Recenzja ksi捫ki: Z這ty ch這pak, szmaragdowa dziewczyna

Recenzuje: Olga Drewnowska

Z這ty ch這pak, szmaragdowa dziewczyna to zbiór dziewi璚iu opowiada, z których pierwsze, Dobro, mo積a by by這 spokojnie nazwa mini-powie軼i. I chocia ka盥e z nich dotyczy innego tematu, Yiyun Li z 豉two軼i spina je niewidzialn klamr. Podobie雟two zauwa瘸my w sposobie kreowania postaci, w 鈍iecie przedstawionym i - przede wszystkim - w poczuciu przejmuj帷ej, wszechobecnej rezygnacji, które towarzyszy podczas obcowania z tekstami chi雟kiej pisarki.

Yiyun Li naznacza swoich bohaterów 篡ciem trudnym i samotnym, a - co wa積iejsze - pozbawionym nadziei (a mo瞠 nawet ch璚i) na jak彗olwiek popraw. Wybiera postaci spo鈔ód t逝mu i ukazuje ich losy w zbli瞠niu, które dla czytelników z naszego kr璕u kulturowego mo瞠 by niesamowicie bolesne. To portrety ludzkiej niedoli, beznadziei dnia codziennego, smutnych, szarych 篡, skazanych na niezrozumienie i zapomnienie. Pe軟o w nich niepoj皻ych dla nas niesprawiedliwo軼i, jak sprzedanie swojego dziecka czy kradzie kobiety, ale tak瞠 tego, co dla wielu z nas, niezale積ie od dziel帷ych nas barier, bywa nie do wytrzymania: 鄉ier ukochanego dziecka, zdrada i wieczna samotno嗆. W opowiadaniu M篹czyzna jak on, gówny bohater – 篡j帷y z matk kawaler – solidaryzuje si z n瘯anym przez w豉sn córk m篹czyzn, pos康zonym o zdrad i utrzymywanie kochanki. Sprawa nag這郾iona przez media wywo豉豉 w starym nauczycielu uczucia, które dawno ju zepchn掖 w g陰b siebie. Kiedy i on sta si ofiar pomówienia. Tekst ten ukazuje jednak nie tyle z這嗆 i frustracj na zaistnia造 porz康ek, w którym niesprawiedliwo嗆 bierze si z ludzkiej potrzeby oskar瘸nia, co raczej poczucie rezygnacji i pogodzenie si ze swoim pi皻nem. Nie mam ju o tym 鈍iecie nic do powiedzenia ­– mówi ojciec bohatera przed pope軟ieniem samobójstwa. Te same s這wa m篹czyzna kieruje do nieszcz窷liwego ojca.

Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, 瞠 cho troch nawzajem si pociesz, mogli jednak z wielkim staraniem stworzy 鈍iat, w którym znalaz這by si miejsce na ich samotno嗆.

Z opowiada Yiyun Li, pomimo ca貫go bólu i nieszcz窷cia, p造nie niesamowity spokój, cicha zgoda zawarta z losem, który tak rzadko bywa dobry. Czu to nie tylko w historiach przedstawionych przez autork, ale tak瞠 w samym jej stylu – niespiesznym, skupionym na cz這wieku i jego odczuciach, na jego pragnieniach, które prawdopodobnie nigdy si nie ziszcz. To teksty wypowiedziane cicho, ze spuszczon g這w, dochodz帷e do nas jakby z innego 鈍iata. I nie dlatego, 瞠 dzieli nas bariera j瞛ykowa czy kulturowa – pewne wi瞛y istniej poza ograniczeniami miejsca i czasu. Yiyun Li opowiada o 鈍iecie wewn徠rz, wyp造waj帷ym z najg喚bszych potrzeb i najwi瘯szych zawodów, ze strachu o 篡cie najbli窺zej osoby i niemej z這軼i na niesprawiedliwo嗆. To historie skupione na samej esencji cz這wiecze雟twa, wydawa這by si, zupe軟ie niemo磧iwej do uchwycenia.

Autorka bloguje na Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com

Kup ksi捫k Z這ty ch這pak, szmaragdowa dziewczyna

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Z這ty ch這pak, szmaragdowa dziewczyna
Autor
Inne ksi捫ki autora
A Thousand years of good pray
Li Yiyun0
Ok豉dka ksi您ki - A Thousand years of good pray

A beautifully executed debut collection of 10 stories explores the ravages of the Cultural Revolution on modern Chinese, both in China and America. "Extra"...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Medea z Wyspy Wisielc闚