reklama

Recenzja książki: Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Recenzuje: Sławomir Krempa

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości nadużywania alkoholu, zażywania narkotyków czy palenia papierosów. Informują o tym producenci, chronią nas zapisy prawne, wiele jest też miejsc, w których już uzależnieni mogą liczyć na wsparcie. W książce Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu Krzysztof Piersa – terapeuta, niegdyś człowiek uzależniony od gier komputerowych – tłumaczy, że każdy nałóg tak samo destrukcyjnie wpływa na nasze życie. A od internetu czy smartfona równie łatwo uzależnić się, jak od innych używek. O wiele trudniej zaś zdać sobie sprawę ze swojego stanu. 

Uzależnić się od internetu mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak z pewnością to najmłodsi są najbardziej narażeni na wpadnięcie w ten nałóg. Krzysztof Piersa pokazuje mechanizm uzależnienia. Za jego powszechność wini trochę współczesny świat, a trochę rodziców, którzy zbyt często w poszukiwaniu spokoju wciskają własnym dzieciom w ręce telefon czy tablet. Autor przypomina, że dzieci na początkowym etapie życia w ogóle nie powinny mieć styczności ze smartfonami. Że dobrze by było, by nie przynosiły telefonów do szkoły, będąc w pierwszych klasach podstawówki. Że odrobina odwyku wszystkim nam dobrze zrobi. 

Piersa wskazuje, że internet może być wspaniałym źródłem wiedzy, ale bywa też szambem, źródłem wielu zjawisk po prostu patologicznych. W jednym z rozdziałów wymienia te zjawiska i wyjaśnia je językiem przystępnym, zrozumiałym nawet dla starszych czytelników. Hejting, trolling, bulling, ale też flooding i sexting dzięki krótkim podrozdziałom przestaną być dla czytelników jedynie enigmatycznymi hasłami. Piersa bardzo obszernie omawia negatywne skutki korzystania z portali społecznościowych. Wskazuje patologie dzisiejszego internetu. Niektóre ze zjawisk opisanych w książce mrożą krew w żyłach. A pamiętać trzeba, że każdego dnia w sieci pojawiają się nowe szokujące materiały. Internetowi „twórcy" tak daleko przesunęli już granicę tego, co pokazuje się w internecie, że nie pozostał już żaden margines przyzwoitości. Kluczowe dla rodziców sięgających po tę książkę okażą się zapewne rozdziały 6 i 7, w których autor opisuje, jak można rozpoznać początki uzależnienia, a także w jaki sposób je zwalczać.

Piersa pisze z pasją i dużym zaangażowaniem. Nie kryje własnego stosunku do sprawy, nie jest chłodnym badaczem, ale człowiekiem zaangażowanym w walkę z nowymi nałogami, jakimi są uzależnienie od internetu i smartfona. Jego książka to poradnik, nie publikacja popularnonaukowa. Jeśli Piersa pisze o sprawach specjalistycznych, czyni to w sposób bardzo przystępny. I pełen emocji, bo jako były uzależniony zna wagę sprawy, jako człowiek każdego dnia spotykający się z młodymi ludźmi w całym kraju widzi, że problem narasta.   

Złota rybka w szambie nie jest książką dla specjalistów czy terapeutów. To poradnik dla rodziców i nauczycieli, pozycja popularyzująca wiedzę o uzależnieniu od internetu czy smartfona, mogąca wielu czytelnikom uświadomić problem i pomóc z nim walczyć. W tej roli z pewnością sprawdzi się znakomicie. 

Tagi: poradniki

Kup książkę Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu
Inne książki autora
Komputerowy ćpun
Krzysztof Piersa0
Okładka ksiązki - Komputerowy ćpun

,,OCD-10" - to nie jest nazwa kolejnej gry komputerowej, ale numer klasyfikacyjny na międzynarodowej liście chorób, za jaką uznano uzależnienie od grania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje