Recenzja książki: Zimowa przygoda aniołka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Aniołowie to byty duchowe, wspierające działanie Pana Boga. Każdy człowiek posiada swojego anioła stróża, pełniącego funkcję indywidualnego opiekuna, który towarzyszy mu na wszystkich jego drogach, począwszy od narodzin, aż po śmierć i poza nią – do raju. Zimowa przygoda aniołka jest przystępną opowieścią, mającą na celu przybliżenie dzieciom niezwykle trudnej do zrozumienia prawdy naszej wiary.

Towarzysząc małemu aniołkowi, młody czytelnik udaje się do zasypanego śniegiem lasu. Tam od razu zostaje przywitany przez siarczysty mróz, śnieżne zaspy oraz gwałtownie wiejący wiatr. Dramatyzmu sytuacji dodają groźnie wyjące wilki, pohukująca sowa, mokry śnieg, szczelnie oklejający anielskie skrzydła i ciemność. Odwołując się do wyobraźni dziecka, Maria Przybylska w pierwszej kolejności koncentruje uwagę na wrażeniach małego aniołka (strach, zimno, bezradność, trwoga, zmęczenie), co ma na celu pobudzenie czytelnika do refleksji oraz wzbudzenie w nim chęci pomocy. Natomiast obecność rudej wiewiórki, której uroku dodaje wielka kita i piękne futro, uświadamia, jak wspaniałym uczuciem może być przywiązanie do drugiej osoby, wzajemne porozumienie i przyjaźń. Wszystkie te cechy stają się udziałem młodego czytelnika, utożsamiającego się z rudą wiewiórką i pragnącego – jak ona – pokonywać przeszkody, odnosić zwycięstwa w trudnych życiowych sytuacjach, dokonywać dobrych wyborów oraz podejmować trafne decyzje.

Krótka forma opowieści i plastyczne opisy okazały się pomocne w osiągnięciu celu. Kolorowe ilustracje autorstwa Hanny Woźnicy-Gierlasińskiej są duże i wyraźne, zajmują całe strony, stanowiąc tło dla tekstu (czcionka większa od przeciętnej). Książka formatu A4 została opatrzona lśniącą okładką, która – dodatkowo wzmocniona – zachęca do korzystania z lektury bez ograniczeń. Publikacja Wydawnictwa Promic jest strzałem w dziesiątkę, dzięki niej bowiem młody czytelnik szybko nauczy się otwierać umysł i serce na trudne prawdy wiary. Zacieśniona zostanie również więź pomiędzy światem widzialnym a tym, co istnieje poza czasem i przestrzenią oraz uświadomiona troska Pana Boga o człowieka. W mocy sięgających po Zimową przygodę aniołka rodziców i katechetów jest utwierdzenie dziecka w przekonaniu, że opieka anioła – posłańca do zadań specjalnych – ma być zachętą do życia dobrego, pełnego dobroci i miłości.

Tagi: dla dzieci wierszyki

Kup książkę Zimowa przygoda aniołka

Zobacz opinie o książce Zimowa przygoda aniołka
Książka
Zimowa przygoda aniołka