Recenzja książki: Zimowe opowieści

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Księżniczki, wróżki, krasnoludki i smoki to postaci lubiane przez dzieci. Mieszkając za górami, lasami i dolinami, baśniowi bohaterowie zapraszają najmłodszych do fantastycznego świata przygód. Publikacja Wydawnictwa Promic ucieszy kilkuletnie dzieci (starsze z pewnością również), do nich bowiem jest skierowane życiowe przesłanie wynikające z pełnych ciepła Zimowych opowieści.

W książeczce znalazły się cztery wzruszające historie (Złota rybka, Kamień w sercu, Zimorodek, Spotkanie na pustyni). Każda opowieść posiada sens alegoryczny oraz pozytywne zakończenie. Michael D. O'Brien podaje w nich proste zasady dobrego życia. By łatwo było je dostrzec, zrozumieć i zastosować, autor prowadzi czytelnika do Krainy Pod Słońcem, w której nigdy nie ma zimy. Wiedzie go w kierunku wysokich wzniesień Gór Wschodu. Pozwala zatrzymać się w zdominowanej przez biel i srebro, a leżącej na jałowych ziemiach północy wiosce, gdzie niebieskie mchy porastają górskie wąwozy. Kieruje w stronę majaczących na horyzoncie Gór Księżycowych. Towarzyszy podczas wędrówki przez Pustkowie, przez martwą, jałową ziemię wraz z ostrymi kamieniami pod stopami. Przenosi w sam środek skąpanej w złotym świetle i wypełnionej świetlistymi mgłami polany. Barwne, plastyczne, sugestywne opisy wymienionych miejsc oraz ich lokalizacja – za górami, lasami, dolinami – przemawiają do dziecięcej wyobraźni, umysłów i serc.

Prawdy dostrzegane w Zimowych opowieściach są tak stare jak ludzkość, a wynikające z nich mądrości domagają się korzystania z ich bogactwa w codziennym życiu. Refleksje przemienione w piękne sformułowania opowiadają o tym, co najbardziej szlachetne w człowieku: o dążeniu za marzeniami, nadziei wbrew wszelkiemu rozsądkowi, cierpieniu i mocy do walki z nim, o konieczności dochowania wiary, zwycięstwie dobra nad złem oraz życia nad śmiercią, o odwadze, wierności, wielkiej dobroci serca, o honorze i postanowieniu, by go nie zaprzedać, o gotowości do poświęceń, pokusach i zmaganiu z nimi, a także o samotności, radosnych obietnicach oraz nadziejach na przyszłość.

Zimowe opowieści to wzruszająca lektura dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Ciepły język przekazu sprawia, że dziecko chętnie po nią sięgnie. Baśniowej scenerii dodają kolorowe, niezwykle ekspresyjne ilustracje, które pobudzają do refleksji. Publikacja Wydawnictwa Promic daje nadzieję: mimo iż codzienne trudności są liczniejsze od gwiazd na niebie, dobro zawsze będzie solidnym fundamentem, na którym warto oprzeć swoje życie.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Zimowe opowieści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zimowe opowieści
Książka
Zimowe opowieści
Michael O'Brien
Inne książki autora
Apokalipsa: przestroga, nadzieja, pocieszenie
Michael O'Brien; 0
Okładka ksiązki - Apokalipsa: przestroga, nadzieja, pocieszenie

To książka, której celem nie jest ani wzbudzenie zachwytu, ani wywołanie przerażenia. To książka, która stara się uświadomić, poruszyć i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Łowca
Agnieszka Pruska;
Łowca
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje