Recenzja książki: Zakaz narzekania

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Według opinii psychologów narzekanie oraz słuchanie narzekania szkodzi zdrowiu i bezpowrotnie niszczy psychikę. Powodem takiego stanu rzeczy jest reakcja mózgu, który automatycznie postrzega narzekanie jako zagrożenie i uruchamia mechanizmy obronne. Te jednak nie mają z czym walczyć, więc działają destrukcyjnie na organizm. Do rąk czytelnika oddana została przydatna publikacja Wydawnictwa Jedność, zachęcająca do działania w celu poprawy życia własnego i innych.

Zakaz narzekania jest lekturą obowiązkową, każdemu bowiem zależy na poprawie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Całość została podzielona na trzy części. Wychodząc od analizy problemu, Salvo Noѐ zastanawia się nad tym, dlaczego tak wiele czasu człowiek poświęca na narzekanie i upatruje jego źródła w przyzwyczajeniu, niezadowoleniu oraz egocentryzmie. Wymienia pułapki narzekania. Tłumaczy zjawisko neuroplastyczności oraz wyjaśnia znaczenie pozytywnej motywacji. Przygląda się wszechobecnemu kryzysowi (w tym również kryzysowi odpowiedzialności). Podając teoretyczne propozycje i konkretne przykłady, przedstawia analizę niektórych automatycznych zachowań oraz ról praktycznych. W dalszej części przestrzega przed narzekaniem w rodzinie i miejscu pracy, wskazuje na potrzebę właściwego nastawienia umysłu. Wspomina o wydajności i skuteczności a także tłumaczy, jak bardzo ważna jest wiara w swoje zdolności i poczucie własnej wartości. Część trzecia to praktyczne propozycje dla życia: przeszkody, działania i rezultaty, motywacja oraz cele, zwycięskie strategie – wszystko to mechanizmy przyczyniające się do osobistego rozwoju.

Każdy rozdział Zakazu narzekania zawiera wyliczenia, wypunktowania, schematy, wykresy, grafiki, ćwiczenia do samodzielnego wykonania oraz podsumowanie. Treści szczególnie warte zapamiętania zapisane zostały wytłuszczoną czcionką. Pomocą służą wplecione w tekst refleksje filozofów, teologów, poetów i fizyków, a także wyniki badań uniwersyteckich, opracowań psychologów oraz wypowiedzi osób niepełnosprawnych. Dodatek stanowi dołączona do książki naklejka z napisem „ZAKAZ NARZEKANIA”.

Publikacja Wydawnictwa Jedność (z przedmową papieża Franciszka) to lektura dla każdego. Zainteresować się nią powinni wszyscy, bo zjawisko narzekania zajmuje czołowe miejsce w komunikacji międzyludzkiej. Nie pozostaje więc nic innego jak działać, aby zmieniać na lepsze życie swoje i innych.

Tagi: poradniki

Kup książkę Zakaz narzekania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zakaz narzekania
Książka
Zakaz narzekania
Salvo Noè