Recenzja książki: Zmierzch Homo Economicus

Recenzuje: Damian Kopeć

Dokąd prowadzi ta droga?  

Modele matematyczne są wszechobecne. Modele - czyli coś, czym próbuje się opisywać złożone zjawisko w sposób z definicji uproszczony. Modele nie są pełnym teoretycznym odwzorowaniem zjawisk, są próbą ich formalnego, matematycznego opisu w sposób możliwy w danej chwili. Ponieważ jednak złożoność jest czymś naturalnym i powszechnym, zamknięcie jej w kilku mniej lub bardziej rozbudowanych równaniach czy założeniach teoretycznych nie oddaje jej nigdy w pełni. Modele są używane w fizyce, ekonomii, biologii. Mają pomóc nam jakoś sobie radzić z otaczającą nas złożoną rzeczywistością. Atom, w którym wokół jądra krąży kuleczka zwana elektronem, jest modelem - i to niekoniecznie oddającym rzeczywistość, za to ładnym. Podobnie teoria Newtona, której zaprzeczeniem stała się teoria Einsteina. W równaniach Newtona nie uwzględnia się rozmaitych sił, które w rzeczywistości występują i odgrywają swoją rolę. Są owe równania użyteczne, ale nie są tak naprawdę stuprocentowo dokładne i nie są matematycznym zapisem rzeczywistości. W meteorologii, korzystając z modelowania zjawisk, próbuje się prognozować pogodę. Jak to wychodzi w praktyce, możemy odczuć na co dzień. Komputery są coraz bardziej zaawansowane, modele - coraz bardziej złożone, a pogoda i tak jakoś się do nich nie chce dostosować i stale płata meteorologom i nam wszystkim figle.

Modelom matematycznym w ekonomii, roli wiary w zjawiskach ekonomicznych, swoistemu zaślepieniu elit, nadmiernemu i nieuzasadnionemu zaufaniu do liczb w postaci wskaźników poświęcona jest niewielka książka Zmierzch Homo Economicus. Jest to w zasadzie zapis rozmowy przeprowadzonej przez dziennikarza i publicystę Romana Chlupaty’ego z dwoma przedstawicielami nauki: znanym czeskim ekonomistą Tomášem Sedláčkiem oraz kanadyjskim matematykiem i publicystą Davidem Orrellem. Sedláček znany jest głośnej książki Ekonomia dobra i zła, Orrellowi sławę przyniosła książka Economyths. Obaj panowie są znani z patrzenia na zjawiska ekonomiczne szerzej, przez pryzmat np. filozofii i etyki w przypadku Sedláčka czy matematyki i modeli w przypadku Orrella. Obaj są konstruktywnymi krytykami mainstreamowej ekonomii i obserwowanego dziś podejścia do rozwiązywania coraz bardziej rozległych i groźnych kryzysów.

Ekonomiści krytycznie oceniają istnienie mitu, który mówi, że człowiek jest istotą racjonalną i podejmuje racjonalne działania. To przeświadczenie stoi u podstaw stosowanych obecnie modeli ekonomicznych. Jak się owe modele sprawdzają, możemy zobaczyć, przyglądając się wraz z rozmówcami Chlupaty’ego wydarzeniom z ostatnich lat. Według Orrella i Sedláčka te modele są niewłaściwe. Nie przeszły testów, jakimi były liczne realne wydarzenia i kryzysy gospodarcze, które dotykały świata, a nawet które nadal trwają.

Rozmowa jest fascynująca, ukazuje, jak wiele spraw traktowanych jako oczywiste wcale takimi nie jest. Jak ślepa wiara we wzrost, we wskaźniki ekonomiczne (np. przeceniany i nie oddający tak naprawdę realnego stanu dobrobytu społeczeństwa PKB), w znaczenie liczb szkodzi światowej gospodarce i obywatelom, którzy są jej częścią. Tłumaczona jest niechęć wpływowych środowisk do głębokich zmian, pokazane są chybione prognozy rozmaitych guru, którzy nie muszą się wcale z nich tłumaczyć, nadal zasiadając w pantoenie nieomylnych sław. Według rozmówców nie należy nigdy ufać pięknym teoriom czy czerpać pokrzepienia z metod statystycznych, mówiących o prawdopodobieństwie czy o nieistniejącym przeciętnym obywatelu.

Zbyt duża dokładność może nas oślepić równie skutecznie jak zbyt wiele niedookreśleń.

Zarówno Sedláček, jak i Orrell to ludzie z pasją, potrafiący spojrzeć na zjawiska szerzej i uważniej niż dzieje się to w klasycznych dziełach wielu ekonomistów. Zwracający uwagę na swoistą irracjonalność działania ludzi i firm, na złożoność rynków i powiązań między ich graczami, na rolę kryzysów finansowych, które w ich opinii są naturalną częścią systemu, a nie przypadkowymi zdarzeniami.

Zmierzch homo economicus to książka, do której zrozumienia nie potrzeba ogromnej wiedzy. Obfitująca w świetne metafory, w język jasny i zarazem barwny, inspirująca i śmiało obalająca społeczno-ekonomiczne mity. Naukowcy wypowiadający się w niej nie tylko stawiają diagnozy, proponują również drogi wyjścia, szukania lepszych, bardziej złożonych modeli, uwzględniania w praktyce czynników, które nie są możliwe do prostego wyrażania liczbami. Można się nie zgadzać z ich poglądami, ale trudno je zbyć milczeniem - o ile celem jest rzeczywista naprawa istniejącego, kulejącego systemu.

Kup książkę Zmierzch Homo Economicus

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zmierzch Homo Economicus
Książka
Zmierzch Homo Economicus
David Orrell, Tomáš Sedláček, Roman Chlupaty
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy