Szklany las

Tajemnica rodziny Glassów

Wisconsin, lata 60. Angie Glass ma dwadzieścia jeden lat i wiedzie szczęśliwe, spokojne życie z kochającym mężem Paulem i malutkim synkiem. Jeden telefon zmienia jej życie na zawsze. Siedemnastoletnia bratanica Paula przekazuje im tragiczne wieści.

Jej ojciec Henry został znaleziony martwy pod domem, a matka Silja zniknęła bez śladu. Angie i Paul rzucają wszystko i przybywają do małego miasteczka w stanie Nowy Jork, aby zaopiekować się dziewczyną. Wprowadzają się do pięknego i nowoczesnego domu Henry'ego na skraju lasu.

Nastoletnia Ruby Glass zachowuje się dziwnie i nie potrafi zaakceptować młodej ciotki, która chce ją wesprzeć w trudnych chwilach. Angie czuje, że rodzina Glassów skrywa mroczne tajemnice. Wkrótce przekona się, jak niewiele wiedziała nie tylko o nich, ale również o mężczyźnie, którego poślubiła.

__

O autorce

Cynthia Swanson - bestsellerowa autorka ,,The New York Times" i ,,USA Today". Zwyciężczyni nagrody WILLA 2016 dla literatury historycznej. Z wykształcenia projektantka wnętrz, z pasji - pisarka. Oba te zajęcia - design i powieści są jej wielką miłością. Mieszka z rodziną w Denver w Kolorado. Jej debiutancka książka ,,Wyśnione życie" trafi również na ekrany kin z Julią Roberts w roli głównej.

Informacje dodatkowe o Szklany las:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2019-04-24
Tytuł oryginału: The Glass Forest

Tagi: Stany Zjednoczone Ameryki (USA)

Kup książkę Szklany las

Szklany las - opinie o książce

Avatar użytkownika - eddieegger
eddieegger
Przeczytane:2019-05-19,

"Szklany las" C. Swanson to jedna z najlepszych książek jakie w ostatnim czasie przeczytałam.
To thriller psychologiczny, który swoim nieco mrocznym klimatem przypomina mi doskonale znane "Ostre przedmioty". Tutaj też zachowanie i postawy bohaterów trzymają w napięciu i przerażają.
Szczerze przyznam, że na początku nie było nam całkiem po drodze. Przeczytanie pierwszych 50 stron było dla mnie trudne. Nie potrafiłam się wczuć i odkładałam książkę na półkę. Wciągnęłam się jednak momentalnie i przepadłam. Nagle nie potrafiłam się już oderwać od tej historii.
Opowiada ona o 21-letniej Angie - młodej mamie i szczęśliwej żonie dużo starszego Paula. Angie z dnia na dzień zostaje rzucona na głęboką wodę - musi zająć się nie tylko domem i synem, ale także 17-letnią bratanicą męża, która w tajemniczych okolicznościach została opuszczona przez rodziców. Brat Paula prawdopodobnie popełnił samobójstwo, a matka nastoletniej Ruby zniknęła bez śladu. Angie wyrusza z mężem i synkiem na ciężką dla całej rodziny wyprawę. Wprowadza się do szklanego domu w środku lasu i próbuje wesprzeć męża i jego bratanicę w trudnych chwilach. Z każdym dniem zaczyna dostrzegać coraz więcej tajemnic skrywanych przez męża i jego bliskich - czy mroczne sekrety Glassów mają jakiś związek z ostatnimi wydarzeniami?
Książka zdecydowanie trzyma w napięciu, a sama fabuła sprawia, że chcemy poznać więcej szczegółów z życia bohaterów. Poznajemy je z trzech perspektyw - Angie, nastoletniej Ruby i zaginionej matki dziewczyny - Silji. Jest to ciekawy zabieg, ponieważ w emocjonujący sposób doświadczenia bohaterów splatają się w jedną całość.
Ta książka jest rewelacyjna. Polecam ją wszystkim lubiącym thrillery psychologiczne. Daję jej bardzo wysoką notę!

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2019-05-19,

Szklany las to zdecydowanie mocna literatura - chociaż być może sam początek o tym nie zaświadcza. W miarę jednak upływu stron czytelnik zauważa, jak akcja rozpędza się. Pojawia się z chwili na chwilę coraz więcej emocji, napięcia i tajemniczości. Ta zaś nasila się i sprawia, że od lektury ciężko się "oderwać".
    Poszczególne rozdziały to historie, charakterystyka życia określonych bohaterów powieści. Autorka zastosowała tu zabieg retrospekcji. Powraca bowiem do wspomnień i wydarzeń z przeszłości. Jest to konieczne, aby dokładnie zaznajomić czytelnika z pewnymi faktami i tym samym pozwolić mu na podjęcie własnego śledztwa.
Czytając zatem, na myśl nasuwają nam się konkretne wnioski. I w momencie, jak już niemalże jesteśmy pewni rozwiązania - pojawia się kolejny zakręt, który niweluje nasze podejrzenia.
      Pozwólcie, że nieco przybliżę fabułę i tym samym zachęcę Was do czytania.

Młodziutka mama Angie z synem Pi Dżej'em i mężem Paul'em wiodą spokojne, szczęśliwie życie. Jeden telefon - od bratanicy Paula - zmienia wszystko. Ruby przekazuje bowiem informację, że jej ojciec nie żyje, a matka zaginęła. Nastolatka została sama, więc rodzina Glass'ów poczuwa się do obowiązku jej pomóc. Po przybyciu na miejsce Angie zaczyna dostrzegać dziwne zachowanie zarówno jej męża, jak i Ruby. Pojawia się coraz to więcej zagadek i tajemniczych zachowań. Jedno jest pewne skrywany przez Glass'ów sekret na zawsze odmieni życie bohaterów. Pod warunkiem, że wyjdzie na jaw...

Przeczytawszy Szklany las  uważam, że książka byłaby dobrą kanwą pod film. Sama sceneria: mroczny las, stojący tam dom, bohaterowie, którzy swym zachowaniem doskonale wpasowują się w ten cały dziwny klimat - sprawiają, że czytelnik niejednokrotnie wstrzymuje oddech z przerażenia. Obraz jeszcze bardziej mógłby nasilić taki odbiór.
     Zachęcam bardzo do przeczytania . Emocje towarzyszące atmosferze "grozy" - gwarantowane. Im dalej w las tym większe napięcie...

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak dobrze znasz swoich najbliższych? Czy wiesz wszystko o osobie, z którą idziesz przez życie?

Każdy z nas skrywa sekrety, mniejsze lub większe, o których nie mówi nikomu.

Angie jest szczęśliwą mężatką i matką maleńkiego Pi Dżeja. Jej mąż to przystojny, ciepły człowiek o artystycznej duszy, dla którego rodzina jest oczkiem w głowie. Ale, czy na pewno?

Gdy bratowa opuszcza rodzinę, a jego brat popełnia samobójstwo, Paul wraz z rodziną jedzie wesprzeć ich nastoletnią córkę Ruby. Okazuje się, że nie wszystko jest takie na jakie początkowo wygląda. Gdy sekrety rodzinne zamiatane pod dywan wychodzą na jaw, Angie przekonuje się, że szczęście rodzinne jest jedynie pozorem, a jej życie może być zagrożone.

Książka mocno trzymająca w napięciu, mimo niespiesznie toczącej się akcji. Przedstawiająca historię trzech kobiet - Angie, Silje i jej córki Ruby, uwikłanych w związki z psychopatami. Mroczna, intrygująca i niepokojąca, bo pokazuje, że tak naprawdę nie można poznać nikogo, może nawet samego siebie.

Avatar użytkownika - zaczytana_opisan
zaczytana_opisan
Przeczytane:2019-04-29, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Angie to młoda mama i żona Paula. Para wiedzie szczęśliwe i spokojne życie, aż pewnego dnia bohaterka odbiera telefon od Ruby, bratanicy męża. Dziewczyna dzwoni ze straszą informacją, która na zawsze zmieni życie rodziny Glassów. Bowiem ojciec Ruby został znaleziony martwy, a matka pozostawiając tylko krótki list, zniknęła. Angie i Paul postanawiają przyjechać do rodzinnego domu Ruby, aby być z nią i wspierać w tym trudnym czasie. Wraz z przyjazdem Angie zaczyna zauważać dziwne zachowanie męża i jego bratanicy. Bohaterka ma wielki mętlik w głowie, a z każdym dniem przybywa coraz więcej pytań. Nic co z początku wydawało się proste, niestety takie nie jest. Coraz więcej niewiadomych, tajemnic, odkryć, które sprawiają, że Angie sama nie wie komu może wierzyć. Co tak naprawdę skrywa rodzina Glassów?

"Szklany las" to lektura względem, której miałam pewne oczekiwania. Opis bardzo mnie zaintrygował, ale niestety sama lektura mnie rozczarowała. Akcja, która bardzo się ciągła i tak naprawdę do samego końca nie mogłam się w nią wkręcić. Liczyłam na dawkę wielkich emocji, które będą trzymać w napięciu i z każdą kolejną stroną nabierać większego rozmachu, ale niestety nic takiego nie miało miejsca. Jedynie bohaterowie zostali dość ciekawie przedstawienie. Szczególnie postać Ruby bardzo mi się spodobała, taka tajemnicza, cicha, trochę straszna bohaterka, która intrygowała swoją postawą. Historia, w której jest pełno tajemnic, przez co łatwo się w tym wszystkim pogubić. Wszystko co z pozoru wydawało się łatwe nagle okazuje się czymś niezwykle skomplikowanym, na co potrzeba więcej czasu, aby zdołać to rozpracować. Książka, która niestety nie zdobyła moje serca, a bardzo żałuję, bo zapowiadała się naprawdę interesująco.

Wyśnione życie
Cynthia Swanson0
Okładka ksiązki - Wyśnione życie

Prowokujący i niezwykle mocny debiut o kobiecie, która musi pogodzić rzeczywistość z kuszącym światem pochodzącym ze świata snów Denver...