Quantcast

Recenzja książki: Zagadka czarnego psa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Leżący na szlaku Orlich Gniazd Ogrodzieniec przyciąga wielu turystów. Właśnie tam, u stóp Góry Zamkowej, toczą się najbardziej fascynujące momenty kryminalnej akcji, do udziału w której zapraszają znani z poprzedniej serii Detektywi z tajemniczej 5 bohaterowie, którzy w nowym cyklu (Detektywi z tajemniczej 5 kontra duchy) starają się rozwiązać Zagadkę czarnego psa. Czy im się to uda?

Wreszcie mama zgodziła się, żeby oko w oko z duchami stanęła Jaga. Przecież nie zostanie w domu, gdy wokół tyle tajemnic! I chociaż suknia córki kasztelana, która dawno temu rzuciła się z zamkowych murów, wymagała porządnego prania, Jaga wcale się nie bała. Co innego nocą na zamku! Na razie jednak jest słoneczny dzień, a pomimo to Lucy – wyglądający jak krzyżówka wszystkich ras świata suczka Lidki – znieruchomiała w połowie mostu prowadzącego na zamek (szkoda, że nie interesuje jej nawet sypialnia księżniczki). Czyżby prawdą było, że psy boją się duchów? A może rzeczywiście straszy w Ogrodzieńcu kasztelan Stanisław Warszycki (postać historyczna), który – jak głosi najsłynniejsza ogrodzieniecka legenda – ukrył gdzieś na terenie zamku skarb? Towarzyszący Jadze Piotrek, Anka i Lidka mają świadomość, że zagadki mnożą się jak grzyby po deszczu. Oby udało się je wszystkie rozwiązać!

Akcja toczy się wartko, tajemniczy bohaterowie zaprzątają uwagę prowadzących śledztwo dziecięcych detektywów: student historii Marcin, sprzedająca bilety na nocne zwiedzanie właścicielka pensjonatu Cecylia oraz dyrektorka domu strachów i zamku Agata – wszyscy oni bez wątpienia mają wiele do ukrycia. Równie tajemniczy jest rudy kocur Wincenty i mały biały piesek, przede wszystkim jednak – ogromny czarny pies, który w oknie baszty przeraźliwie szczeka i przejmująco wyje, a w tym czasie nad jego głową rozpościera się niesamowita czerwona poświata. Czy Detektywi z tajemniczej 5 zauważą metalowe pierścienie w murze, ukrytą przed oczami turystów furtkę oraz często używany zamek? Dobrze, że w prowadzonych przez siebie zapiskach notują spostrzeżenia, a na związane ze śledztwem pytania i czytelnik ma okazję odpowiedzieć (prawidłowe odpowiedzi znajdują się na początku kolejnych rozdziałów).

Publikację Wydawnictwa Nasza Księgarnia z powodzeniem można zaliczyć do powieści kryminalnych dla dzieci. Stworzona przez Martę Guzowską sensacyjna fabuła posiada wszelkie elementy prawdziwego śledztwa: są podejrzani, ślady do zbadania oraz tropy, którymi warto podążać; jest motyw i sposobność, alibi oraz wyciągnięte z obserwacji wnioski; prowadzący śledztwo dedukują a winni zostają zdemaskowani. Śmieszne sformułowania, zabawne dialogi oraz sympatyczne czarno-białe ilustracje autorstwa Asi Gwis sprawiają, że książeczkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Nieco trudniejsze pojęcia zostały w prosty sposób wyjaśnione. Przydadzą się też zawarte w lekturze życiowe rady oraz wiadomości z zakresu historii i historii sztuki. Na końcu wydzielono miejsce na osobiste notatki z przebiegu śledztwa, a także zamieszczono prawdziwe informacje o ogrodzienieckim zamku, na terenie którego w księżycowe noce błąka się podobno dwóch rycerzy i gdzie ukazuje się duch pięknej Olimpii.

Pewnym jest, że po Zagadkę czarnego psa czytelnik sięgnie chętnie, jednak czy odważy się na nocny spacer po zamku? O tym sam musi już zdecydować.

Tagi:

Kup książkę Zagadka czarnego psa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zagadka czarnego psa
Książka
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Inne książki autora
Zagadka ducha Chopina
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Zagadka ducha Chopina

Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) są na wycieczce w Żelazowej Woli. Piotrek wcale się z tego nie cieszy - uważa, że nie ma...

Rok Szczura
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Rok Szczura

W świecie post-prawdy nie wiadomo, komu wierzyć.W świecie nadciągającego kryzysu nie wiadomo, z której strony nadejdzie ostateczne zagrożenie.W...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy