świata, w którym moglibyśmy żyć, gdybyśmy podjęli inną decyzję w przeszłości, stanowią inspirację dla wielu pisarzy i scenarzystów. Jest to nośny temat i daje on twórcy wiele możliwości. Podjęła go także w swojej debiutanckiej, ale bardzo udanej jak na debiut powieści Cynthia Swanson. Przeniosła akcję do przełomu lat 1962/1963, co samo w sobie było już trudnym wyzwaniem, trzeba było bowiem zadbać o realizm i mnóstwo detali charakterystycznych dla tej epoki. Akcja powieści toczy się w Denver jesienią i zimą w ciągu kilku przełomowych w życiu bohaterki miesięcy.

Kitty jest samotną trzydziestolatką, co w tamtych czasach stawia ją z miejsca na przegranej życiowo pozycji. Wspólnie ze szkolną przyjaciółką prowadzi małą księgarnię „Dwie siostry”. Losy sklepu także wydają się przesądzone. Są to bowiem czasy, w których handel i życie towarzyskie miast przenosi się do wielkich centrów handlowych budowanych na prowincji. Zjawisko, które w Polsce pojawiło się pół wieku później.

Kitty wiedzie szczęśliwe życie, ma kochających rodziców, którzy właśnie odbywają podróż życia na Hawajach, wierną przyjaciółkę, pogodziła się też z rozstaniem z niewiernym narzeczonym. Spokój codziennej egzystencji, wypełnionej prowadzeniem interesu, zaburzają tylko niepokojące sny. Niemal każdej nocy kobieta przenosi się do idealnego świata, w którym jest żoną cudownego mężczyzny i matką trojaczków. Wiedzie doskonały żywot pani domu z przedmieść, ma służącą, pięknie urządzony dom, znajomych na poziomie i elegancką garderobę. A więc wszystko to, czego nie posiada w realnym życiu. Sny z czasem stają się coraz bardziej realistyczne, zaczynając wypierać to, co do tej pory wydawało się prawdziwe. Problem jednak w tym, że z pozoru idealne życie okazuje się pełne bólu, z którym nie tak łatwo sobie poradzić.

Autorka porusza bardzo trudną kwestię wychowania dziecka chorego na autyzm. W tamtych czasach uważano, że przyczyną choroby jest chłód matki i podświadome odrzucenie dziecka już na samym początku. Bardzo trudno pogodzić się z tak wielkim poczuciem winy. Oparciem dla bohaterki jest cudowny mąż – Lars, który mógłby zostać wystawiony w muzeum, by wszyscy mężczyźni mogli brać z niego przykład. Pod warunkiem, że chodzą po muzeach, by szukać wzorców męskości.

Trzeba przyznać, że mimo momentów ckliwości, całość jest bardzo dobrze skomponowana. Autorka potrafi manipulować ciekawością czytelnika, trzymając go w napięciu niemalże do końca. Na uwagę (i oklaski) zasługuje także dbałość o szczegóły, które budują wiarygodną przestrzeń dla bohaterów. Bohaterka uwielbia książki, które są obecne w powieści bardzo mocno, także jako element funkcjonowania rynku księgarskiego (tu też można się wiele nauczyć). Biorąc pod uwagę liczne zalety Wyśnionego życia, można z niecierpliwością spodziewać się ekranizacji.

Kup książkę Wyśnione życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wyśnione życie
Książka
Wyśnione życie
Cynthia Swanson
Inne książki autora
Szklany las
Cynthia Swanson0
Okładka ksiązki - Szklany las

Tajemnica rodziny Glassów Wisconsin, lata 60. Angie Glass ma dwadzieścia jeden lat i wiedzie szczęśliwe, spokojne życie z kochającym mężem Paulem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy