Recenzja książki: Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Recenzuje: Sławomir Krempa

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości nadużywania alkoholu, zażywania narkotyków czy palenia papierosów. Informują o tym producenci, chronią nas zapisy prawne, wiele jest też miejsc, w których już uzależnieni mogą liczyć na wsparcie. W książce Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu Krzysztof Piersa – terapeuta, niegdyś człowiek uzależniony od gier komputerowych – tłumaczy, że każdy nałóg tak samo destrukcyjnie wpływa na nasze życie. A od internetu czy smartfona równie łatwo uzależnić się, jak od innych używek. O wiele trudniej zaś zdać sobie sprawę ze swojego stanu.

Uzależnić się od internetu mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak z pewnością to najmłodsi są najbardziej narażeni na wpadnięcie w ten nałóg. Krzysztof Piersa pokazuje mechanizm uzależnienia. Za jego powszechność wini trochę współczesny świat, a trochę rodziców, którzy zbyt często w poszukiwaniu spokoju wciskają własnym dzieciom w ręce telefon czy tablet. Autor przypomina, że dzieci na początkowym etapie życia w ogóle nie powinny mieć styczności ze smartfonami. Że dobrze by było, by nie przynosiły telefonów do szkoły, będąc w pierwszych klasach podstawówki. Że odrobina odwyku wszystkim nam dobrze zrobi.

Piersa wskazuje, że internet może być wspaniałym źródłem wiedzy, ale bywa też szambem, źródłem wielu zjawisk po prostu patologicznych. W jednym z rozdziałów wymienia te zjawiska i wyjaśnia je językiem przystępnym, zrozumiałym nawet dla starszych czytelników. Hejting, trolling, bulling, ale też flooding i sexting dzięki krótkim podrozdziałom przestaną być dla czytelników jedynie enigmatycznymi hasłami. Piersa bardzo obszernie omawia negatywne skutki korzystania z portali społecznościowych. Wskazuje patologie dzisiejszego internetu. Niektóre ze zjawisk opisanych w książce mrożą krew w żyłach. A pamiętać trzeba, że każdego dnia w sieci pojawiają się nowe szokujące materiały. Internetowi „twórcy" tak daleko przesunęli już granicę tego, co pokazuje się w internecie, że nie pozostał już żaden margines przyzwoitości. Kluczowe dla rodziców sięgających po tę książkę okażą się zapewne rozdziały 6 i 7, w których autor opisuje, jak można rozpoznać początki uzależnienia, a także w jaki sposób je zwalczać.

Piersa pisze z pasją i dużym zaangażowaniem. Nie kryje własnego stosunku do sprawy, nie jest chłodnym badaczem, ale człowiekiem zaangażowanym w walkę z nowymi nałogami, jakimi są uzależnienie od internetu i smartfona. Jego książka to poradnik, nie publikacja popularnonaukowa. Jeśli Piersa pisze o sprawach specjalistycznych, czyni to w sposób bardzo przystępny. I pełen emocji, bo jako były uzależniony zna wagę sprawy, jako człowiek każdego dnia spotykający się z młodymi ludźmi w całym kraju widzi, że problem narasta.

Złota rybka w szambie nie jest książką dla specjalistów czy terapeutów. To poradnik dla rodziców i nauczycieli, pozycja popularyzująca wiedzę o uzależnieniu od internetu czy smartfona, mogąca wielu czytelnikom uświadomić problem i pomóc z nim walczyć. W tej roli z pewnością sprawdzi się znakomicie.

Tagi: poradniki

Kup książkę Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Zobacz opinie o książce Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu
Trener Marzeń
Krzysztof Piersa0
Okładka ksiązki - Trener Marzeń

Koniec z Coachingowymi poradnikami obiecującymi złote góry, a pozostawiającymi jedynie mgliste przekonanie o własnych możliwościach. Trener Marzeń podchodzi...

Komputerowy ćpun
Krzysztof Piersa0
Okładka ksiązki - Komputerowy ćpun

,,OCD-10" - to nie jest nazwa kolejnej gry komputerowej, ale numer klasyfikacyjny na międzynarodowej liście chorób, za jaką uznano uzależnienie od grania...