Recenzja książki: Zakazane Miasto. Miejscy Szpiedzy

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Miejscy Szpiedzy nie zwalniają tempa. W kolejnej odsłonie serii James Ponti tworzy prawdziwie szpiegowską atmosferę, rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Razem z bohaterami książki odwiedzimy Moskwę i Pekin, a walka toczyć się będzie o to, kto przejmie i wykorzysta głowice nuklearne.

recenzja Zakazane Miasto. Miejscy Szpiedzy

Grupa nastolatków, działająca pod przykrywką dla MI6 jako Miejscy Szpiedzy, ma kolejną misję do wykonania. Okazuje się, że brytyjski miliarder, Reg Banks, powiązany jest z grupą terrorystyczną Umbra. W porozumieniu i z pomocą Umbry Reg planuje przechwycić koreańskiego naukowca, specjalistę od broni nuklearnej. Stawka i ryzyko są bardzo wysokie. MI6 i Miejscy Szpiedzy planują akcję na niewyobrażalnym dotąd poziomie, dzielą się na podgrupy i podejmują się skomplikowanych zadań. A wszystko to rozgrywa się na tle wielkiego turnieju szachowego, w którym udział bierze jeden z nastoletnich szpiegów, Paris.

Zakazane Miasto to trzeci tom serii Miejscy Szpiedzy. Przyznać należy, że akcja książki do złudzenia przypomina popularne filmy z Agentem 007. Mamy bowiem rosyjskich przestępców, Ministerstwo Bezpieczeństwa Chin, a do tego rząd Korei Północnej. Jest w powieści zagrożenie nuklearne, są spektakularne pościgi i ucieczki. Akcja powieści pędzi w zatrważającym tempie. Wrażenie to zwiększa dodatkowo wielowątkowość całej historii – wszak młodzi szpiedzy podzieleni są na działające w różnych miejscach i zajmujące się różnymi elementami planu grupy.

James Ponti rewelacyjnie opisał także miejsca akcji. Świetnie spisał się, ukazując Moskwę i jej znane na całym świecie zabytki: Teatr Bolszoj, Sobór Wasyla Błogosławionego czy też Galerię Tretiakowską. Z kolei w Pekinie autor zabiera czytelnika do Zakazanego Miasta, pokazuje imponujące pałace i budowle, a całość uzupełnia partia szachów na Mutianyu, pekińskim odcinku Muru Chińskiego.

W trzecim tomie Miejskich Szpiegów obserwujemy także relacje między poszczególnymi członkami zespołu oraz ich dorosłymi opiekunami: Monty i Matką. Wiemy z poprzedniego tomu, że nastolatki zostały adoptowane przez swoich opiekunów i teraz powoli przyzwyczajają się do bycia prawdziwą rodziną. Zauważamy ogromne zaangażowanie, jakie każdy wkłada w budowanie wspólnoty, ale dostrzegamy też drobne problemy i sprzeczki, zdarzające się przecież w każdej rodzinie.

Zakazane Miasto to rewelacyjna, wciągająca od pierwszej strony książka, która usatysfakcjonuje miłośników powieści szpiegowskich i przygodowych. Lektura dostarcza sporo rozrywki, ale wymaga też od czytelnika koncentracji. Wszak liczne zwroty akcji, sekrety i szyfry mocno komplikują pracę Miejskich Szpiegów, a czytelnika często prowadzą na manowce. Język powieści jest przystępny. Po lekturze fani cyklu z niecierpliwością czekać będą na kolejne tomy tej zaskakującej serii.

Tagi: Dzieci od ok. 9 lat

Kup książkę Zakazane Miasto. Miejscy Szpiedzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zakazane Miasto. Miejscy Szpiedzy
Autor
Książka
Inne książki autora
Miejscy szpiedzy. Miasto świateł
James Ponti0
Okładka ksiązki - Miejscy szpiedzy. Miasto świateł

Sara Martinez jest hakerką. Niedawno włamała się do nowojorskiego systemu opieki zastępczej, aby ujawnić, że jej przybrani rodzice to oszuści i przestępcy...

Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach
James Ponti0
Okładka ksiązki - Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach

Okryty złą sławą kapitan Jack Sparrow spotyka piękną i tajemniczą Angelicę i razem z nią wyrusza na nieznane wody do legendarnego Źródła Wiecznej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy