Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania

Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 1426-8515

Recenzja: Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Żyjący w trzynastym wieku przed naszą erą Mojżesz w pełni zasługuje na tytuł doskonałego przywódcy Izraelitów podczas ich wyjścia z niewoli egipskiej oraz wędrówki do Ziemi Obiecanej. Boże plany względem niego widoczne były od samego początku: wydany przez faraona rozkaz zabicia każdego nowonarodzonego chłopca izraelskiego nie dotknął małego Mojżesza. Na prawdziwość powyższego stwierdzenia wskazują również dalsze jego losy: wyciągnięcie z wód Nilu przez córkę władcy, płonący krzak, plagi egipskie, wyjście z niewoli, przejście przez Morze Czerwone, cuda na pustyni, Dekalog i złoty cielec, wreszcie – Namiot Spotkania oraz Góra Nebo – wszystko to składa się na niezwykle barwną i zarazem tajemniczą historię najbardziej znanego Izraelity. Chociaż o jego zasługach powiedziano już tak wiele, publikacja Wydawnictwa Salwator absolutnie nie należy do niepotrzebnych, bowiem – jak wyjaśnia sama autorka – życie Mojżesza może być dla nas lustrem, w którym warto się przejrzeć.

Niewielka książeczka Mojżesz. Na drogach zaufania to kolejny numer Zeszytów Formacji Duchowej, które od osiemnastu lat wydawane są przy Centrum Formacji Duchowej Ojców Salwatorianów w Krakowie. Skierowane do osób żyjących w różnych stanach, pokazują drogi pogłębiania wiary, uczą życia słowem Bożym oraz umożliwiają właściwe ustosunkowanie się do życiowych problemów. Sięgający po książeczkę czytelnik będzie miał okazję spojrzeć na osobę Mojżesza z perspektywy człowieka XXI wieku. Wchodząc w biblijne rozważania o jednym z najważniejszych przywódców, nie tylko dokładniej przyjrzy się Mojżeszowi i jego wędrówce z Izraelitami do Ziemi Obiecanej, ale przede wszystkim zrozumie własne powołanie oraz własną wędrówkę przez codzienność do Niebieskiej Ojczyzny.

W sześciu rozdziałach Danuta Piekarz omówiła dzieje Narodu Izraelskiego, sięgając aż do czasów Józefa i jego rodziny; rozważyła kolejne etapy wędrowania ku wolności; skupiła się na szczytowym momencie, jakim jest przymierze synajskie oraz zatrzymała na Bożej obietnicy, do której odniosła pośrednictwo Mojżesza; wreszcie zwróciła uwagę na niezaprzeczalny fakt, iż zawarte w mowach przedśmiertnych słowo „Pamiętaj!” odnosi się nie tylko do ludzi tamtych czasów i pokoleń, ale również do każdego z nas. Wszyscy bowiem jesteśmy zobowiązani do trwania w bliskości Boga, któremu należy się wdzięczność za otrzymane dobra.

Obok przemyśleń Danuty Piekarz w publikacji znalazły się drobiazgowe przepisy dotyczące kultu, dane geograficzne oraz ściśle związane z omawianym okresem informacje historyczne. Treść wzbogacają refleksje Karola Wojtyły (Rozważania o ojcostwie), biblistów i komentatorów. Zacytowano mnóstwo fragmentów biblijnych Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami). Myśli szczególnie warte zapamiętania zamieszczono na marginesach. Niewielkie grafiki stanowią dowartościowanie sensu wybrania i powołania.

Książeczka Mojżesz. Na drogach zaufania, mimo pozornego ukierunkowania na ludzi wierzących, przeznaczona jest dla wszystkich. Przystępny język przekazu każdemu pozwoli odnaleźć własne miejsce w Bożym planie zbawienia. To, co zostało spisane ku pouczeniu nas, przy odrobinie dobrej woli pozwoli – jak Izraelitom – dotrzeć do przeznaczonej nam Ziemi Obiecanej.

Tagi: Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania, Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania recenzja, Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania książka, Danuta Piekarz Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania, Danuta Piekarz recenzja, Danuta Piekarz książka, Danuta Piekarz

Kup książkę Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania

Zobacz opinie o książce Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania
Jak spotkać Jezusa w Ewangelii wg św. Marka? Książka audio 6CD
Danuta Piekarz 0
Okładka ksiązki - Jak spotkać Jezusa w Ewangelii wg św. Marka? Książka audio 6CD

Obserwujemy coraz głębsze zainteresowanie Biblią. Wraz z nim powstają pytania: Jak czytać Pismo Święte? Od jakiej księgi zacząć? Jak czytać, by zrozumieć...

Za jakie grzechy jestem wolny?
Danuta Piekarz 0
Okładka ksiązki - Za jakie grzechy jestem wolny?

Teksty zawarte w niniejszym tomiku to ciekawe i często zaskakujące refleksje nad naszymi postawami w życiu codziennym - nad naszą relacją do Boga i do...

Wszechświaty
Leonardo Patrignani